8 rocznica ślubu – Nazwa, Prezenty i Życzenia na ósmą rocznicę ślubu

8 rocznica ślubu! To naprawdę niesamowity wynik, który trzeba docenić. Należą wam się ogromne gratulacje. Na pewno włożyliście w swoje małżeństwo mnóstwo miłości i pracy, przeżyliście razem wiele pięknych wspomnień, ale również wyszliście obronną ręką z niejednej trudniejszej sytuacji. Nie ma więc powodu, dla którego mielibyście nie świętować tego dnia najlepiej, jak tylko to możliwe. Jeszcze tylko dwa lata do dziesięciolecia!

8 rocznica ślubu – znaczenie

8 rocznica ślubu to celebracja waszej coraz bardziej zażyłej więzi, przy jednoczesnym pielęgnowaniu swojej niezależności i różnorodności. Po tylu wspólnych latach nauczyliście się już zapewne, jak uzupełniać się nawzajem, wiecie również, jakie są wasze mocne i słabe strony. Znając się i żyjąc ze sobą od tylu lat tworzycie idealny zespół i niezastąpione połączenie, z którego powstaje silna, trwała więź.

Ósma rocznica ślubu – jak się nazywa

To właśnie do tej więzi nawiązują wszystkie nazwy ósmej rocznicy ślubu. A są ich aż trzy! Rocznica brązowa, spiżowa lub blaszana. Tak, jak miedź i cyna łączą się, aby razem stworzyć brąz czy spiż – tak samo wasze połączenie tworzy coś wspaniałego i niezastąpionego, czyli wasze małżeństwo.

Co więcej, dawniej wierzono, że brąz posiada moc leczenia. W tym wypadku jest więc również symbolem zdrowia w małżeństwie.

Prezent na 8 rocznicę ślubu (podajemy kilka propozycji)

Zastanawiasz się, czym obdarować męża czy żoną w ósmą rocznicę powiedzenia sobie „tak”? Oto kilka pomysłów.

Najbardziej tradycyjnym prezentem na spiżowe gody jest biżuteria. Tak jak każda inna, ósma rocznica ślubu także ma swoje kamienie – są to turmaliny oraz tanzanit. Jeśli więc planujesz obdarować swoją drugą połówkę czymś ze sklepu jubilerskiego, warto zwrócić uwagę właśnie na nie. Bez problemu znajdziemy kolczyki, naszyjniki, bransoletki i inne dodatki z tymi kamieniami.

Oczywiście, możemy też podejść dosłownie do tematu brązu. Istnieje wiele ozdób i gadżetów wykonanych właśnie z tego materiału, które będą idealnym prezentem na brązową rocznicę. Są to na przykład brązowe dzwonki wietrzne – ozdoba, która nigdy nie wychodzi z mody i której dźwięk zawsze działa uspokajająco. W sklepach i na internecie znajdziemy też brązowe kubki i czary do picia, co z kolei zawsze jest dobrym pomysłem, żeby wykazać się kreatywnością, ponieważ możemy na przykład zamówić wybrany przez siebie napis na tych naczyniach. Inne akcesoria domowe, które wykonuje się także z brązu, to między innymi: podpórki do książek, wazony, doniczki, talerze, miski, ramki na zdjęcia.

Do prezentu wykonanego z brązu można podejść więc zarówno romantycznie, jak i praktycznie. Romantycznym rozwiązaniem będą na przykład wspomniane już wcześniej spersonalizowane kubki lub czary, a oprócz tego brązowa ramka z waszym ulubionym wspólnym zdjęciem, doniczka z kwiatem, którego twoja druga połówka zawsze chciała wyhodować w waszym domu. Do bardziej praktycznych prezentów na pewno będą należeć za to podpórki do książek czy też talerze i miski.

Warto też wiedzieć, że podobnie, jak w przypadku kamieni, każda rocznica ma przypisane dla niej kwiaty. W przypadku stalowych godów są to lilak i powojnik. Nie są to niestety rośliny typowe dla bukietów, ale nic straconego. Można obdarować męża czy żonę na przykład doniczką z takim kwiatem. Dobrym pomysłem na rocznicowy prezent będą także kosmetyki na bazie liliaku lub powojnika czy na przykład świece i perfumy o ich zapachu.

Spiżowa rocznica ślubu – jakie to gody

Jak już wspominaliśmy, ósmą rocznicę ślubu możemy nazwać na wiele różnych sposobów. Brązowe gody, spiżowe gody, blaszane gody – każda z tych nazw będzie oznaczać, że minęło osiem lat, odkąd powiedzieliście sobie „tak”. „Rocznica” i „gody” to nazwy zamienne: to drugie określenie jest co prawda rzadziej używane w języku codziennym, ale wciąż powszechnie znane i rozumiane.

Ciekawym jest, że w Stanach Zjednoczonych na ósmą rocznicę ślubu mówi się także gliniana – ponieważ małżeństwo wciąż się kształtuje, z czasem coraz lepiej. Nazwą tą jednak przyjęło się w Polsce nazywać dziewiątą rocznicę.

8 rocznica ślubu – Życzenia na 8 rocznicę ślubu

Jeśli słowa nie są twoją najmocniejszą stroną, składanie życzeń rocznicowych może być nie lada wyzwaniem, przysparzającym sporo stresu. Podpowiadamy, jak się z nim uporać.

Jeśli chcesz złożyć piękne życzenia dla swojej małżonki czy swojego małżonka, pomyśl o rzeczach, które chcecie jeszcze razem przeżyć. Kiedy mijają kolejne lata, a wy jesteście już zdecydowanie bliżej do dziesiątej niż do pierwszej lub drugiej rocznicy ślubu, łatwo jest w chwili słabości zacząć myśleć, że przeżyliście już wszystkie najpiękniejsze i najważniejsze chwile razem. A przecież to nieprawda! W ramach życzeń możesz, na początku tylko dla siebie, spisać na kartce wszystkie rzeczy, które chcesz, żebyście jeszcze przeżyli we dwoje. Następnie opowiedz o nich w formie życzeń, wplatając wyrażenie uczuć do drugiej osoby. To będzie świetny powiew świeżości, przy którym oboje przypomnicie sobie, że czeka na was jeszcze mnóstwo niesamowitych chwil.

Zobacz również: Życzenia dla męża

Dodaj komentarz

1 komentarzy: 8 rocznica ślubu – Nazwa, Prezenty i Życzenia na ósmą rocznicę ślubu

  1. Brązowa rocznica to już coś. Z mężem na naszą 4 rocznice kupiliśmy sobie roombę. Taki jeden wspólny i konkretny prezent. Nie ma dnia żeby nie była na chodzie.

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo