Brązowe upławy

Płyny produkowane przez pochwę zmieniają się w trakcie cyklu miesiączkowego. Na porządku dziennym jest przeźroczysta, rozciągliwa wydzielina charakterystyczna dla dni płodnych, a także mlecznobiała czy jasnożółta, gęsta wydzielina wytwarzana w dni niepłodne.

Normalna wydzielina pochwowa nie ma nieprzyjemnego zapachu, nie powinny w niej również być widoczne żadne grudki.

Niepokój powinny wzbudzić objawy takie jak zmiana koloru wydzieliny na mocno żółtą, zielonkawą lub brązową.

Brązowe upławy z pochwy

Brązowe upławy z pochwy mogą świadczyć o infekcji, która toczy się w układzie rodnym. Jej podłoże może być bakteryjne lub grzybicze. Zazwyczaj zmiana koloru wydzieliny wiąże się również z jej obfitszą obecnością, a także nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z pochwy.

Warto zaobserwować, kiedy pojawiają się brązowe upławy. Jeśli wystąpują przed okresem lub niedługo po nim, może to być plamienie menstruacyjne. Niewielkie wahania cyklu mające najczęściej podłoże hormonalne mogą mieć wpływ na jego występowanie poza comiesięcznym krwawieniem.

Brązowe upławy mogą się również pojawiać u kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne. Występują one zamiast tradycyjnego krwawienia miesięcznego. Okres zostaje zredukowany do niezbyt obfitych plamień, które mają ciemny, brunatny kolor.

Jeżeli jednak z pewnością nie jest to plamienie menstruacyjne, to koniecznie należy udać się do lekarza ginekologa.

Co oznaczają brązowe upławy?

Przyczyn wystąpienia brązowych upławów może być wiele. Tylko ginekolog i dalsza diagnostyka pozwolą na zidentyfikowanie problemu. Brązowe upławy są objawami między innymi:

Nadżerki szyjki macicy: nadżerki są powszechnie występującym problemem. Szacuje się, że nawet co trzecia kobieta się z nim borykała. Nadżerka jest małą ranką, która powstaje w śluzówce szyjki macicy. Nadżerkę dosyć łatwo daje się wyleczyć, jednakże zaniedbana może być przyczyną nowotworu.

Polipy macicy: polipy to przerośnięte fragmenty błony śluzowej macicy. Przypominają niewielkie wypustki. Zazwyczaj mają niewielkie rozmiary wielkości owocu czarnej porzeczki. Poza brązowymi upławami rzadko dają inne objawy.

Zapalenie szyjki macicy: może być wywołane paciorkowcami lub gronkowcami. Przewlekłe, nieleczone zapalenie szyjki macicy może doprowadzić nawet do niepłodności.

Choroby weneryczne: brązowe upławy mogą być objawem chorób takich jak kiła czy rzeżączka. Towarzyszy im zazwyczaj nieprzyjemne pieczenie oraz świąd sromu i warg sromowych.

Zaobserwowanie wystąpienia brązowych upławów wymaga wizyty u lekarza. Jakakolwiek jest jego przyczyna, zaniedbana może prowadzić do poważnych powikłań.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo