Ratownicy podpowiadają – te kolory strojów kąpielowych są najlepiej widoczne w wodzie! Zwiększą bezpieczeństwo dzieci na wakacjach

Przygotowując się do wakacyjnych wyjazdów z dziećmi, myślimy przede wszystkim o zakupie odpowiedniego kremu z filtrem, zabraniu okrycia głowy czy wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wpływ na bezpieczeństwo może mieć także wybór właściwego stroju kąpielowego. Jak zwiększyć bezpieczeństwo dzieci na wakacjach? Ratownicy radzą: postaw na te kolory strojów kąpielowych!

Najbezpieczniejsze kolory strojów kąpielowych dla dzieci

Spędzanie czasu nad basenem czy nad jeziorem to jeden z obowiązkowych punktów wakacyjnego planu, zwłaszcza w przypadku wyjazdów z dziećmi. W trakcie wodnego szaleństwa należy jednak szczególnie zadbać o bezpieczeństwo, tym bardziej że wystarczy chwila nieuwagi i może zdarzyć się tragedia. Okazuje się, że poza wyborem odpowiedniego, strzeżonego kąpieliska czy noszenia kamizelek ratunkowych, możemy zrobić jeszcze jedną ważną rzecz, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i naszych pociech.

Amerykańscy strażacy z Plympton Fire department podpowiadają, aby podczas wyboru strojów kąpielowych kierować się przede wszystkim ich kolorem, a nie estetyką czy modą. Najlepiej stawiać na barwy dobrze widoczne w wodzie, ponieważ zdecydowanie ułatwi to pracę ratowników. W przypadku kąpieli w basenie najlepiej sprawdzą się czerwony, pomarańczowy i różowy, a zdecydowanie lepiej unikać m.in. żółtego, białego czy błękitnego. Jeśli zamierzamy pluskać się w jeziorze, strażacy odradzają ciemne odcienie, niebieski, zielony, czarny, a także fioletowy czy czerwony. W jeziorze będziemy najlepiej widoczni w żółtym, pomarańczowym oraz różowym.

Strażacy z Plympton Fire department pokazują to na specjalnej grafice, którą opublikowali na swoim profilu na Facebooku.

Zobacz: Wyjazd z dzieckiem nad morze? Jak odpowiednio się przygotować?

Bezpieczeństwo nad wodą – podstawowe informacje

Co roku zarówno media, jak i instytucje państwowe przestrzegają miłośników wodnego szaleństwa przed zagrożeniami i zachęcają do stosowania się do zasad bezpieczeństwa. Wśród tych najważniejszych wymienia się przede wszystkim:

  • kąp się wyłącznie w miejscach oznaczonych, pod nadzorem ratowników,
  • nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub narkotyków,
  • nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku,
  • zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne – nigdy nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr,
  • nie kąp się w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza,
  • nie pływaj pod pomostami,
  • po spędzeniu dłuższego czasu na słońcu wchodź do wody ostrożnie i powoli,
  • nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub występują zawirowania i zimne prądy,
  • przed wejściem do wody dzieci powinny być ubrane w specjalne rękawki lub kamizelkę.

Ratownicy zalecają również, aby w miarę możliwości uczyć się pływać, niezależnie od wieku, nigdy nie jest za późno. Warto również zapewnić lekcje pływania dzieciom, aby oswajały się z wodą od najmłodszych lat.

Sprawdź też:

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo