Ulga na dziecko 2023. Ze względu na nowe zasady nie wszyscy otrzymają zwrot za dzieci. Kto może na niego liczyć?

Ulga prorodzinna to jedno z najpopularniejszych stosowanych w Polsce odliczeń od podatku. Niestety zmiany w prawie wprowadzone w ramach Nowego Ładu sporo namieszały w kwestii wszelkich ulg i ograniczyły możliwość dokonywania niektórych odliczeń. Czy dotyczy to również zwrotu na dzieci 2023? Czy ulga na dzieci będzie w 2023? Sprawdź, na jakich zasadach rodzice będą rozliczać PIT i ile wyniesie ulga na dziecko 2023/2024?

Ulga prorodzinna 2023

Prawo do skorzystania z ulgi na dziecko mają rodzice, opiekunowie prawni dziecka, a także rodzice zastępczy, jeśli dzieci:

  • nie ukończyły jeszcze 18. roku życia,
  • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (w tym przypadku wiek nie ma znaczenia),
  • nie ukończyły 25. roku życia pod warunkiem, że uczą się lub studiują, a ich dochody w miniony roku nie przekroczyły dwunastokrotności kwoty renty socjalnej (od marca 2023 – 19 061,28 zł brutto rocznie).

Warto podkreślić, że rozliczenie na dziecko 2023 mogą wykorzystać wyłącznie rodzice niepozbawieni przez sąd władzy rodzicielskiej. Rodzice, opiekunowie prawni dziecka oraz rodzice zastępczy mają prawo skorzystać ze zwrotu w dowolnej proporcji, w zależności od indywidualnych ustaleń. Jeśli nie ma między nimi porozumienia w tej kwestii, sprawę rozstrzyga sąd.

Zgodnie z przepisami ulga na dzieci 2023 przysługuje tylko tym podatnikom, których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej i korzystają z formularzy PIT 36 i PIT 37.

Sprawdź: Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci. Jak otrzymać odliczenie w pełnej kwocie?

Ulga na dziecko 2023 – limit dochodu

W przypadku ulgi prorodzinnej obowiązuje również limit dochodu, ale – co ważne – wyłącznie w pewnych określonych przypadkach. O wysokość dochodu muszą się martwić wyłącznie rodzice, którzy wychowują jedno dziecko, nie powinna ona bowiem przekroczyć:

  • 112.000 zł w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim (sumuje się dochody podatnika i jego małżonka),
  • 112.000 zł w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko,
  • 56.000 zł w przypadku podatników niepozostających w związku małżeńskim.

Zwrot na dziecko 2023 przysługuje natomiast wszystkim rodzicom, opiekunom prawnym i rodzicom zastępczym wychowującym więcej niż jedno dziecko – bez względu na dochód.

Zobacz: 1200 zł zamiast 800 plus. Dodatkowe pieniądze co miesiąc bez względu na dochód. Ale jest inny warunek

Ulga podatkowa na dziecko 2023 – ile wynosi?

Wysokość ulgi prorodzinnej uzależniona jest od liczby dzieci. Zgodnie z przepisami, kwota wzrasta w przypadku trzeciego dziecka. Jak to wygląda w praktyce?

Ulga na dzieci w 2023 roku – wysokość:

  • w przypadku jednego dziecka miesięczna ulga wynosi 92,67 zł (rocznie to 1112,04 zł).
  • w przypadku dwójki dzieci miesięczna ulga wynosi po 92,67 zł na każde dziecko, a więc łącznie 185,34 zł miesięcznie (rocznie to w sumie 2224,08 zł).
  • w przypadku trójki dzieci miesięczna ulga na trzecie dziecko wynosi 166,67 zł (łącznie za trójkę będzie to więc 352,01 zł miesięcznie (rocznie daje to kwotę 4224,12 zł).
  • w przypadku czwórki lub większej liczby dzieci – miesięczna ulga na czwartek i każde kolejne dziecko wynosi 225 zł, a zatem rodzice wychowujący czwórkę dzieci mogą miesięcznie rozliczyć 577,01 zł (2×92,67 zł, 166,67 zł i 225 zł). Rocznie ulga na czworo dzieci wynosi zatem aż 6924,12 zł.

Sprawdź: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2024. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Najniższa krajowa a ulga na dziecko

Nowy Ład dużo pozmieniał w kwestiach podatkowych w naszym kraju. Nie wszystkie zmiany zostały przyjęte z entuzjazmem, ale z pewnością jednym z największych pozytywów tego roku pod względem finansowym jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Ta niewątpliwie korzystna zmiana dla podatników pociąga za sobą jednak kilka nowości. W niektórych przypadkach brak podatku oznacza, że utratę prawa do rozliczania ulg podatkowych w zeznaniach składanych w 2023 roku. Tak jest najczęściej w przypadku osób zarabiających co miesiąc minimalną pensję.

Ze względu na znacznie wyższą kwotę wolną od podatku może się zdarzyć, że wyliczony do zapłaty podatek będzie zbyt niski, aby odliczyć pełną ulgę na dzieci. Nie oznacza to jednak, że nie można skorzystać z odliczenia. W takiej sytuacji podatnik może otrzymać różnicę pomiędzy kwotą przysługującego odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Wysokość zwrotu nie może jednak przekroczyć sumy składek odprowadzonych na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zobacz: Ile może zarobić dziecko żeby nie stracić ulgi za 2023? Limit dochodu pozytywnie zaskoczy kibiców

Rodzice pytają o odliczenie na dzieci 2023

Ulga na dziecko 2023 czy będzie?

Tak, rodzice nadal mogą otrzymać zwrot podatku za dziecko 2023.

PIT 2023 ulga na dziecko – jaki limit dochodu?

Ulga na dzieci 2023 ma limit dochodu wyłącznie w przypadku osób wychowujących jedno dziecko i wynosi: 112.000 zł w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, 112.000 zł w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko oraz 56.000 zł w przypadku podatników niepozostających w związku małżeńskim.

Ile może zarobić dziecko żeby nie stracić ulgi 2023?

Limit zarobków dziecka jest równy 19 061,28 zł brutto rocznie. Rodzice mogą wykorzystać zwrot za dziecko 2023, jeśli suma dochodów nie przekroczy tej kwoty.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse

Co przysługuje po urodzeniu dziecka?

Co przysługuje rodzicom po urodzeniu dziecka? To pytanie, które zadaje sobie większość z rodziców. Okazuje się, że świadczeń pieniężnych jest tak dużo, iż z łatwością można się w nich pogubić....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo