Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzny 2023. To nie to samo święto! Jedno wypada tuż po Dniu Kobiet

8 marca to data, o której pamiętają wszyscy. Niestety Dzień Mężczyzn nie cieszy się tak wielką popularnością co święto pań i mało kto w ogóle je obchodzi. Co ciekawe, tuż po Dniu Kobiet w kalendarzu znajdziemy również święto wszystkich panów, ale to nie jedyna okazja, kiedy mogą oni świętować – dni poświęconym mężczyznom jest bowiem w ciagu roku kilka. Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzny 2023 – czym różnią się te dwie daty? Jaki prezent podarować bliskiej osobie?

Dzień Mężczyzny 2023

Dzień Mężczyzny – jak to często bywa z tego typu okazjami – ma kilka dat, ponieważ w niemal każdym kraju panowie świętują w innym terminie. W Polsce to święto obchodzimy tuż po Dniu Kobiet – a dokładnie 10 marca. Ze względu na to, że 8 marca, który jest dniem dużo popularniejszym, wypada tak blisko, mało kto pamięta, aby złożyć panom życzenia.

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn jest natomiast obchodzony dużo później – 19 listopada. Różnica w datach wynika z tego, że oba święta mają inną genezę. Polski Dzień Mężczyzn wywodzi się z uroczystości w Kościele katolickim – 10 marca czczeni są męczennicy z Sebasty, którzy oddali swoje życie za wiarę i nie wyparli się Chrystusa.

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn 19 listopada został zapoczątkowany w celu zwróceniu uwagi na problemy zdrowotne i społeczne, z jakimi mężczyźni na całym świecie się borykają. Od momentu ustanowienia w 1999 roku, obchody tego dnia skupiają się na promowaniu pozytywnych wzorców męskości, budowaniu bardziej empatycznych relacji między płciami oraz podkreśleniu roli mężczyzn w społeczeństwie.

Dzień Mężczyzn różni się od Dnia Chłopaka, który obchodzony jest w Polsce 30 września. Dzień Chłopaka jest bardziej związany z zabawą i rozrywką, a jego celem jest celebrowanie chłopięcej energii i radości życia. Tutaj wskazówką może być również sama nazwa – święto ma się bowiem skupiać raczej na młodszych przedstawicielach płci męskiej – nastolatkach. Dlatego też często świętuje się go w szkołach.

Sprawdź: Od ilu do ilu lat obowiązuje post w piątek? Zasady są bardzo rygorystyczne

Jaki prezent na Dzień Mężczyzny 2023?

Prezent na Dzień Mężczyzny powinien być przede wszystkim dopasowany do indywidualnych preferencji, potrzeb i zainteresowań. Istnieje jednak kilka uniwersalnych propozycji, które mogą się sprawdzić, jeśli brakuje nam pomysłów. Warto kupić np. bilety do kina/teatru, voucher na masaż lub kartę podarunkową do ulubionego sklepu. Do ciekawych pomysłów na upominek należą także: portfel, perfumy, skórzany pasek czy dobrej jakości kawa/herbata. Jeśli natomiast mężczyzna, którego chcemy obdarować, nie potrzebuje nic materialnego, zawsze można zabrać go na kolację lub samodzielnie coś ugotować.

Zobacz: Ferie wielkanocne 2023. Będzie okazja na dłuższy odpoczynek. Kiedy zacznie się przerwa?

Kiedy jest Dzień Chłopaka 2023?

Dzień Chłopaka obchodzony jest w Polsce co roku 30 września. Już sama nazwa sugeruje, że jest to święto skupione bardziej na młodszych panach – w wieku szkolnym, nastoletnim. Dlatego też często organizuje się z tej okazji różne specjalne aktywności w klasach, a dziewczynki przygotowują dla kolegów drobne upominki. Naturalnie nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby święto obchodzili także starsi.

Czytelnicy pytają o dzień faceta 2023

Dzień mężczyzny 2023 co kupić?

Perfumy, portfel, bilety do kina, masażer do pleców, zestaw dobrych herbat lub kaw.

Dzień chłopaka kiedy 2023?

30 września.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo