1700 zł miesięcznie zamiast 800 plus? Wraca temat nowego świadczenia. Kto będzie mógł je otrzymać?

Raz na jakiś czas powraca temat jednego zasiłku, który przysługiwałby wszystkim obywatelom i jednocześnie zastąpiłby obowiązujące dotychczas transfery społeczne. Świadczenie przysługiwałoby wszystkim, niezależnie od dochodu i bez żadnych dodatkowych warunków. Czy 800 plus zniknie? Będzie 1700 zł miesięcznie zamiast 800 plus?

1700 zł miesięcznie zamiast 800 plus?

Temat Bezwarunkowego dochodu podstawowego powraca do debaty publicznej co jakiś czas od kilku lat. Zgodnie z założeniami świadczenie to miałoby zastąpić wszystkie pozostałe programy państwowe (takie jak 800 plus) czy zasiłki socjalne wypłacane przez pomoc społeczną. Zamiast różnych transferów celowych każdy obywatel otrzymywałby co miesiąc jeden przelew z budżetu państwa. Świadczenie przysługiwałoby każdemu, niezależnie od poziomu dochodów oraz bez konieczności spełniania dodatkowych warunków.

Projekt ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników wśród ekonomistów. Jedni twierdzą, że jest to niewykonalne i za bardzo obciążałoby budżet. Inni z kolei wskazują, że usunięcie pozostałych świadczeń socjalnych i związanej z nimi biurokracji (składanie wniosków, rozpatrywanie ich etc.) umożliwiłoby zgromadzenie wystarczających środków w budżecie.

Koncepcję Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego testowały już swego czasu takie państwa jak Francja, Włochy czy Wielka Brytania. Teraz temat powraca w Polsce w związku z odblokowanymi europejskimi funduszami z Krajowego Planu Odbudowy. Jak podaje serwis Infor.pl, świadczenie to miałoby być bezwarunkowe, powszechne, indywidualne i wypłacane co miesiąc. Mogłoby wynosić 1700 zł.

Zobacz: 800 plus na dziecko niepełnosprawne. Rodzice mogą liczyć na dodatkowe środki, ale jest haczyk

Czy to koniec 800+?

Jeśli faktycznie koncepcja Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego weszłaby w życie, oznaczałoby to likwidację dotychczas obowiązujących świadczeń, tj. przede wszystkim 800 plus, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego czy tzw. 300 plus na wyprawkę szkolną. Zniknąłby także zasiłek rodzinny wypłacany przez ośrodki pomocy społecznej oraz wszelkie dofinansowania socjalne, np. dopłaty do rachunków.

Sprawdź też:

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo