Ile się daje na bierzmowanie? Co kupić na bierzmowanie dla chrześniaka?

Bierzmowanie to jeden z najważniejszych momentów dla wiernych Kościoła Katolickiego. Dla młodzieży przystępującej do tego sakramentu oraz dla jej bliskich to z pewnością ważne wydarzenie, dlatego zdarza się, że chcą je świętować uroczyście, w gronie rodziny. W związku z tym organizowane są rodzinne obiady czy nieduże przyjęcia. W chwili otrzymania takiego zaproszenia pojawia się jednak problem z prezentem. Czy na bierzmowanie można podarować pieniądze? Jeśli tak, to ile daje się na bierzmowanie? Ile dać chrześniakowi na bierzmowanie?

Ile się daje na bierzmowanie 2022?

Bierzmowanie to niezwykle ważne wydarzenie w życiu duchowym większości chrześcijan. Należy do grupy tzw. sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego i istotą jest przekazanie wiernym “Znamienia daru Ducha Świętego” i umocnienie ich wiary. Zgodnie z tradycją katolicką do bierzmowania przystępuje młodzież, zazwyczaj w wieku 15-16 lat, która wcześniej przyjęła już chrzest oraz Pierwszą Komunię Świętą.

Wydarzenie ma szczególne znaczenie przede wszystkim dla przystępującego oraz jego najbliższej rodziny. I mimo że zwyczajowo okazji tej nie świętuje się tak uroczyście jak I Komunii, to w niektórych domach organizuje się rodzinne obiady czy drobne przyjęcia dla bliskich. W takim przypadku goście najczęściej decydują się przygotować jakiś upominek lub przekazać bierzmowanemu jakąś sumę pieniędzy. Warto jednak podkreślić, że tradycja dawania prezentów na bierzmowanie nie jest w Polsce bardzo rozpowszechniona i raczej świeża. Zazwyczaj tylko świadek, rodzice lub ewentualnie chrzestni decydują się na symboliczny podarunek.

Jeśli zaś chodzi o prezenty pieniężne, to kwota zależy przede wszystkim od zasobności portfela oraz stopnia zażyłości. Pamiętajmy, że powinny liczyć się głównie nasza obecność oraz gest – to nie licytacja na to, kto da więcej. Jeśli ktoś w ten sposób podchodzi do prezentów, organizując rodzinną uroczystość, jego zdanie nie powinno mieć dla nas żadnego znaczenia.

Tak naprawdę do koperty można włożyć już od 50, 100, 150 złotych i będzie to naprawdę przyzwoita suma, którą nastolatek może przeznaczyć na własne wydatki lub dołożyć do oszczędności. Warto jednak pomyśleć na jakimś konkretnym upominkiem, który będzie stanowił wartościową pamiątkę bierzmowania.

Zobacz: Ile się daje na komunię 2022? Przewodnik dla chrzestnych, dziadków i rodziny

Ile daje chrzestny na bierzmowanie 2022?

Kwota prezentu od chrzestnej lub chrzestnego zależy naturalnie głównie od ich zamożności, ale także od zwyczaju przyjętego w danej rodzinie oraz relacji łączących ich z dzieckiem. Przedział, który można znaleźć na rozmaitych forach, zaczyna się z reguły od 50 lub 100 złotych. Górnej granicy tak naprawdę nie ma, ale raczej rzadko się zdarza, aby ktoś podarował sumę przekraczającą 400 złotych.

Znacznie częściej niż na wręczenie koperty rodzice chrzestni decydują się na zakup drobnego upominku. Dla dziewczynki może to być np. para kolczyków czy bransoletka, a dla chłopca zegarek. Obecnie na rynku jest tak ogromny wybór biżuterii, że wcale nie trzeba wydawać majątku. Jeśli jednak chcemy przeznaczyć na prezent nieco mniej, dobrym pomysłem może być zakup jakiejś pięknie wydanej książki czy np. voucher do kina lub teatru. Ciekawa wydaje się również propozycja podarowania bierzmowanemu voucherów do parku rozrywki w Energylandii, jednak taką opcję lepiej skonsultować z rodzicami, ponieważ to oni wezmą na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie wycieczki.

Sprawdź: Najlepsze prezenty dla 13-latki na urodziny, na święta i na Dzień Dziecka

Ile daje świadek na bierzmowanie 2022?

Dużo zależy od tego, kto jest świadkiem. Jeśli poprosimy o pełnienie tej funkcji kolegę czy przyjaciela, trudno wymagać od niego specjalnych prezentów i raczej nie przyjęło się, aby w takiej sytuacji coś bierzmowanemu dawać. W przypadku gdy świadkiem jest ktoś z najbliższej rodziny zazwyczaj decyduje się raczej na jakiś konkretny prezent zamiast koperty. Może to być np. biżuteria – bransoletka, kolczyki, zegarek itp, ale też oryginalnie wydana książka z dedykacją czy album na zdjęcia, bilety do kina, teatru czy np. na kręgle.

Oczywiście budżet, jaki świadek chce przeznaczyć, zależy wyłącznie od niego. Jeśli postanowi wręczyć kopertę, wystarczy, że włoży do niej 50, 100 złotych, chociaż oczywiście górnej granicy nie ma i każdy może podarować tyle, ile chce.

Zobacz: Imiona do bierzmowania: Męskie i damskie imiona świętych do bierzmowania

Prezent z okazji bierzmowania od rodziców

Najczęściej prezent bierzmowanemu wręczają przede wszystkim rodzice. Zazwyczaj decydują się na coś, co będzie miało charakter bardziej symboliczny i będzie stanowiło pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia, np. książka z dedykacją. Dziewczynki mogą otrzymać m.in. bransoletkę lub naszyjnik. W przypadku chłopców doskonale sprawdzi się zegarek. Niezależnie od płci ciekawym pomysłem może być np. smartwatch – ich oferta jest na tyle szeroka, że zakup wcale nie musi wiązać się z ogromnym wydatkiem. Jeśli rodzice chcą przeznaczyć na prezent nieco większą sumę, mogą rozważyć np. rolki czy hulajnogę. Ciekawą propozycją są jest też drobny sprzęt elektroniczny np. słuchawki czy powerbank.

Sprawdź: Życzenia na bierzmowanie – od rodziców, dziadków, chrzestnych i świadka

Rodzice pytają o prezenty z okazji bierzmowania

Czy na bierzmowanie dostaje się pieniądze?

Wszystko zależy od tradycji w danej rodzinie oraz od decyzji gości. Zamiast pieniędzy zawsze można zdecydować się na drobny podarunek.

Ile dać na bierzmowanie?

Wszystko zależy od zasobności portfela oraz od stopnia pokrewieństwa i zażyłości z bierzmowanym. Przedział zaczyna się zazwyczaj już od 50 lub 100 złotych, a górnej granicy w zasadzie nie ma, chociaż z reguły nikt nie daje więcej niż 400 złotych.

Ile na bierzmowanie dla chrześniaka?

Wszystko zależy od zamożności – sumy sugerowane na forach zaczynają się zwykle od 50 lub 100 złotych, ale rzadko przekraczają

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

6 pomysłów na wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe to nieodłączny element imprez urządzanych w Andrzejki, czyli w wigilię imienin obchodzonych przez Andrzeja. Andrzejki w 2020 roku wypadają dziś, czyli w nocy z niedzieli 29 listopada na...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Ważne Okazje

Dzień Edukacji Narodowej

Czy w Dzień Edukacji Narodowej idzie się do szkoły? Na przekór marzeniom uczniów: tak! Niemniej 14 października, w  Dzień Edukacji Narodowej czeka na nich wiele atrakcji i niespodzianek. Jakich? Łapcie...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general