Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzny 2023. To nie to samo święto! Jedno wypada tuż po Dniu Kobiet

8 marca to data, o której pamiętają wszyscy. Niestety Dzień Mężczyzn nie cieszy się tak wielką popularnością co święto pań i mało kto w ogóle je obchodzi. Co ciekawe, tuż po Dniu Kobiet w kalendarzu znajdziemy również święto wszystkich panów, ale to nie jedyna okazja, kiedy mogą oni świętować – dni poświęconym mężczyznom jest bowiem w ciagu roku kilka. Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzny 2023 – czym różnią się te dwie daty? Jaki prezent podarować bliskiej osobie?

Dzień Mężczyzny 2023

Dzień Mężczyzny – jak to często bywa z tego typu okazjami – ma kilka dat, ponieważ w niemal każdym kraju panowie świętują w innym terminie. W Polsce to święto obchodzimy tuż po Dniu Kobiet – a dokładnie 10 marca. Ze względu na to, że 8 marca, który jest dniem dużo popularniejszym, wypada tak blisko, mało kto pamięta, aby złożyć panom życzenia.

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn jest natomiast obchodzony dużo później – 19 listopada. Różnica w datach wynika z tego, że oba święta mają inną genezę. Polski Dzień Mężczyzn wywodzi się z uroczystości w Kościele katolickim – 10 marca czczeni są męczennicy z Sebasty, którzy oddali swoje życie za wiarę i nie wyparli się Chrystusa.

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn 19 listopada został zapoczątkowany w celu zwróceniu uwagi na problemy zdrowotne i społeczne, z jakimi mężczyźni na całym świecie się borykają. Od momentu ustanowienia w 1999 roku, obchody tego dnia skupiają się na promowaniu pozytywnych wzorców męskości, budowaniu bardziej empatycznych relacji między płciami oraz podkreśleniu roli mężczyzn w społeczeństwie.

Dzień Mężczyzn różni się od Dnia Chłopaka, który obchodzony jest w Polsce 30 września. Dzień Chłopaka jest bardziej związany z zabawą i rozrywką, a jego celem jest celebrowanie chłopięcej energii i radości życia. Tutaj wskazówką może być również sama nazwa – święto ma się bowiem skupiać raczej na młodszych przedstawicielach płci męskiej – nastolatkach. Dlatego też często świętuje się go w szkołach.

Sprawdź: Od ilu do ilu lat obowiązuje post w piątek? Zasady są bardzo rygorystyczne

Jaki prezent na Dzień Mężczyzny 2023?

Prezent na Dzień Mężczyzny powinien być przede wszystkim dopasowany do indywidualnych preferencji, potrzeb i zainteresowań. Istnieje jednak kilka uniwersalnych propozycji, które mogą się sprawdzić, jeśli brakuje nam pomysłów. Warto kupić np. bilety do kina/teatru, voucher na masaż lub kartę podarunkową do ulubionego sklepu. Do ciekawych pomysłów na upominek należą także: portfel, perfumy, skórzany pasek czy dobrej jakości kawa/herbata. Jeśli natomiast mężczyzna, którego chcemy obdarować, nie potrzebuje nic materialnego, zawsze można zabrać go na kolację lub samodzielnie coś ugotować.

Zobacz: Ferie wielkanocne 2023. Będzie okazja na dłuższy odpoczynek. Kiedy zacznie się przerwa?

Kiedy jest Dzień Chłopaka 2023?

Dzień Chłopaka obchodzony jest w Polsce co roku 30 września. Już sama nazwa sugeruje, że jest to święto skupione bardziej na młodszych panach – w wieku szkolnym, nastoletnim. Dlatego też często organizuje się z tej okazji różne specjalne aktywności w klasach, a dziewczynki przygotowują dla kolegów drobne upominki. Naturalnie nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby święto obchodzili także starsi.

Czytelnicy pytają o dzień faceta 2023

Dzień mężczyzny 2023 co kupić?

Perfumy, portfel, bilety do kina, masażer do pleców, zestaw dobrych herbat lub kaw.

Dzień chłopaka kiedy 2023?

30 września.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo