Bierzmowanie w czasie pandemii. Jak wyglądają przygotowania?

Bierzmowanie to jeden z najważniejszych sakramentów w Kościele Katolickim. Zazwyczaj przystępuje się do niego w okresie nastoletnim, a przygotowania trwają przez cały rok podczas katechezy w szkole i spotkań w kościele. Uroczysta msza odbywa się tradycyjnie na wiosnę. Koronawirus zmusił diecezje do zmiany dotychczasowych zasad. Jak wygląda bierzmowanie w czasie pandemii?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Pandemia spowodowała ogromne zamieszanie także w Kościele. Wiele ślubów, chrzcin, komunii musiało zostać przesuniętych.
  • Podobnie stało się z bierzmowaniami, które od rozpoczęcia pandemii odbywają się na nowych zasadach - w ścisłych zasadach sanitarnych.
  • W wielu kościołach księża zdecydowali się podzielić bierzmowanych na grupy i zorganizować kilka osobnych mszy, aby nie przekroczyć limitów wiernych.
  • Przygotowania do bierzmowania również odbywają się w reżimie sanitarnym, m.in. z obowiązkiem noszenia maseczek na spotkaniach w kościele.

Bierzmowanie w czasie pandemii 2021/2022

Pandemia pokrzyżowała wiele planów i na długi czas zmieniła naszą rzeczywistość. Kiedy w Polsce pojawiały się pierwsze przypadki zakażeń wiosną 2020 roku i rząd wprowadził pierwszy lockdown pod znakiem zapytania stanęły również odbywające się cyklicznie o tej porze roku uroczyste bierzmowania i pierwsze komunie święte.

Zgodnie z tradycją panującą w Kościele Katolickim sakramentów tych udziela się zazwyczaj ostatnich miesiącach nauki szkolnej, czyli w maju lub na początku czerwca. Komunie zwykle planowane są na weekendy majowe i czerwcowe. Bierzmowania zaś najczęściej organizuje się właśnie w czerwcu, chociaż mogą odbywać się także wcześniej. Terminy uzależnione są od decyzji podjętych przez konkretne diecezje i parafie.

Sprawdź: Imiona do bierzmowania.

Z powodu wybuchu pandemii w 2020 roku komunie i bierzmowania były masowo przekładane. Część z nich przesunięto dopiero na wrzesień. W tym roku sytuacja wyglądała już nieco inaczej. W wielu kościołach msze odbywały się w zwyczajowym terminie, ale według ścisłych zasad sanitarnych i zgodnie z zaleceniami dotyczącymi limitów osób. Mimo sporej liczby dziennych przypadków zachorowań, w większości parafii bierzmowania zostały zorganizowane terminowe. Dlatego ze sporą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że podobnie będzie wyglądała sytuacja w 2022 roku.

Bierzmowanie: nowe zasady 2021/2022

Nowa rzeczywistość pandemiczna zaskoczyła wszystkich. Szybko jednak musieliśmy się przyzwyczaić do nietypowych warunków i pozmieniać część planów. Do nowej sytuacji dostosować się także Kościół Katolicki, który zdecydował się zaadaptować obowiązujące przepisy dotyczące udzielania sakramentów.

Sprawdź: Życzenia na bierzmowanie – od rodziców, dziadków, chrzestnych i świadka

Nowe wytyczne przedstawił prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kardynał Robert Sarah w liście do Episkopatów poszczególnych krajów. W tekście znajdziemy szczegółowe zasady odnoszące się do sposoby udzielania bierzmowania w czasie pandemii. Z listu wynika między innymi, że ścisłe stosowanie się do reżimu sanitarnego jest dozwolone i nie ma wpływu na przebieg mszy i znaczenie sakramentu.

Komisja ds Interpretacji Dekretów Soboru Watykańskiego II uznała, że namaszczenie w sposób wystarczający wyraża gest nałożenia ręki, toteż dla ważności sakramentu nie jest konieczne jednoczesne nałożenie ręki. […] Ewentualne użycie przez szafarza artykułów higienicznych (rękawiczek, wacików…) nie narusza ważności sakramentu”.

Poza tym wszystkie ceremonie bierzmowania muszą odbywać się zgodnie z obostrzeniami obowiązującymi w danym czasie i miejscu. Przede wszystkim chodzi tu o konieczność noszenia maseczek, zachowania bezpiecznego odstępu i pilnowania limitów wiernych. Z tego powodu większość parafii zdecydowała się rozbić bierzmowania na kilka osobnych mszy (mogły się odbyć tego samego dnia o innych godzinach lub tydzień po tygodniu). Niektóre diecezje zalecały, aby sakrament bierzmowania w czasie pandemii odbywał się w nieco skromniejszej formie, każdemu bierzmowanemu mogło towarzyszyć dwóch świadków. Wielu biskupów przed każdym kolejnym bierzmowanym przeprowadzało dezynfekcję, aby zapewnić wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzącym roku 2022 zasady będą wyglądały podobnie.

Przygotowania do bierzmowania w czasie pandemii 2021/2022

Przygotowania do bierzmowania w okresie pandemii również musiały ulec zmianie. Przede wszystkim w zeszłym roku, kiedy uczniowie rozpoczęli zdalne nauczanie. Wówczas także lekcje religii, podczas których katecheci prowadzili przygotowania do bierzmowania, przeniosły się do świata online. Za zgodą rodziców i kandydatów spotkania w reżimie sanitarnym mogły się jednak od czasu do czasu odbywać również w kościele.

Przygotowania zazwyczaj polegają na nauce odpowiednich zagadnień, które powinien opanować kandydat do czasu bierzmowania. Niektórzy księża katecheci wymagają zdania specjalnego sprawdzianu z omawianego zakresu, aby dopuścić ucznia do sakramentu. Często także kandydaci otrzymują indeks, w którym muszą zbierać podpisy za udział w mszach.

Rodzice pytają o bierzmowanie w czasie pandemii

Jak wyglądają przygotowania do bierzmowania?

Przygotowania do bierzmowania odbywają się z reguły na lekcjach religii w szkole oraz na spotkaniach w kościele. Kandydat zazwyczaj musi prowadzić specjalny indeks, w którym zbiera podpisy za udział w mszach świętych. Niektórzy księża poza podpisami wymagają także zaliczenia sprawdzianu, aby móc przyjąć sakrament.

Jak wygląda bierzmowanie w czasie pandemii?

Bierzmowania w czasie pandemii w 2021 odbywały się planowo, ale w reżimie sanitarny, tj. w maseczkach i z limitami osób. W 2022 roku prawdopodobnie będzie to wyglądało analogicznie.

Ile pieniędzy wręczyć na bierzmowanie 2021/2022?

Wysokość kwoty, którą wręczamy w prezencie na bierzmowanie, zależy przede wszystkim od zasobności portfela oraz stopnia zażyłości z bierzmowanym. Jeśli jesteśmy blisko związani, to możemy wręczyć 200-300 złotych, a jeśli jesteśmy dalszą rodziną, wystarczy 100 złotych.

Kiedy jest bierzmowanie 2022?

Bierzmowania odbywają się zazwyczaj wiosną, mogą to być następujące miesiące: marzec, kwiecień, maj lub początek czerwca. Wszystko zależy od konkretnej parafii i diecezji.

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo