Antybiotyk a zarażanie – Czy po podaniu antybiotyku chory zaraża?
Antybiotyk a zarażanie? Wiele niespokojnych rodziców szuka odpowiedzi na pytanie, kiedy antybiotyk zaczyna działać i po jakim czasie ich dzieci będą w pełni sił. Tylko wtedy będą mogły wrócić do szkoły lub przedszkola bez ryzyka zarażenia kolegów i koleżanek. Antybiotyki bardzo często wywołują skutki uboczne, mogą okazać się niezastąpione w przypadku niektórych infekcji bakteryjnych. Aby jak najszybciej pomóc swojemu maluchowi, rodzice zrobią wszystko. Włącznie z izolowaniem go od części domowników. Czy jednak jest to zawsze konieczne? Po jakim czasie osoba, której podano lekarstwo, przestaje zarażać? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania poznasz w tym artykule.

Antybiotyk a zarażanie
Antybiotyki dzielą się na dwie grupy, te pochodzenia naturalnego, oraz pochodzenia syntetycznego. Mają one działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Co to oznacza? Antybiotyki mają za zadanie zniszczyć strukturę komórkową bakterii, dzięki czemu następuje zatrzymanie ich dalszego rozmnażania się. Dzieje się to na różne sposoby, w zależności od samego sposobu działania antybiotyku. Jednak w tym artykule możemy wyróżnić dwa podstawowe:
- bakteriobójcze, czyli takie, które zabijają komórki bakteryjne
- bakteriostatyczne, czyli takie przeciwdziałają rozwojowi i mnożeniu się bakterii
Często można spotkać się z bardziej naukowym podziałem, który rozróżnia antybiotyki na podstawie ich budowy chemicznej. Najczęściej spotykanymi są antybiotyki peptydowe, linkozamidy, makrolidy oraz tetracykliny. W jaki sposób lekarz odpowiednio dopasowuje antybiotyk? Czy można być pewnym jego skuteczności i działania? Większość specjalistów stosuje terapię empiryczną. Po objawach i ogólnym stanie zdrowia pacjenta wiedzą, jaki lek należy podać osobie chorej. Dzięki temu nie trzeba stosować przesiewu ani antybiogramu, ponieważ doświadczony lekarz zna typ bakterii, który odpowiada za daną chorobę.
Sprawdź: Kiedy do przedszkola po antybiotyku?
Jak skuteczne są antybiotyki?
Należą one do lekarstw, które dostępne są wyłącznie za okazaniem recepty. Nie można ich podawać wedle swojego uznania. Trzeba ściśle trzymać się wszystkich zaleceń lekarza, a antybiotyk przechowywać w odpowiednich warunkach. Bardzo często wymagane jest trzymanie go w lodówce po otwarciu. Antybiotyk a zarażanie – czy większa dawka szybciej wyleczy chorobę? Oczywiście, że nie! Podany w zbyt dużej ilości na własną rękę z pewnością nie pomoże, a zaszkodzi. Skuteczne działanie antybiotyku zależy od jego dawki, stężenia oraz czasu, przez jaki należy go podawać choremu.
Zobacz też: Antybiotykoterapia: Po jakim czasie działa antybiotyk?
Czy po podaniu antybiotyku chory zaraża?
W zależności od choroby i przepisanego antybiotyku pacjent może zarażać przez różny czas. Jak to wygląda przy najpopularniejszych dziecięcych chorobach? Jedną z nich jest z pewnością zapalenie oskrzeli. Zarażanie w tym przypadku może trwać naprawdę długo. Najciężej przechodzą ją niemowlęta oraz dzieci, a to wszystko ze względu na budowę dróg oddechowych oraz młody mechanizm odpornościowy. Zapalenie oskrzeli najczęściej pojawia się z zakażenia wirusem zwykłego przeziębienia. Niezwykle ostry przebieg choroby i jej szybkość sprawia, że chora osoba długo dochodzi do zdrowia. Zaraża, więc jeśli lekarz zdiagnozuje u któregoś z domowników zapalenie oskrzeli, postaraj się ją odizolować, oraz często dezynfekuj i myj ręce. Choroba roznosi się poprzez kichanie i kaszel!
Zobacz też: Dziecko zwymiotowało antybiotyk. Czy podać ponownie lek?
Kiedy po antybiotyku się nie zaraża?
Kiedy jesteś rodzicem, chcesz jak najszybciej pomóc swojemu maluszkowi i wyleczyć go z uciążliwych dolegliwości zdrowotnych. Jednak nie zawsze ustrzeżesz siebie i innych domowników przed zakażeniem. Wiele chorób ma dłuższy czas rozwoju, a pacjent zaraża już po pierwszym dniu, mimo że sam nie wykazuje objawów choroby. W zależności od rodzaju infekcji lekarz może zalecić antybiotyk, dzięki któremu maluszek przestaje zarażać już po 24 godzinach od podania leku. Czy to oznacza, że dziecko jest zdrowe i śmiało można posłać je do przedszkola? Oczywiście, że nie! Chory nie został wyleczony i potrzebuje czasu na odpowiednią regenerację. W przeciwnym wypadku dolegliwości powrócą, a ich wyleczenie może być znacznie trudniejsze.
Jednym z podstawowych antybiotyków, z którym jako rodzic z pewnością miałeś do czynienia jest Sumamed. Jest dostępny wyłącznie na receptę, lekarze zalecają go na zakażenia bakteryjne o charakterze ogólnym. Jeżeli Twoje dziecko nie umie lub boi się połykać tabletek, lek dostępny jest w formie tabletek, jak i proszku, z którego można zrobić zawiesinę doustną, oraz klasycznych kapsułek i tabletek powlekanych. Antybiotyk trzydniowy Sumamed działa bardzo szybko i pozwala na powrót do zdrowia w krótkim czasie. Można stosować go na zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie ucha oraz wszelkiego rodzaju zakażenia skóry jak liszajec, ropne zapalenia skóry oraz rumień.
Zobacz również: Antybiotyk w ciąży: czy jego stosowanie jest bezpieczne?
Czy dziecko na antybiotyku zaraża?
Angina to kolejna popularna choroba wieku dziecięcego. Często można się nią zarazić na przełomie jesieni i zimy. Jak długo zaraża angina? To pytanie zadają sobie zatroskani rodzice, którzy obawiają się o stan zdrowia swojego potomstwa. Jeżeli u swojej pociechy widzisz objawy takie jak ból gardła, gorączka, ogólne rozbicie, a w przypadku anginy wirusowej, również powiększone węzły chłonne, nie czekaj i natychmiast udaj się do lekarza. Angina to poważna choroba, po której może nastąpić wiele powikłań.
Jeżeli w szybkim czasie zostaną podane odpowiednie lekarstwa, już po kilku dniach rodzice mogą zauważyć znaczną poprawę. Angina bakteryjna będzie wymagała podania antybiotyku. Po jakim czasie chory przestaje zarażać? Nawet po 24 godzinach od podania leku, angina bakteryjna zostaje szybko wyleczona po podaniu antybiotyku z penicyliną. Warto jednak odizolować dziecko, często myć ręce a podczas kichania lub kasłania, zasłaniać nos i usta. Antybiotyk a zarażanie – teraz rodzice mogą być spokojni.
Zobacz też: Kuracja antybiotykowa u dzieci
Antybiotyk a zarażanie w pytaniach i odpowiedziach:
Nie musisz się obawiać, jeżeli nie chcesz zarazić swoich domowników. To oczywiście zależy od antybiotyku, więc podczas wizyty radzimy zapytać o to lekarza. Jednak większość antybiotyków hamuje zarażanie już po 24 godzinach od podania jego pierwszej dawki. Warto jednak odizolować się na czas choroby, często myć ręce i nie przemęczać się. Wszystkie działania należy podejmować za zgodą lekarza.
Angina wirusowa rozwija się w organizmie człowieka od 1 do 6 dni. Jednak chory może zarażać, sam nie odczuwając objawów choroby do dwóch dni! Angina wirusowa może utrzymywać się do 3 tygodni, a pacjent przez cały ten okres może zarażać innych. Jednak po podaniu właściwego antybiotyku, już po 24 godzinach od podania leku można całkowicie wyeliminować zakażenie.
Osoba chora na liszajec zakaźny może wychodzić na dwór. Przemieszczanie się na zewnątrz nie wpływa w żadnym stopniu na chorobę skóry.
Osoba chora na zapalenie płuc powinna pozostać w domu w izolacji przez cały okres leczenia antybiotykiem. Czas kuracji może być różny w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Antybiotyk a zarażanie: średni czas, przez który chory powinien leżeć w łóżku i zaraża to około 7 dni.
Kiedyś kojarzyło się z podbojem kosmosu, a dziś jest bohaterem setek memów. To imię nadano 181 867 razy
Kosztuje 4 zł i usunie wszystkie krople. Pochłaniacz wilgoci do domu przygotujesz samodzielnie
Niegdyś królowa każdej imprezy, teraz gości na mało którym stole. A szkoda, bo jest bardzo zdrowa
To imię jest kojarzone z podstarzałymi polonistkami i katechetkami. “Nigdy nie wybaczyłam mamie takiego pomysłu”
Czy to nornica, czy kret? Nieproszonego gościa w ogrodzie poznasz po jednym
Farsz na pierogi robię inaczej, bo zamieniłam 1 składnik. Teraz jest wyrazistszy i pełen smaku
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Antybiotyk a zarażanie – Czy po podaniu antybiotyku chory zaraża?
Płonica u dzieci i u dorosłych [sposoby zakażenia, objawy, leczenie i powikłania]
Płonica, inaczej określana również mianem szkarlatyny, to jedna z bardziej niebezpiecznych chorób wieku dziecięcego. Wywoływana jest przez tę samą bakterię, która odpowiada za powszechnie występujące anginy, czyli paciorkowca. Jej objawy...
Czytaj dalej →Ssanie oleju: na co pomaga i jak wykonać ajurwedyjski rytuał płukania ust olejem?
Ssanie oleju to znany od tysięcy lat rytuał, który polega na regularnym płukaniu ust olejami takimi jak olej kokosowy, sezamowy czy słonecznikowy. Codzienne ssanie oleju praktykowane przez długi okres czasu...
Czytaj dalej →Odma płucna (Odma opłucnowa): przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Odma płucna, która znana jest także jako odma opłucnowa to choroba, która polega na gromadzeniu się w jamie klatki piersiowej powietrza, co jest przyczyną ucisku na pęcherzyki płucne i może...
Czytaj dalej →Komórki macierzyste: mamy klucz do długowieczności?
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej po raz pierwszy znalazły zastosowanie dokładnie 30 lat temu. Prof. Eliane Gluckman wykonała pierwsze przeszczepienie w schorzeniu hematologicznym u dziecka cierpiącego na anemię Fanconiego. Tym...
Czytaj dalej →GIF wycofuje z aptek popularny syrop wykrztuśny. Sprawdź, czy masz go w domu!
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu syrop Flegafortan. Do aptek trafiła bowiem seria leku z nieprawdziwymi informacjami odnośnie podawania syropu. Sprawdź, czy nie masz w domu feralnego leku. Lek wycofany...
Czytaj dalej →Poporodowe zapalenie tarczycy [objawy, leczenie, przebieg]
Skąd się biorą problemy z tarczycą po ciąży? Jakie są objawy poporodowego zapalenia tarczycy? Ile trwa choroba i jak wygląda jej leczenie? Sprawdź! Przyczyny i objawy poporodowego zapalenia tarczycy Poporodowym...
Czytaj dalej →Bezdech senny u dzieci i dorosłych [przyczyny, diagnostyka i leczenie]
Bezdech senny to zaburzenie snu, które dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. W czasie bezdechu występuje chwilowy zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe, co prowadzi do upośledzenia wymiany oddechowej w płucach....
Czytaj dalej →Jak schudnąć po ciąży bez diety?
Po porodzie często pojawia się pytanie, jak zmienić swój sposób żywienia, aby nie głodować, zachować wysoką jakość pokarmu, a jednocześnie chudnąć? Ciąża to wyjątkowy stan, w czasie którego dochodzi do...
Czytaj dalej →Zapalenie jądra i najądrza [przyczyny, objawy, leczenie]
Jądra są częścią układu płciowego mężczyzny. Odpowiadają za produkcję plemników oraz hormonów płciowych. Występują parzyście, umiejscowione w worku mosznowym przy czym zwykle lewe jądro znajduje się nieco niżej niż prawe i jest...
Czytaj dalej →Choroba Hashimoto: odpowiednia dieta łagodzi objawy!
Hashimoto to jedna z najczęściej spotykanych w kobiecym środowisku chorób o podłożu autoimmunologicznym. Skutkiem choroby jest atak na tkanki własnego organizmu przez krążące we krwi przeciwciała, które w tym przypadku w patologiczny...
Czytaj dalej →Mleko, miód, czosnek i inne naturalne lekarstwa
Domowe kuracje naturalnymi lekarstwami Warzywa, zioła, a nawet owoce już od dawna wykorzystuje się jako sojuszników w walce z infekcjami – dość wymienić mleko z miodem na gardło, zbawienny sok...
Czytaj dalej →Chlamydia: bakteria, która może prowadzić do bezpłodności
Chlamydia trachomatis to najczęściej spotykane bakterie z grupy bakterii, które wywołują chorobę – tak zwaną chalmydiozę. Bakterie te są przenoszone najczęściej drogą płciową, a w przypadku zaniedbania leczenia mogą prowadzić...
Czytaj dalej →Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?
Jak wyciągnąć drzazgę? Istnieje kilka sposobów na drzazgi. Pozostawienie jej w palcu może bowiem nieść za sobą bardzo poważne skutki, takie jak zarażenie laseczkami tężca lub bolesne stany zapalne. Sprawdź,...
Czytaj dalej →Zawroty głowy: przyczyny, diagnostyka i sposoby leczenia
Raz na jakiś czas kręci Ci się w głowie? Podczas spaceru lub zakupów nagle czujesz się słabo i masz problemy z utrzymaniem równowagi? Jeżeli takie sytuacje często się powtarzają, pewnie...
Czytaj dalej →Jakie leki na anginę?
Jakie leki na anginę? Pytanie to zadaje sobie wielu rodziców. Niepewność dotyczy zwłaszcza kwestii takiej, czy na anginę stosuje się antybiotyki. Jak przebiega leczenie anginy? Jakimi domowymi sposobami można wspomóc...
Czytaj dalej →Biała kupka u dziecka, czyli jak nie dać się zwariować “doktorowi Google”?
Wybacz, ale jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z niemowlakiem to wiesz, że jego życie przebiega mniej więcej według schematu: kupka, jedzenie, spanie. Ciężko więc uniknąć tematu kupkowego i o nim dziś trochę...
Czytaj dalej →Oczepiny – Najciekawsze zabawy oczepinowe
Jako wodzirej na weselach już od kilku lat staram się jak najbardziej zaskakiwać, zabawiać i mobilizować to tańca gości. Staram się cały czas rozbudowywać swoją ofertę i gamę zabaw weselnych....
Czytaj dalej →Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią
Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...
Czytaj dalej →