Bierzmowanie 2024. Ważne zmiany dla kandydatów. Te osoby nie przystąpią do sakramentu! Jakie są wymagania?

Bierzmowanie to jeden z najważniejszych sakramentów w Kościele katolickim. Zgodnie ze zwyczajem przystępuje do niego młodzież w wieku 14-18 lat, ale wcześniej musi brać udział w specjalnych przygotowaniach. Jak się okazuje, w tym roku uroczystości odbędą się na nowych, zaostrzonych zasadach. Nie wszyscy chętni zostaną dopuszczeni do sakramentu. Kiedy bierzmowanie 2024? Jakie obowiązują wymagania?

Zmiany w bierzmowaniu 2024

Zgodnie z kościelną tradycją bierzmowanie to jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego w religii katolickiej. Jednym z jego podstawowych celów jest umocnienie wiary i przekazanie daru Ducha Świętego. Sakramentu udziela biskup, a przystępują do niego najczęściej osoby w wieku nastoletnim między 14. a 18. rokiem życia, kiedy mają już większą świadomość i mogą samodzielnie podjąć decyzję w kwestii swojej wiary.

Warunkiem przystąpienia do bierzmowania jest uczestniczenie w przygotowaniach w kościele oraz na lekcjach religii. W niektórych parafiach kandydaci muszą także zdać egzamin podsumowujący lub odbyć specjalną rozmowę z księdzem. Czasami wymagania mogą być jeszcze bardziej surowe.

Na zaostrzenie zasad zdecydowała się w tym roku diecezja kaliska. Jak informuje portal krotoszyńska.pl, przygotowania do bierzmowania w tym okręgu zostają wydłużone aż do dwóch lat i rozpoczną się już w ósmej klasie szkoły podstawowej, a to dopiero początek zmian.

Kandydaci będą musieli brać udział w spotkaniach grupowych, a także aktywnie uczestniczyć w życiu religijnym swojej parafii. Duchowni chcą również, aby w przygotowania bardziej angażowali się rodzice kandydatów. “Kładziemy także nacisk na spotkania z rodzicami, ponieważ oni są odpowiedzialni za religijne wychowanie własnych dzieci” – mówi ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Zobacz: Nowe zasady bycia chrzestnym 2024. Bierzmowanie już nie wystarczy. Kandydaci będą mieć trudniej

Kiedy jest bierzmowanie 2024?

Termin bierzmowania ustalany jest przez daną diecezję, ponieważ do parafii musi przyjechać biskup. Zazwyczaj sakrament odbywa się w marcu lub kwietniu, ale niekiedy organizuje się go również w maju.

Sprawdź:

Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo