26 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 26 tydzień życia dziecka?

Jak wygląda skok rozwojowy w 26 tygodniu życia dziecka? Jak wygląda 26 tydzień życia dziecka? Co potrafi 26 tygodniowe dziecko? Co powinno jeść 26 tygodniowe niemowlę? Jakie są obowiązkowe szczepienia 26 tygodniowego niemowlaka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

26 tydzień życia dziecka – rozwój

Część dzieci znajdujących się na etapie dwudziestego szóstego tygodnia swojego życia potrafi siadać samodzielnie, nie stosując przy tym żadnego podparcia. Dziecku udaje się usiąść, jednak wciąż brakuje mu równowagi, dlatego dość zabawnie kiwa się na boki lub kuli się do przodu. Jego mięśnie karku są już dość silne, by móc utrzymać główkę, jednak wciąż zbyt słabe na to, aby maluch był w stanie usiąść, jeśli jego pozycją wyjściową jest leżenie na pleckach. Jeśli podtrzymasz malucha w pozycji stojącej, zapewne zauważysz, że próbuje kicać lub wykonywać ruchy przypominające rowerek.

Co potrafi 26 tygodniowe dziecko?

  • sprawnie i dość szybko pełza, a także podejmuje kolejne próby raczkowania – warto wspomnieć o tym, że niektóre dzieci w ogóle nie raczkują i nie stanowi to powodu do zmartwień
  • poklepuje rączką ulubione przedmioty i zabawki
  • energicznie uderza zabawkami o podłogę, stół lub łóżeczko
  • potrafi swobodnie się turlać
  • chwyta przedmioty za pomocą kciuków i palców wskazujących, a dzięki temu jest w stanie uchwycić nawet bardzo małe obiekty
  • jeśli podtrzymasz dziecko w pozycji stojącej, zauważysz jak ugina nóżki i sprężynuje

Dwudziesty szósty tydzień życia dziecka to intensywny czas jego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Maluch coraz częściej świadomie protestuje, używając do tego energicznych gestów i okrzyków. Nie oznacza to jednak, że jest niegrzeczny. W ten unikalny sposób próbuje wyrazić własną wolę.

Półroczny niemowlak zaczyna także rozumieć i coraz trafniej interpretować to, co do niego mówisz. W pierwszej kolejności poddaje analizie ton twojego głosu, a dopiero w kolejnych tygodniach swojego życia podejmie próbę zrozumienia konkretnych słów.

Na tym etapie rozwoju dziecko potrafi dostrzegać szczegóły obserwowanych obiektów, co jest wynikiem nieustannego poprawiania się jego zmysłu wzroku. Stale rozwija się również mózg dziecka, dzięki czemu świat zewnętrzny dostarcza mu nowych bodźców, co stwarza okazję do ciągłego odkrywania i obserwowania nowych zjawisk. Twój bobas zaczyna też dostrzegać, że różne przedmioty mogą wydawać różne odgłosy. Wie już, że inne dźwięki niesie za sobą na przykład potrząsanie grzechotką, a inne rzucanie drewnianym klockiem.

W jaki sposób wspierać rozwój dwudziestosześciotygodniowego malucha?

Dziecko na tym etapie rozwoju nie chce się już tylko przytulać do mamy. Lgnie do wspólnej zabawy z rodzicami i oglądania różnych ciekawych rzeczy. Półroczny maluch kocha nie tylko mamę, ale uwielbieniem darzy również swoje zabawki. To naturalne. Aby wspierać rozwój dziecka warto pokazywać mu przedmioty codziennego użytku, ale też wymyślać dla nich całkiem nowe zastosowanie. Na przykład skarpetka świetnie nadaje się na zrobienie zabawnej kukiełki, a pudełko po butach można wykorzystać w roli domku dla maskotek. Jak jeszcze można bawić się z sześciomiesięcznym dzieckiem?

Świetną zabawą dla tak małego dziecka, a jednocześnie znakomitą okazją do jego rozwoju, jest upuszczanie przez niego przedmiotów, które ty podnosisz. To dla dziecka cenna lekcja, która utwierdza je w przekonaniu, że przedmioty nie znikają na zawsze. Możesz też położyć ulubioną zabawkę malucha w odległości dwóch metrów od niego. To powinno go skłonić do przemieszczania się, co jest znakomitym wsparciem w jego rozwoju ruchowym. Półroczne niemowlę uwielbia rytmiczną muzykę, śpiew i wspólne tańce. Możesz chwycić malucha w ramiona i wspólnie kołysać się do ulubionych dźwięków.

26 tydzień życia dziecka – jakie zabawki zainteresują malucha?

Półroczne dziecko zaczyna cieszyć się z coraz bardziej skomplikowanych zabawek, jednak co ciekawe, największą frajdę sprawia mu zabawa przedmiotami codziennego użytku, takimi jak na przykład drewniana łyżka czy pusta butelka. Co jeszcze warto podarować dziecku?

  • szmaciane, plastikowe lub drewniane, duże klocki
  • zestaw zabawkowych garnków
  • miękkie gryzaki
  • kolorowe grzechotki
  • dziecięce pchacze i sortery
  • kartonowe lub plastikowe wieże, która można składać i rozkładać
  • spirale sensoryczne

Siódmy miesiąc życia dziecka to idealny moment na długie i regularne spacery. Malucha w tym wieku możesz zabrać nie tylko na spacer po parku, podczas którego będzie mógł się dotlenić. Dobrym pomysłem są również muzea i galerie przystosowane do dzieci, a także ogrody zoologiczne. Dla dziecka niemal wszystko co nowe może stanowić niezwykłą atrakcję.

26 tydzień życia dziecka – szczepienia

Zgodnie z komunikatem wydanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 16 października 2019 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2020 w na etapie siódmego miesiąca życia dziecka należy wykonać obowiązkowe szczepienie ochronne, którym jest kolejna dawka szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Można poddać dziecko również dodatkowemu, płatnemu szczepieniu przeciw meningokokom.

26 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Między dwudziestym drugim a dwudziestym szóstym miesiącem życia dziecko przechodzi przez swój piąty skok rozwojowy. Na tym etapie potrafi już dostrzegać i trafnie ocenić odległości dzielące różne przedmioty, co stanowi radykalną zmianę w jego postrzeganiu świata. Maluch zaczyna sobie uświadamiać, że jest odrębną istotą w otaczającej go przestrzeni, dlatego przed zakończeniem tego skoku rozwojowego pojawiają się u niego tak zwane lęki separacyjne. Maluch niepokoi się i płacze w momentach, w których traci rodziców ze swojego pola widzenia.

Piąty skok rozwojowy obfituje w szereg nowych umiejętności u dziecka. Maluch potrafi swobodnie obracać się plecków na brzuch i z brzucha na plecy. Znacznej poprawie ulega poziom jego mobilności, ponieważ całkiem sprawnie potrafi już pełzać i raczkować, a także chwytać interesujące przedmioty. Może się zdarzyć, że twoje dziecko wkraczając w dwudziesty siódmy tydzień swojego życia będzie potrafiło siadać samodzielnie.

26 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Dwudziesty szósty tydzień stanowi początek siódmego miesiąca życia dziecka. Twój maluch ma zatem już pół roku.

26 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Siódmy miesiąc życia jest etapem, w którym dziecko powinno przynajmniej podwoić swoją wagę urodzeniową. Jeśli waży mniej, może to stanowić powód do niepokoju i warto skonsultować to z pediatrą. Średnie tempo przybierania na wadze dziecka znajdującego się między szóstym a dziewiątym miesiącem swojego życia wynosi:

  • od 12 do 13 gramów na dobę
  • od 84 do 91 gramów tygodniowo
  • około 390 gramów miesięcznie

Jak przedstawiają się uśrednione normy dla wagi i wzrostu dziewczynki w dwudziestym szóstym tygodniu życia, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary dziewczynki w siódmym miesiącu życia:

  • waga: 8,0 kg
  • wzrost: 68 cm

Przeciętne wymiary chłopca w siódmym miesiącu życia:

  • waga: 8,4 kg
  • wzrost: 70 cm

Każdy maluch rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie, dlatego do podanych wartości można zastosować odchylenie na poziomie +/- 5 cm oraz +/- 1,5 kg. Chcąc sprawdzić jak twoje dziecko rozwija się na tle swoich rówieśników, skorzystaj z dostępnych w Internecie, a także w wielu książeczkach zdrowia dziecka siatek centylowych. Jednak w ich przypadku równiej staraj się pamiętać o tym, aby przedstawionych w nich informacji nie traktować jak wyroczni.

Najlepszym cenzorem rozwoju dziecka jest pediatra i to on na podstawie swojego wykształcenia i wieloletniego doświadczenia zawodowego najlepiej jest w stanie ocenić czy twój maluch rozwija się w sposób prawidłowy.

26 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Sześciomiesięczne niemowlę powinno jeść od pięciu do sześciu razy w ciągu doby. Oprócz mleka można podawać mu również:

  • warzywa w postaci zup i przecierów
  • produkty glutenowe, takie jak na przykład kleiki czy kaszki
  • jajka w całości, bez podziału na białko i żółtko
  • mięso (najlepiej drób lub cielęcinę)
  • ryby, jednak maksymalnie raz w tygodniu
  • soki owocowe
  • wodę w nieograniczonych ilościach

Od siódmego miesiąca życia można dziecku podawać także takie produkty jak:

  • twarożki
  • jogurty
  • sery odpowiednie dla niemowląt
  • pieczywo
  • surowe warzywa i owoce, w tym owoce potencjalnie alergizujące, takie jak na przykład truskawki

Na tym etapie dieta malucha staje się coraz bardziej zróżnicowana, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe zbilansowanie. Wciąż można podawać dziecku mleko, jednak produkty bezmleczne powinny stanowić zdecydowaną większość jego codziennego jadłospisu.

Jak widzi 26 tygodniowe niemowlę?

Wzrok półrocznego niemowlaka jest już całkiem dobrze rozwinięty, jednak warto wspomnieć o tym, że zmysł ten stadium pełnego rozwoju osiągnie dopiero w szóstym roku życia malucha. Dziecko z łatwością dostrzega już nawet niewielkie szczegóły, jednak wciąż widzi nieco niewyraźnie. Obrazy są zamazane w taki sam sposób, jak u osoby dorosłej, która boryka się z niezbyt poważną wadą wzroku.

Na tym etapie dziecko postrzega otoczenie w sposób przestrzenny i trójwymiarowy. Jest zafascynowane zmiennością środowiska i z łatwością potrafi śledzić wzrokiem poruszających się ludzi, zwierzęta czy przedmioty. Co ważne, z dużą trafnością potrafi oszacować również odległość dzielącą różne obiekty, co sprawia, że wreszcie potrafi uchwycić najbardziej interesujące zabawki. Podnosi to poziom jego zadowolenia, ponieważ czuję się bardziej samodzielne.

Ile śpi 26 tygodniowe dziecko?

Dziecko na etapie siódmego miesiąca swojego życia przesypia zwykle od 11 do 14 godzin w ciągu doby. Często jednak wybudza się w nocy, mimo, że jest nakarmione, przewinięte i utulone. Jak zatem wesprzeć dziecko, aby mogło spać spokojnie?

Przede wszystkim postaraj się dać mu chwilę i nie biegnij do niego od razu. Być może uda mu się ponownie zasnąć bez twojej obecności. Jeśli jednak czekanie nie przynosi efektów, zajrzyj do łóżeczka dziecka. Sprawdź czy nie jest głodne i czy ma czystą pieluszkę. Jeśli sytuacja wymaga karmienia lub przewinięcia malucha, postaraj się zrobić to w taki sposób, aby go jeszcze bardziej nie rozbudzać. Mów do niego szeptem, nie rozbawiaj go i nie zapalaj światła. Staraj się mu nie śpiewać, nie kołysać i nie dostarczać dodatkowych bodźców.

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo