Brązowe upławy

Płyny produkowane przez pochwę zmieniają się w trakcie cyklu miesiączkowego. Na porządku dziennym jest przeźroczysta, rozciągliwa wydzielina charakterystyczna dla dni płodnych, a także mlecznobiała czy jasnożółta, gęsta wydzielina wytwarzana w dni niepłodne.

Brązowe upławy
Normalna wydzielina pochwowa nie ma nieprzyjemnego zapachu, nie powinny w niej również być widoczne żadne grudki.

Niepokój powinny wzbudzić objawy takie jak zmiana koloru wydzieliny na mocno żółtą, zielonkawą lub brązową.

Brązowe upławy z pochwy

Brązowe upławy z pochwy mogą świadczyć o infekcji, która toczy się w układzie rodnym. Jej podłoże może być bakteryjne lub grzybicze. Zazwyczaj zmiana koloru wydzieliny wiąże się również z jej obfitszą obecnością, a także nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z pochwy.

Warto zaobserwować, kiedy pojawiają się brązowe upławy. Jeśli wystąpują przed okresem lub niedługo po nim, może to być plamienie menstruacyjne. Niewielkie wahania cyklu mające najczęściej podłoże hormonalne mogą mieć wpływ na jego występowanie poza comiesięcznym krwawieniem.

Brązowe upławy mogą się również pojawiać u kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne. Występują one zamiast tradycyjnego krwawienia miesięcznego. Okres zostaje zredukowany do niezbyt obfitych plamień, które mają ciemny, brunatny kolor.

Jeżeli jednak z pewnością nie jest to plamienie menstruacyjne, to koniecznie należy udać się do lekarza ginekologa.

Co oznaczają brązowe upławy?

Przyczyn wystąpienia brązowych upławów może być wiele. Tylko ginekolog i dalsza diagnostyka pozwolą na zidentyfikowanie problemu. Brązowe upławy są objawami między innymi:

Nadżerki szyjki macicy: nadżerki są powszechnie występującym problemem. Szacuje się, że nawet co trzecia kobieta się z nim borykała. Nadżerka jest małą ranką, która powstaje w śluzówce szyjki macicy. Nadżerkę dosyć łatwo daje się wyleczyć, jednakże zaniedbana może być przyczyną nowotworu.

Polipy macicy: polipy to przerośnięte fragmenty błony śluzowej macicy. Przypominają niewielkie wypustki. Zazwyczaj mają niewielkie rozmiary wielkości owocu czarnej porzeczki. Poza brązowymi upławami rzadko dają inne objawy.

Sprawdź:  Zniszczone i suche dłonie to problem wielu mam. Mamy na to swoje sposoby!

Zapalenie szyjki macicy: może być wywołane paciorkowcami lub gronkowcami. Przewlekłe, nieleczone zapalenie szyjki macicy może doprowadzić nawet do niepłodności.

Choroby weneryczne: brązowe upławy mogą być objawem chorób takich jak kiła czy rzeżączka. Towarzyszy im zazwyczaj nieprzyjemne pieczenie oraz świąd sromu i warg sromowych.

Zaobserwowanie wystąpienia brązowych upławów wymaga wizyty u lekarza. Jakakolwiek jest jego przyczyna, zaniedbana może prowadzić do poważnych powikłań.

Dodaj komentarz

Cotygodniowy Łamacz Głowy
Cotygodniowy Łamacz Głowy #4: Porwanie
Dzisiejszy CŁG nie będzie zagadką. Dziś wytężymy swoją pamięć. Przypomnijcie sobie ostatnio oglądaną wspólnie z dziećmi bajkę, ostatni film w kinie (tutaj mają przechlapane młodzi rodzice) oraz przyjaciela ze szkolnej
Czytaj dalej
Rozrywka
9 dowodów na to, że dwulatek jest niczym pijana osoba
Czy można porównać życie z dwulatkiem do przebywania z kimś pijanym? Przeczytajcie i wnioski wyciągnijcie sami... 1. Wszędzie dookoła rozlewa swoje picie Soczek z rurką, wyciskany z tubki mus, a nawet zakręcona
Czytaj dalej
Mama Plemniki
Sikanie po stosunku: Dlaczego powinnaś od razu po seksie udać się do toalety?
Sikanie po stosunku to obowiązkowa czynność, którą powinna wykonać każda kobieta. I chociaż na wyskakiwanie z łóżka zaraz po miłosnym uniesieniu nie zawsze mamy ochotę, to lekarze są zgodni co
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy Mama
Nieregularny okres po porodzie? To się zdarza częściej niż myślisz!
Powiedźmy sobie szczerze: która z was czeka na okres po porodzie? Założymy się, że większość kobiet chciałaby przedłużyć do granic możliwości czas, kiedy miesiączka po porodzie jeszcze się nie pojawia.
Czytaj dalej
Mama
“Cipka płonie!” – Czyli zdrowie intymne w pytaniach internautek
Kobiety, zwłaszcza młode, często wstydzą się mówić lekarzowi o swoich problemach intymnych, a odpowiedzi na swoje pytania szukają nie w gabinetach ginekologicznych, a za szczelną zasłoną internetowego nicku. "Cipka płonie"
Czytaj dalej
Karmienie piersią Mama
Piersi bulwiaste: czy mają wpływ na karmienie piersią?
Piersi bulwiaste w większości przypadków nie powodują żadnych problemów zdrowotnych i są uznawane wyłącznie za wadę estetyczną, jednak dla wielu kobiet mogą być powodem kompleksów i odczuwania sporego dyskomfortu. Na
Czytaj dalej