Jak zrobić kluski śląskie? Pytania i odpowiedzi na temat klusek śląskich

Kluski śląskie to jeden ze sztandarowych dodatków do każdego obiadu w śląskiej kuchni. Ich niepowtarzalny smak zyskał sobie w całym kraju wielu sympatyków. Jednak ich przygotowanie, przechowywanie oraz odgrzewanie, szczególnie dla osób nieposiadających doświadczenia może być nie lada wyzwaniem. Przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań odnośnie klusek śląskich.

Czym są kluski śląskie? 

Kluski śląskie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych dodatków do obiadu kuchni śląskiej. Przygotowuje się je z ziemniaków oraz mąki. Mają charakterystyczny owalny kształt z wgłębieniem pośrodku. Po uformowaniu gotuje się je w lekko osolonej wodzie. Idealnie komponują się z takimi daniami jak rolady oraz modra kapusta. Są bardzo sycące i mogą być również serwowane jako samodzielne danie okraszone sosem lub cebulką z boczkiem.

Przygotowanie klusek śląskich jest stosunkowo proste. Z około jednego kilograma ziemniaków otrzymamy około trzydziestu klusek standardowej wielkości. Kartofle trzeba najpierw obrać, a następnie ugotować. Po przeciśnięciu ugotowanych ziemniaków przez praskę wybieramy z około ¼ ich objętości i uzupełniamy to co zabraliśmy mąką ziemniaczaną (niektórzy używają mąki pszennej). Dodajemy wcześniej zabrane ziemniaki i szczyptę soli do smaku. Opcjonalnie w niektórych domach stosuje się jajko, które ma ułatwić zlepianie i formowanie się klusek. Poszczególne przepisy mogą się różnić detalami. Kluczem do sukcesu będzie postępowanie zgodnie z recepturą. 

Zobacz również: Pół kilo mąki – ile to szklanek? Niezawodny przelicznik kuchenny

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie formujemy z nich niewielkie kuleczki, które wgniatamy palcem, nadając im charakterystyczny kształt. Uformowane kluseczki wrzucamy na gotującą się i osoloną wodę. Pamiętajmy, aby zamieszać je delikatnie od czasu do czasu, co zapobiegnie ich przywarciu do dna garnka. Kluski wyławiamy po mniej więcej dwóch minutach od ich wypłynięcia na powierzchnię gotującej się wody za pomocą łyżki cedzakowej.

Kluski śląskie – czy można przygotować wcześniej? Czy trzeba je od razu gotować? 

Czy kluski śląskie można zrobić wcześniej, czy trzeba od razu je ugotować? Otóż przechowywanie klusek śląskich jest bardzo proste i można to zrobić na kilka sposobów. Jak przechować kluski śląskie na drugi dzień? Po pierwsze możemy surowe kluski ziemniaczane ułożyć na wysypanej mąką desce (co zapobiegnie ich sklejeniu). Następnie oprószyć mąką, co dodatkowo zabezpieczy nasze danie. Kluski przykrywamy folią i chowamy do lodówki. Tak zabezpieczone danie przed zaserwowaniem gotujemy w standardowy sposób w osolonej wodzie. 

Zobacz też: Ciasto francuskie po terminie – Kiedy ciasto francuskie jest zepsute?

Jak zamrozić kluski śląskie?

Inną metodą przechowywania klusek śląskich, dobrą, jeśli planujemy ich wykorzystanie po dłuższym czasie (na przykład dwóch tygodniach), jest ich zamrożenie. Musimy tutaj pamiętać, aby kluski ułożyć w pojemniku w taki sposób, aby się ze sobą nie stykały. Tak ułożone kluseczki wkładamy do zamrażalnika. Jak podgrzać mrożone kluski śląskie? Trzeba pamiętać, aby je wcześniej rozmrozić. Możemy ten proces przyspieszyć, korzystając z odpowiedniej funkcji w mikrofalówce. 

Sprawdź: Co zamiast mąki ziemniaczanej? Podpowiadamy, czym zastąpić mąkę ziemniaczaną

Jak podgrzać kluski śląskie?

Więc czy kluski ziemniaczane trzeba od razu gotować? Oczywiście, że nie. Jak widać, istnieją co najmniej dwie, skuteczne metody przechowywania surowych klusek. Możemy również przechowywać kluski śląskie już ugotowane. Musimy jedynie uważać, aby nie przylegały do siebie zbytnio. W przeciwnym razie ulegną sklejeniu. Odgrzewanie klusek śląskich wcześniej przygotowanych jest łatwe. Najprościej zrobić to wrzucając je na kilka minut do osolonej wody lub na roztopione wcześniej na patelni masło. Wadą tego sposobu przechowywania potrawy jest to, że ugotowane kluski nie mogą zbyt długo leżeć w lodówce i trzeba będzie je szybko zjeść, aby potrawa nie zmarnowała się. 

Sprawdź: Skąd się biorą robaki w mące? Jak je zwalczyć?

Jak długo można przechowywać kluski śląskie?

To zależy od metody, jaką wybraliśmy. Ugotowane kluski ziemniaczane z poprzedniego dnia najlepiej zjeść w niedługim czasie. W przeciwnym razie szybko skleją się i mogą być niesmaczne.

Co zrobić, żeby kluski ziemniaczane nie kleiły się po ugotowaniu?

To bardzo proste. Żeby zminimalizować to ryzyko sklejenia się klusek, po ich ugotowaniu możemy skropić je kilkoma łyżkami oleju. Surowe kluski schowane wcześniej do lodówki również jest dobrze ugotować i zjeść jak najszybciej, na przykład na kolejny dzień, co zapobiegnie zepsuciu się ciasta. Najdłużej, jak łatwo się domyślić, można przechowywać je mrożone. Możemy ich użyć nawet po kilku tygodniach. Pamiętajmy jedynie, aby rozmrozić kluski ziemniaczane przed wrzuceniem na gotującą się i osoloną wodę. 

Sprawdź: Czym zastąpić mąkę ziemniaczaną w cieście? Podpowiadamy, co można dodać zamiast mąki ziemniaczanej do ciasta

Rodzice pytają:

Kluski śląskie – jak podgrzać?

Kluski śląski podgrzewamy, wrzucając je na osoloną i gotującą się wodę. Wyławiamy po dwóch lub trzech minutach. Możemy też podgrzać ugotowane wcześniej kluski ziemniaczane, układając je na patelni, na której wcześniej roztopiliśmy masło. 

Ile gotować kluski śląskie? 

Surowe kluski śląskie gotujemy poprzez wrzucenie na gotującą się i osoloną wodę. Pamiętajmy, aby zamieszać je delikatnie od czasu do czasu, co zapobiegnie ich sklejeniu. Kluski po wypłynięciu na powierzchnię gotującej się wody wyławiamy po dwóch lub trzech minutach za pomocą łyżki cedzakowej. 

Ile kalorii mają kluski śląskie? 

W stu gramowej porcji klusek śląskich znajduje się około 170 kalorii. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo