Dlaczego pranie śmierdzi? Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało?

Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało? Wielu z nas spotkało się z sytuacją, w której po wypraniu naszych ubrań czy pościeli nasze rzeczy, zamiast przyjemnie pachnieć proszkiem do prania lub płynem do płukania, wydzielały nieprzyjemny zapach. Dlaczego pranie nie schnie i co zrobić, żeby śmierdzące pranie po wysuszeniu nie było już naszym problemem?

Dlaczego pranie śmierdzi po wysuszeniu?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Częstszym i stosunkowo najprostszym do rozwiązania problemem jest zbyt późne opróżnienie pralki po zakończeniu jej pracy lub złe rozwieszenie prania. Rozwieszanie prania jest czynnością, zdawałoby się prostą i prozaiczną. Można jednak popełnić przy niej kilka podstawowych błędów, w których następstwie ubrania śmierdzą po wysuszeniu. Więc jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało?

Po pierwsze, pranie powinniśmy wyciągnąć z pralki i rozwiesić w możliwie jak najkrótszym czasie po zakończeniu pracy urządzenia. Pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki najczęściej dlatego, że przeleżało w niej zbyt długo. Zalegające rzeczy w ciasnym i wilgotnym bębnie automatu do prania szybko zaczynają łapać nieprzyjemny zapach. Ma to związek z naturalnymi procesami. Wilgotne środowisko pralki jest idealnym miejscem do rozwoju różnego rodzaju grzybów oraz bakterii, których namnożenie się na zgromadzonych w niej ubraniach czy pościeli przez dłuższy okres może powodować pojawienie się nieprzyjemnego zapachu. Rozwieszenie już takiego zatęchłego prania nie rozwiąże problemu. Nieprzyjemny zapach utrzyma się nawet po wysuszeniu. Jedynym rozwiązaniem będzie ponowne ustawienie automatu i rozwieszenie naszych ubrań natychmiast po zakończeniu prania. 

Sprawdź: Jak prać buty?

Jeśli jednak rozwieszamy wilgotne rzeczy o czasie, zaraz po zakończeniu pracy przez naszą pralkę, to może okazać się, że problem tkwi w urządzeniu. Pralka jak już było wspomniane, jest idealnym środowiskiem do rozwoju różnego rodzaju pleśni, innych grzybów oraz bakterii. Jest to całkowicie naturalny proces, jednak w sytuacji, kiedy nie zadbamy odpowiednio o nasz automat do prania, nadmierny rozwój mikroorganizmów w jego wnętrzu może się później objawić jako śmierdząca pralka. Aby zminimalizować ryzyko, warto co jakiś czas pomyśleć o przeczyszczeniu filtra, który jest zwykle usytuowany u dołu na frontowej ścianie pralki. Jego wyciągnięcie i ponowne założenie nie stanowi większego problemu i zwykle jest bardzo intuicyjne. Wyczyścić go możemy nawet za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów. Ten prosty zabieg wykonywany raz na kilka miesięcy skutecznie zmniejszy prawdopodobieństwo borykania się z tym problemem.

Co jeśli nadal pranie śmierdzi po praniu? Standardowa temperatura, w której zwykle pierzemy rzeczy, wynosi 40° C lub 60° C. Nie jest to wartość, która zagraża życiu i rozwojowi większości namnażających się w pralce grzybów i bakterii. Warto co jakiś czas nastawić nawet puste pranie na wyższą temperaturę, na przykład 90° C, która zabije większość wywołujących nieprzyjemny zapach mikroorganizmów. Jeśli nie chcemy, aby nasza pralka robiła puste przebiegi, to w temperaturze 90 stopni możemy spokojnie wyprać stare ścierki, ręczniki i szmaty. Inną domową metodą na śmierdzącą pralkę jest wlanie do bębna octu, który działa jak skuteczny środek grzybobójczy. Po takim zabiegu pozbędziemy się pleśni i innych mikroorganizmów, które mogą sprawiać, że pranie śmierdzi po wysuszeniu. 

Zobacz też: Czyszczenie dywanów – czyli wiedza szczególnie ważna dla rodzica

Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało?

Po pierwsze pamiętajmy, żeby rozwieszać pranie możliwie jak najszybciej po zakończeniu pracy przez pralkę. Inną odpowiedzią na pytanie, dlaczego ubrania po wyschnięciu śmierdzą, jest to, że w mieszkaniu lub domu panuje zbyt duża wilgotność i schnięcie prania zajmuje zbyt wiele czasu. Szczególnie uciążliwe są okresy zimowe, kiedy problemy z ogrzewaniem oraz brak możliwości skutecznego przewietrzenia mieszkania potęguje panującą wilgotność. Jeśli nie mamy możliwości podkręcenia ogrzewania, które wpłynęłoby na szybsze schnięcie naszych ubrań, warto rozważyć rozwieszanie ich na grzejnikach w nieco mniejszym zagęszczeniu. Przyspieszy to cały proces schnięcia i zminimalizuje ryzyko, że nasze świeżo uprane rzeczy będą wydzielać nieprzyjemną woń stęchlizny.

Dodatkowo obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele automatów przeznaczonych do suszenia prania. Takie rozwiązania stosowane są najczęściej w hotelach lub przez właścicieli dużych gospodarstw agroturystycznych, którzy muszą nadążyć z częstymi zmianami pościeli i ręczników dla gości. Jeśli jednak wilgotność w naszym mieszkaniu jest tak nasilonym problemem, że zabiegi w postaci podkręcenia grzejników czy rozwieszania prania w mniejszym zagęszczeniu nie pomagają, to warto je rozważyć. 

Sprawdź: Jak wyprać kurtkę puchową?

Co zrobić, żeby pranie ładnie pachniało?

Po pierwsze dbajmy o odpowiednią czystość pralki. Regularne czyszczenie filtrów oraz stosowanie innych profilaktycznych zabiegów opisanych w pierwszym akapicie będzie nieocenione. Szybkie oraz nie za gęste rozwieszanie prania również pomoże. Dodatkowo skorzystanie z dobrej jakości proszku do prania oraz płynu do płukania sprawi, że nasze ubrania będą nie tylko czyste, ale i pachnące. Odpowiedź na pytanie, jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało, jest niejednoznaczna i wszystko zależy od rodzaju problemu, z którym się borykamy. 

Zobacz też: Znaki prania, suszenia i prasowania. Jak czytać oznaczenia na metkach odzieżowych?

Rodzice pytają, o to jak suszyć pranie żeby nie śmierdziało:

Dlaczego śmierdzi z pralki? 

Najczęstszą przyczyną może być zapchany filtr, brudne uszczelki oraz nadmierne namnażanie się mikroorganizmów. Wyczyszczenie filtra, regularne wietrzenie pralki oraz co jakiś czas puszczanie pranie w wyższej temperaturze 90° C powinno ograniczyć nasilenie problemu. 

Jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały? 

Pamiętajmy o szybkim rozwieszeniu prania oraz zastosowaniu dobrej jakości proszku do prania, oraz płynu do płukania. Przy założeniu, że z naszą pralką wszystko w porządku, a w mieszkaniu nie panuje nadmierna wilgoć, powinny być to zabiegi wystarczające. 

Co zrobić, żeby pranie szybciej wyschło? 

Warto rozwiesić wilgotne ubrania w nieco mniejszym zagęszczeniu lub na ciepłych grzejnikach. Jeśli to nie rozwiąże naszych problemów, to warto rozważyć zakup automatu do suszenia prania. 

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo