Bezpieczna kąpiel – jaki basen stelażowy dla dzieci?

Najlepszy basen dla dzieci – stelażowy, dmuchany czy rozporowy?

Segment rozkładanych basenów ogrodowych tworzą baseny stelażowe, rozporowe i dmuchane. Jaki typ zbiornika kupić dla dzieci? Czy duży basen stelażowy będzie bezpiecznym wyborem? Jak zwiększyć bezpieczeństwo kąpieli? Podpowiadamy!

Wybór typu basenu ogrodowego zależy przede wszystkim od wieku i umiejętności pływackich użytkowników oraz od założonego budżetu.

 • Małe, płytkie baseny dmuchane z pewnością zadowoloną najmłodsze dzieci.
 • Dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Czasem przypominają miniaturowe aquaparki. Można je szybko nadmuchać za pomocą pompki elektrycznej. Niestety, modele dmuchane są podatne na uszkodzenia i raczej nie stosuje się w nich chemii, więc woda wymaga częstej wymiany.
 • Baseny ogrodowe rozporowe dedykowane są starszym dzieciom.
 • Woda rozpiera boczne ścianki zbiornika, stabilizując miękką konstrukcję. Do wyboru pozostaje wiele rozmiarów.
 • Baseny stelażowe stanowią idealny wybór dla starszych dzieci i dorosłych.
 • Umożliwiają swobodną zabawę i kąpiel (a często także pływanie) kilku osobom jednocześnie. Ścianki utrzymywane są w pionie, dzięki specjalnemu stelażowi. Basen stelażowy może
 • mieć
 • naprawdę imponujące wymiary. Do wyboru pozostają różne rozmiary, kształty i sposoby wykończenia.

Czy basen stelażowy to dobry wybór dla rodziny?

Baseny stelażowe są rozwiązaniem uniwersalnym. Wybierają je osoby oczekujące basenu na lata oraz szukające znacznie tańszej i prostszej w realizacji alternatywy dla basenu ziemnego. Dostępne w sklepach duże baseny stelażowe osiągają nawet 12 metrów długości! Do ich zalet należą także: wytrzymałość, stabilność oraz możliwość zabudowania. Aby zapewnić dzieciom wygodę oraz bezpieczeństwo wchodzenia i wychodzenia ze zbiornika, wystarczy zastosować specjalną drabinkę lub podest do basenu stelażowego. Jeśli dzieciaki narzekają na zbyt zimną wodę, w takim zbiorniku łatwo ją podgrzejesz (o tym, jak ogrzać wodę w basenie stelażowym, piszemy niżej). Wybierając basen stelażowy dla dzieci, warto kupić go od razu w zestawie z najpotrzebniejszymi akcesoriami. Zestawy typu 16 w 1, które zawierają m.in. bezpieczną drabinkę i komplet łatek naprawczych z instrukcją, jak skleić basen znajdziesz w sklepie Dollo.pl: https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/baseny_ogrodowe/baseny_stelazowe.html.

Prostokątny basen stelażowy 549 x 274 x 122 BESTWAY (zestaw 16 w 1)

Jak duży basen stelażowy wybrać dla dzieci?

Na wybór rozmiaru basenu stelażowego wpływają różne czynniki, w szczególności:

 • założony budżet – na zakup zbiornika, napełnienie go wodą i późniejsze utrzymanie (z reguły im większy basen, tym wyższa cena);
 • ilość wolnego miejsca w ogrodzie;
 • wiek, wzrost i umiejętności użytkowników.

Szczególną popularnością wśród rodzin cieszą się okrągłe baseny stelażowe o średnicy 305 cm. Są stosunkowo tanie, nie zabierają dużo miejsca w ogrodzie i zapewniają dzieciom sporo przestrzeni na zabawę. W przypadku większej działki i starszych, „pływających” dzieci, można rozważyć duży, prostokątny basen stelażowy.

Jak ogrzać wodę w basenie stelażowym?

Sine wargi, trzęsące się jak galareta ciało i czysta radość na twarzy – taki widok jest znany chyba każdemu, kto wypoczywał nad Bałtykiem. Niektóre dzieci podczas wodnej zabawy w ogóle nie zwracają uwagi na zimno. Inne nie zamoczą w lodowatej wodzie nawet stopy. Na szczęście w basenie ogrodowym możesz wyregulować temperaturę wody, zapewniając bezpieczną i przyjemną kąpiel niezależnie od pogody. Do wyboru pozostają różne rozwiązania, m.in.:

 • fotowoltaika (panele słoneczne),
 • pompa ciepła (zalecana, gdy już korzystasz z pompy do ogrzewania domu),
 • kocioł (połączenie z piecem c.o.),
 • podgrzewacze elektryczne.

Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać dziecka w basenie bez opieki – nawet jeśli umie ono pływać!

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo