Bakteria czy wirus?

Infekcje wirusowe, infekcje bakteryjne – zna je każda mama, a także cały zestaw chorób, które wywoływane są przez wirusy i bakterie. Choroby te są dosyć podobne, a od prawidłowego rozpoznania czy mamy do czynienia z bakterią czy z wirusem zależy dalsze leczenie.

Bakteria a wirus

Różnice pomiędzy bakterią a wirusem są dosyć liczne. Wirusy są najmniejszymi znanymi formami życia, nawet do stu razy mniejsze od bakterii. Dzięki temu mogą łatwiej wnikać przez błony śluzowe. Wirusy nie są w stanie funkcjonować samodzielnie, potrzebują żywiciela. „Budzą się” dopiero po wniknięciu w organizm gospodarza. Bakterie wręcz przeciwnie, mogą rozmnażać się nawet na przedmiotach martwych. Wirusy są odporne na leczenie antybiotykami, które z kolei są stosowane w walce z infekcjami bakteryjnymi. Ponadto bakterie atakują organizm, podczas gdy wirusy najpierw szukają dogodnego miejsca w organizmie, gdzie zajmą komórki, które pod wpływem działania wirusa zaczynają również go produkować. Wirusy przez długi czas mogą pozostawać uśpione, swoją działalność rozpoczynają dopiero, gdy odporność ulega pogorszeniu.

Chorób wywoływanych przez wirusy nie leczy się antybiotykami

Wirusy przenoszą się drogą kropelkową i mają zasięg nawet kilkuset metrów! Dlatego bardzo trudno jest się przed nimi uchronić.

Choroby wywoływane przez wirusy

Do najpopularniejszych chorób należą:

  1. Choroby gardła
  2. Choroby układu oddechowego
  3. Choroby układu nerwowego
  4. Grypa
  5. Ospa
  6. Różyczka
  7. Świnka
  8. Odra grypa

Choroby wywoływane przez bakterie

Najczęściej spotykane choroby wywoływane przez bakterie to:

  1. Angina
  2. Bakteryjne zapalenie gardła
  3. Bakteryjne zapalenie oskrzeli
  4. Gruźlica
  5. Tężec

Wirus czy bakteria?

Jak rozpoznać czy objawy chorobowe są wywołane przez infekcję wirusową czy infekcję bakteryjną? Nie jest to łatwe dla niewprawionej osoby. Na pierwszy rzut oka można wstępnie odróżnić rodzaj infekcji po temperaturze ciała. Infekcjom wirusowym towarzyszy stan podgorączkowy lub niewielka gorączka. Choroba wywołana przez bakterie objawia się wysoką gorączką, która przekracza 38.5 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że od tej reguły istnieje wiele wyjątków.

Dodatkowo przy infekcji wirusowej pojawia się drapanie w gardle, wodnisty katar. Ból gardła towarzyszący wysokiej temperaturze może oznaczać początki anginy, czyli choroby typowo bakteryjnej.

Jedną z typowo dziecięcych przypadłości są biegunki. Wywoływane są zarówno przez bakterie, jak i przez wirusy, chociaż najczęściej są wynikiem błędów żywieniowych czy alergii. Często jest objawem towarzyszącym innym chorobom – anginie, grypie czy infekcjom uszu. Z uwagi na spustoszenie, które może wywołać biegunka w małym ciele dziecka, bardzo ważne jest natychmiastowe reagowanie na nią. Małe dzieci błyskawicznie się odwodniają, a to grozi poważnymi powikłaniami.

 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo