Czy Wielki Piątek jest wolny? Jak wyglądają obchody Wielkiego Piątku?

Wielu polskich katolików zastanawia się na przełomie marca i kwietnia, czy Wielki Piątek jest wolny od pracy. Nie zawsze wiedzą również, jak powinni obchodzić ten dzień oraz na co zwracać szczególną uwagę. Warto zatem poświęcić kilka chwil tym zagadnieniom, stanowiącym fundament chrześcijańskiej wiary.

Co się wydarzyło w Wielki Piątek?

Wielki Piątek w Kościele obchodzony jest na pamiątkę męki i śmierci Jezusa Chrystusa, który złożył ofiarę z samego siebie, aby odkupić grzechy ludzkości. Ten dzień chrześcijanie przeżywają zatem w głębokiej żałobie, lecz zarazem w przeświadczeniu, że miłość po raz kolejny zwycięży śmierć.

Relację z ostatnich godziny życia Jezusa znajdziemy u wszystkich czterech ewangelistów: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Opis cierpienia Zbawiciela skłania wielu chrześcijan do przeżywania tego dnia w pełnym powagi skupieniu.

Sprawdź: Od kiedy jest przerwa wielkanocna 2022? Kiedy jest wolne od szkoły?

Co się stało w Wielki Piątek?

Obchody Wielkiego Piątku nacechowane są smutkiem, a zarazem nadzieją i wiarą w sens niesienia krzyża. Wierni starają się pamiętać o tym, że sam Jezus pokornie przyjął swój los, chociaż jeszcze na kilkanaście godzin przed śmiercią prosił Ojca w modlitwie o inny rozwój wypadków. Jego przykład powinien więc stanowić inspirację dla wszystkich chrześcijan, mierzących się z rozmaitymi życiowymi trudnościami.

Liturgia Wielkiego Piątku

Nabożeństwo Wielkiego Piątku posiada bardzo wyjątkowy charakter. Jeżeli zastanawiamy się, czy w Wielki Piątek jest msza, odpowiedź musi brzmieć negatywnie. Nie oznacza to oczywiście braku podniosłej uroczystości. Zamiast tradycyjnej Eucharystii, w kościołach odbywa się tzw. Liturgia Męki Pańskiej. Składają się na nią:

  • prostracja – na początku nabożeństwa kapłan pada twarzą przed ołtarzem, pogrążony w modlitwie. Wierni klęczą zaś w ciszy i skupieniu,
  • Liturgia Słowa – dwa czytania z Pisma Św., oddzielone od siebie psalmem (bez akompaniamentu organów); opis Męki Pańskiej i homilia
  • Adoracja Krzyża – wierni podchodzą pojedynczo i całują krzyż,
  • Komunia Św. oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do przygotowanego wcześniej Grobu Pańskiego.

Wiele osób pyta także, czy w Wielki Piątek jest Droga Krzyżowa. Najczęściej tak. Jej uczestnicy mogą nawet przechodzić ulicami miasta.

Zobacz: Drugi dzień świąt wielkanocnych 2022. Czy trzeba iść do kościoła?

Czy Wielki Piątek jest wolny?

Nie musimy się obawiać o to, czy w Wielki Piątek można pracować – prawo kościelne nie nakłada na nas tutaj żadnych ograniczeń. Natomiast odpowiedź na pytanie, czy Wielki Piątek jest wolny, jest przecząca. W Polsce jest to zwykły dzień pracy. Zasada ta nie dotyczy jednak uczniów i studentów, którzy nie mają wówczas zajęć edukacyjnych.

Sprawdź: Jak upiec babkę bez formy?

Czy w Wielki Piątek jest post?

Czy w Wielki Piątek można jeść mięso? Zdecydowanie nie. Wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do powstrzymania się od pokarmów mięsnych. Co więcej, osoby pomiędzy 18. a 60. rokiem życia powinny zachowywać post ścisły. Zalecane są trzy posiłki: jeden do syta oraz dwa niepełne.

Ostatnie pytanie brzmi: kiedy jest Wielki Piątek? W 2022 roku wypada on 15 kwietnia. 

Zobacz: Kiedy się je żurek wielkanocny?

Rodzice pytają, czy Wielki Piątek jest wolny

Co się robi w Wielki Piątek?

Praktykujący katolik powinien udać się do kościoła na nabożeństwo zwane Liturgią Męki Pańskiej. Można wziąć również udział w Drodze Krzyżowej.

Czy w Wielki Piątek się pracuje?

W zasadzie tak. Nie ma natomiast zajęć w szkołach i na uczelniach wyższych.

Czy w Wielki Piątek jest spowiedź?

Tak, ale raczej nie w godzinach Liturgii. Warto się wcześniej upewnić, o jakiej porze można przystąpić do sakramentu.

Ile trwa liturgia w Wielki Piątek?

Zazwyczaj dłużej niż zwykła msza niedzielna. Wiele zależy od zwyczajów konkretnej parafii.

Czy w Wielki Piątek są otwarte sklepy?

Tak. Tego dnia nie obowiązuje w Polsce zakaz handlu. Kwestią bardziej skomplikowaną okaże się natomiast to, czy Wielki Piątek jest wolny w innych krajach UE – przepisy bywają bowiem niejednorodne. 

Dodaj komentarz

Dom i ogród, Wielkanoc

Stół wielkanocny – inspiracje i pomysły

Wielkanoc to wspaniała okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych. Zasiadamy do stołu, ciesząc się wspólnie świątecznym klimatem i zbliżającą się wiosną. To właśnie stół pozostaje centralnym punktem tych rodzinnych...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general