Antybiotyk a zarażanie – Czy po podaniu antybiotyku chory zaraża?

Antybiotyk a zarażanie? Wiele niespokojnych rodziców szuka odpowiedzi na pytanie, kiedy antybiotyk zaczyna działać i po jakim czasie ich dzieci będą w pełni sił. Tylko wtedy będą mogły wrócić do szkoły lub przedszkola bez ryzyka zarażenia kolegów i koleżanek. Antybiotyki bardzo często wywołują skutki uboczne, mogą okazać się niezastąpione w przypadku niektórych infekcji bakteryjnych. Aby jak najszybciej pomóc swojemu maluchowi, rodzice zrobią wszystko. Włącznie z izolowaniem go od części domowników. Czy jednak jest to zawsze konieczne? Po jakim czasie osoba, której podano lekarstwo, przestaje zarażać? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania poznasz w tym artykule.

Antybiotyk a zarażanie

Antybiotyki dzielą się na dwie grupy, te pochodzenia naturalnego, oraz pochodzenia syntetycznego. Mają one działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Co to oznacza? Antybiotyki mają za zadanie zniszczyć strukturę komórkową bakterii, dzięki czemu następuje zatrzymanie ich dalszego rozmnażania się. Dzieje się to na różne sposoby, w zależności od samego sposobu działania antybiotyku. Jednak w tym artykule możemy wyróżnić dwa podstawowe:

  • bakteriobójcze, czyli takie, które zabijają komórki bakteryjne
  • bakteriostatyczne, czyli takie przeciwdziałają rozwojowi i mnożeniu się bakterii

Często można spotkać się z bardziej naukowym podziałem, który rozróżnia antybiotyki na podstawie ich budowy chemicznej. Najczęściej spotykanymi są antybiotyki peptydowe, linkozamidy, makrolidy oraz tetracykliny. W jaki sposób lekarz odpowiednio dopasowuje antybiotyk? Czy można być pewnym jego skuteczności i działania? Większość specjalistów stosuje terapię empiryczną. Po objawach i ogólnym stanie zdrowia pacjenta wiedzą, jaki lek należy podać osobie chorej. Dzięki temu nie trzeba stosować przesiewu ani antybiogramu, ponieważ doświadczony lekarz zna typ bakterii, który odpowiada za daną chorobę. 

Sprawdź: Kiedy do przedszkola po antybiotyku?

Jak skuteczne są antybiotyki?

Należą one do lekarstw, które dostępne są wyłącznie za okazaniem recepty. Nie można ich podawać wedle swojego uznania. Trzeba ściśle trzymać się wszystkich zaleceń lekarza, a antybiotyk przechowywać w odpowiednich warunkach. Bardzo często wymagane jest trzymanie go w lodówce po otwarciu. Antybiotyk a zarażanie – czy większa dawka szybciej wyleczy chorobę? Oczywiście, że nie! Podany w zbyt dużej ilości na własną rękę z pewnością nie pomoże, a zaszkodzi. Skuteczne działanie antybiotyku zależy od jego dawki, stężenia oraz czasu, przez jaki należy go podawać choremu.

Zobacz też: Antybiotykoterapia: Po jakim czasie działa antybiotyk?

Czy po podaniu antybiotyku chory zaraża?

W zależności od choroby i przepisanego antybiotyku pacjent może zarażać przez różny czas. Jak to wygląda przy najpopularniejszych dziecięcych chorobach? Jedną z nich jest z pewnością zapalenie oskrzeli. Zarażanie w tym przypadku może trwać naprawdę długo. Najciężej przechodzą ją niemowlęta oraz dzieci, a to wszystko ze względu na budowę dróg oddechowych oraz młody mechanizm odpornościowy. Zapalenie oskrzeli najczęściej pojawia się z zakażenia wirusem zwykłego przeziębienia. Niezwykle ostry przebieg choroby i jej szybkość sprawia, że chora osoba długo dochodzi do zdrowia. Zaraża, więc jeśli lekarz zdiagnozuje u któregoś z domowników zapalenie oskrzeli, postaraj się ją odizolować, oraz często dezynfekuj i myj ręce. Choroba roznosi się poprzez kichanie i kaszel!

Zobacz też: Dziecko zwymiotowało antybiotyk. Czy podać ponownie lek?

Kiedy po antybiotyku się nie zaraża?

Kiedy jesteś rodzicem, chcesz jak najszybciej pomóc swojemu maluszkowi i wyleczyć go z uciążliwych dolegliwości zdrowotnych. Jednak nie zawsze ustrzeżesz siebie i innych domowników przed zakażeniem. Wiele chorób ma dłuższy czas rozwoju, a pacjent zaraża już po pierwszym dniu, mimo że sam nie wykazuje objawów choroby. W zależności od rodzaju infekcji lekarz może zalecić antybiotyk, dzięki któremu maluszek przestaje zarażać już po 24 godzinach od podania leku. Czy to oznacza, że dziecko jest zdrowe i śmiało można posłać je do przedszkola? Oczywiście, że nie! Chory nie został wyleczony i potrzebuje czasu na odpowiednią regenerację. W przeciwnym wypadku dolegliwości powrócą, a ich wyleczenie może być znacznie trudniejsze.

Jednym z podstawowych antybiotyków, z którym jako rodzic z pewnością miałeś do czynienia jest Sumamed. Jest dostępny wyłącznie na receptę, lekarze zalecają go na zakażenia bakteryjne o charakterze ogólnym. Jeżeli Twoje dziecko nie umie lub boi się połykać tabletek, lek dostępny jest w formie tabletek, jak i proszku, z którego można zrobić zawiesinę doustną, oraz klasycznych kapsułek i tabletek powlekanych. Antybiotyk trzydniowy Sumamed działa bardzo szybko i pozwala na powrót do zdrowia w krótkim czasie. Można stosować go na zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie ucha oraz wszelkiego rodzaju zakażenia skóry jak liszajec, ropne zapalenia skóry oraz rumień.

Zobacz również: Antybiotyk w ciąży: czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Czy dziecko na antybiotyku zaraża?

Angina to kolejna popularna choroba wieku dziecięcego. Często można się nią zarazić na przełomie jesieni i zimy. Jak długo zaraża angina? To pytanie zadają sobie zatroskani rodzice, którzy obawiają się o stan zdrowia swojego potomstwa. Jeżeli u swojej pociechy widzisz objawy takie jak ból gardła, gorączka, ogólne rozbicie, a w przypadku anginy wirusowej, również powiększone węzły chłonne, nie czekaj i natychmiast udaj się do lekarza. Angina to poważna choroba, po której może nastąpić wiele powikłań.

Jeżeli w szybkim czasie zostaną podane odpowiednie lekarstwa, już po kilku dniach rodzice mogą zauważyć znaczną poprawę. Angina bakteryjna będzie wymagała podania antybiotyku. Po jakim czasie chory przestaje zarażać? Nawet po 24 godzinach od podania leku, angina bakteryjna zostaje szybko wyleczona po podaniu antybiotyku z penicyliną. Warto jednak odizolować dziecko, często myć ręce a podczas kichania lub kasłania, zasłaniać nos i usta. Antybiotyk a zarażanie – teraz rodzice mogą być spokojni.

Zobacz też: Kuracja antybiotykowa u dzieci

Antybiotyk a zarażanie w pytaniach i odpowiedziach:

Biorę antybiotyk – czy zarażam?

Nie musisz się obawiać, jeżeli nie chcesz zarazić swoich domowników. To oczywiście zależy od antybiotyku, więc podczas wizyty radzimy zapytać o to lekarza. Jednak większość antybiotyków hamuje zarażanie już po 24 godzinach od podania jego pierwszej dawki. Warto jednak odizolować się na czas choroby, często myć ręce i nie przemęczać się. Wszystkie działania należy podejmować za zgodą lekarza.

Angina – kiedy przestaje zarażać?

Angina wirusowa rozwija się w organizmie człowieka od 1 do 6 dni. Jednak chory może zarażać, sam nie odczuwając objawów choroby do dwóch dni! Angina wirusowa może utrzymywać się do 3 tygodni, a pacjent przez cały ten okres może zarażać innych. Jednak po podaniu właściwego antybiotyku, już po 24 godzinach od podania leku można całkowicie wyeliminować zakażenie. 

Liszajec zakaźny, czy można wychodzić na dwór?

Osoba chora na liszajec zakaźny może wychodzić na dwór. Przemieszczanie się na zewnątrz nie wpływa w żadnym stopniu na chorobę skóry. 

Jak długo zaraża chory na zapalenie płuc?

Osoba chora na zapalenie płuc powinna pozostać w domu w izolacji przez cały okres leczenia antybiotykiem. Czas kuracji może być różny w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Antybiotyk a zarażanie: średni czas, przez który chory powinien leżeć w łóżku i zaraża to około 7 dni.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo