Kolory w pokoju chłopca – Jaki kolor ścian do pokoju chłopca wybrać?

Jako rodzice z pewnością, któregoś dnia staniecie przed wyborem i będzie się zastanawiać: jakie kolory do pokoju chłopca będą najlepsze. Podczas poszukiwania idealnej barwy musicie być niezwykle cierpliwi. Upodobania dziecka z czasem się zmieniają, więc kolor ścian trzeba wybrać rozsądnie, by nie trzeba było malować pomieszczenia za krótki czas? Jak kolory są obecnie w modzie? Jak poprawnie wybrać najlepszą barwę? Co wziąć pod uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się artykule.

Kolory do pokoju dziecka – co wziąć pod uwagę? 

Pokój dziecka to miejsce, które musi sprzyjać nie tylko relaksowi, ale również nauce oraz poznawaniu otaczającego świata. Nie może więc przytłaczać pociechy. Układ mebli, ilość dodatków, zabawek mają znaczenie, jednak chyba najważniejsza kwestia to kolor ścian w pokoju. Barwy muszą być na tyle stonowane, by nie przeszkadzały dziecku w codziennym odpoczynku czy odrabianiu lekcji. W trakcie procesu decyzyjnego warto wziąć również pod uwagę zdanie dziecka. Kilkuletni chłopiec z pewnością chętnie doradzi Wam, o jakim pokoju marzy. Pamiętaj, że 5-latek ma inne upodobania, niż 12-latek. To, co podoba się jednemu dziecku, dla innego będzie brzydkie. Dlatego warto zapytać wcześniej. Być może dziecko ułatwi Ci proces poszukiwania i samo wybierze dla siebie kolor, o którym marzył.

Zanim zaczniesz malować ściany w pokoju chłopięcym, pamiętaj, by wybrany kolor był spójny z aranżacją wnętrza. W pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, nie może panować chaos. I nie mowa w tym miejscu wyłącznie o bałaganie po zabawie czy nauce. Chodzi o brak spójności. Kolor ścian, odcienie mebli, dodatki. Wszystko to powinno ze sobą współgrać i tworzyć wnętrze, które będzie emanować spokojem i umożliwi dziecku harmonijny rozwój. 

Warto pamiętać również o psychologii kolorów. Jako rodzic powinieneś wiedzieć, że nie każda barwa oddziałuje na człowieka tak samo. Szczególnie w trakcie rozwoju dziecka, jest ważne, by otaczały go przyjazne kolory, które nie będą go rozpraszać i umożliwią stabilny rozwój i codzienne funkcjonowanie. Badania naukowe wskazują, że barwy, które wybierasz do swojego domu mogą łagodzić stres, a nawet leczyć. Mogą również niekorzystnie wpływać na Twój nastrój, Wszystko zależy, jaki kolor wybierzesz. Jaki kolor ścian do pokoju chłopca wybrać? 

Kolory do pokoju chłopca – psychologia barw

Już wiesz, co wziąć pod uwagę, zanim zaczniesz malować ściany w pokoju chłopięcym. Istnieje gałąź medycyny, która zajmuje się leczeniem poprzez kolory. Jej nazwa to chromoterapia. Nietypowe schorzenia leczy się wykorzystując różnego rodzaju kolory przedmiotów oraz właśnie ścian. Skoro już wywołano do tablicy psychologię kolorów warto zapoznać się, jak oceniane są w niej poszczególne barwy. Jakie kolory w pokoju dziecka będą najlepsze: 

  • czerwony – jest to barwa, która pobudza i sprawia, że dziecko może mieć sporo energii. Pobudza również do myślenia. Z drugiej strony utrudnia również zasypianie, dlatego nie jest to dobry wybór do pokoju dziecka;
  • biały – zbyt wiele bieli w pokoju może wpływać na samoizolację dziecka. Pociecha może odczuwać również emocjonalny chłód. Warto tę barwę łączyć z innymi kolorami;
  • zielony – gdyby zapytać kogoś o zielony kolor, z pewnością odpowiedziałby, że ta barwa uspokaja. I jest to prawda. Jasne odcienie zielonego mogą pomóc w zbijaniu gorączki oraz w walce z infekcjami. To dobry kolor do pokoju dziecka, dzięki czemu pociecha nie będzie nadpobudliwa; 
  • pomarańczowy – łagodne odcienie pomarańczowego pomagają unormować rytm serca oraz wspomagają trawienie. Nie warto się decydować wyłącznie na ten kolor. Lepiej połączyć go z inną barwą;
  • szary – jest to kolor, który wyciszy i będzie sprzyjał relaksowi dziecka, dlatego będzie dobrym wyborem do pokoju chłopca;
  • żółty – jest to barwa, która podobnie jak czerwony pobudza do myślenia, sprawia, że człowiek jest bardziej zorganizowany i dodaje pewności siebie. Obecność tego koloru w pokoju chłopca sprawi, że będzie się lepiej skupiał na nauce; 
  • niebieski – jest to kolor, który z pewnością idealnie sprawdzi się w pokoju dziecka, a szczególnie chłopca. Barwa ta pomaga zasypiać oraz sprzyja przemianie materii. 

Kolory do pokoju chłopca to rozległy temat. Możesz postawić na jedną, stonowaną barwę lub zdecydować się na ich łączenie. Wszystko zależy od Twojej inwencji oraz potrzeb pociechy. 

Jak pomalować ściany w pokoju chłopięcym – porady i inspiracje

Pierwszym wyborem do pokoju małego, jak i już starszego chłopca jest niebieski. To uniwersalny kolor, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Lekki, pastelowy odcień niebieskiego to dobre rozwiązanie w przypadku małych pokoi. Dzięki zastosowaniu tej barwy powiększy się on optycznie. Jak już wspomniano, będzie to pokój, który pozwoli mu się odprężyć i zrelaksować oraz nie będzie przeszkadzał w nauce lub poznawaniu otaczającego go świata. Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie niebieskich ścian z drewnianymi lub białymi meblami. Będzie to stanowić dobry kontrast. 

Zielony to także dobry kolor pokoju dla chłopca. Będzie to świetne rozwiązanie dla dziecka, które lubi spędzać czas na łonie natury. To jeden z trendów w 2021 roku. Zielony uspokaja i pomaga zachować równowagę. Jeśli chłopiec jest fanem sportów, będzie to też świetne urozmaicenie pokoju. Zielona farba na ścianie może imitować murawę stadionu. Jeśli Twoja pociecha uwielbia piłkę nożną lub inną dyscyplinę sportową, ten odcień może pomóc stworzyć wnętrze, które będzie sprzyjało rozwijaniu pasji. Zielone ściany, które imitują murawę, meble z piłkarskimi dodatkami np. klamką w kształcie piłki, pufa, która wygląda jak piłka oraz inne dodatki, mogą sprawić, że po wejściu do pomieszczenia, będzie miało wrażenie, że trafiło na stadion swojego ulubionego zespołu. Pamiętaj, jednak, by nie przesadzić z zieloną barwą. Dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ze ścian innym kolorem, dzięki czemu nie będzie on przytłaczał chłopca. Zielony kolor również dobrze się sprawdzi z drewnianymi meblami. 

Szarość, różne odcienie beżu, biały. To także dobre kolory do pokoju dziecka. Są to kolory uniwersalne, które przez lata stały się doskonałym rozwiązaniem nie tylko do pokoju chłopca czy sypialni, ale również salonu czy łazienki. W ofercie sklepów, które zajmują się sprzedażą farb, można znaleźć wiele odcieni tych kolorów, dzięki czemu z pewnością znajdziesz coś dla swojego chłopca. Jest to neutralny kolor, więc sprawdzi się w pokoju malucha, jak i już starszego dziecka. Zaoszczędzisz w ten sposób na kolejnym malowaniu, ponieważ nie będziesz musiał tego robić za rok czy dwa, ale po kilku latach. Szarość czy biel to jasne kolory, więc, by uniknąć wrażenia chłodu oraz izolacji, o których wspomniano wcześniej, warto pomyśleć o kontrastujących dodatkach do wnętrza. Dywan, pościel, różne elementy dekoracyjne powinny być w barwach cieplejszych np. żółty czy pomarańczowy. To najlepsze kolory do pokoju chłopca.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo