Dziecko zwymiotowało antybiotyk. Czy podać ponownie lek?

To częsty dylemat młodych rodziców: co robić, gdy dziecko wymiotuje po antybiotykach? Czy podawać lek ponownie? W jaki sposób wymioty wpływają na przebieg antybiotykoterapii?

  • Wymiotowanie po antybiotykach to częsta przypadłość u dzieci.
  • Antybiotykoterapia wymaga utrzymywania stałego poziomu leku we krwi, dlatego istotne jest rozważenie ponowienia dawki leku, jeśli wymioty wystąpiły do 30 minut od jego podania.
  • Wzmożone wymioty po każdej dawce leku i/lub występowanie obrzęków i bólów brzucha u dziecka wymagają natychmiastowego zaprzestania podawania antybiotyku i kontaktu z lekarzem prowadzącym.

Dziecko zwymiotowało antybiotyk: dlaczego?

To, że dziecko zwymiotowało antybiotyk może być powodowane wieloma przyczynami. Należą do nich:

  • nie w pełni dojrzały przewód pokarmowy u niemowląt;
  • gorzki smak lekarstwa;
  • zbyt duży rozmiar tabletki lub nietolerowana przez niektóre dzieci konsystencja zawiesiny;
  • nadwrażliwość na jeden ze składników leku;
  • stres spowodowany chorobą i/lub zażywaniem leku.

Co robić gdy dziecko wymiotuje po antybiotyku?

Antybiotykoterapii u dzieci często towarzyszą wymioty. W większości przypadków nie ma powodów do niepokoju, jednak nie oznacza to, że należy torsje bagatelizować. Antybiotyki to leki o wyjątkowo silnym działaniu, których zadaniem jest unicestwienie bakterii powodujących stan chorobowy. Jednym z ich skutków ubocznych jest jednak niszczenie też “dobrej” flory bakteryjnej. W celu jej odbudowania zaleca się stosowanie preparatów osłonowych, zawierających szczepy bakterii naturalnie kolonizujących układ pokarmowy dziecka. Aby jednak taki preparat miał szansę zadziałać, należy go podawać w odstępie co najmniej dwóch godzin od dawki antybiotyku.

Jeśli dziecko zwymiotowało po antybiotyku, przede wszystkim należy sprawdzić, czy w wymiocinach znajduje się lekarstwo i wykluczyć występowanie krwi. W przypadku antybiotyków w postaci zawiesin może być jednak trudno odróżnić lek od treści żołądkowej. Wówczas należy sprawdzić, czy w ulotce leku napisane jest, jak długo wchłania się antybiotyk. Standardowo przyjmuje się, że jest to około 30 minut. Jeśli torsje wystąpiły późnej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że lek już działa. Jednak to, kiedy zaczyna działać antybiotyk zależne jest od bardzo wielu czynników: począwszy od substancji aktywnej, poprzez wiek i wagę dziecka, a także spożyte wcześniej posiłki.

Zwymiotowany antybiotyk: czy podać ponownie dawkę?

Ponowne podanie antybiotyku, kiedy ten został już wchłonięty przez organizm dziecka, może doprowadzić do zwiększonego stężenia leku we krwi. To z kolei może być przyczyną powstania skutków ubocznych wynikających z przedawkowania. Dlatego jeśli mamy wątpliwości co do tego, ile czasu upłynęło od podania leku i czy zdążył się on wchłonąć, najlepiej zadzwonić do lekarza prowadzącego. Jeśli nie jest to możliwe, bezpieczniej będzie odczekać do kolejnej godziny podania leku.

Jednoznaczną sytuację mamy wyłącznie wtedy, kiedy w treści żołądkowej był widoczny zwymiotowany antybiotyk w całości lub torsje nastąpiły niemal bezzwłocznie po podaniu leku. W takim przypadku podanie kolejnej tabletki będzie najlepszym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że torsje mogły wywołać stres u malucha. Dobrą praktyką jest ukojenie dziecka i podanie czegoś słodkiego (np. wody z miodem lub nawet kostki czekolady) przed ponowną dawką leku.

Antybiotykoterapia u dzieci: o tym nie zapomnij

  • Opakowania antybiotyków najczęściej zawierają dokładną liczbę tabletek przeznaczonych do pełnej kuracji. Jeśli zdecydujesz się podać dziecku ponowną dawkę po torsjach, warto skonsultować się z lekarzem celem przepisania kolejnego opakowania leku. W przeciwnym wypadku kuracja może być nieskuteczna ze względu na zbyt małą ilość przyjętych dawek.
  • Nie podawaj nigdy preparatów osłonowych wraz z antybiotykiem – zawarte w nich bakterie zostaną zneutralizowane przez działanie leku. Odstęp między dawką antybiotyku a probiotyków powinien wynosić ok. dwóch godzin.
  • Jeśli w trakcie przyjmowania antybiotyku u dziecka wystąpią obrzęki, silne bóle brzucha, biegunka czy niekontrolowane i długotrwałe torsje – koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Źródła:

General advice about antibiotics, Medicines for Children, Royal College of Paediatrics and Child Health.

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo