Co na ból zęba w ciąży? Poznaj sprawdzone sposoby

Ból zęba to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Kiedy zaczynamy go odczuwać najczęściej od razu sięgamy po tabletkę i dzwonimy do stomatologa, aby umówić się na wizytę. Dla kobiet w ciąży nie jest to jednak tak proste, ponieważ nie mogą przyjmować wszystkich leków przeciwbólowych. Pamiętajmy, że w ciąży absolutnie nie można lekceważyć bólu zęba, który w skrajnych przypadkach może oznaczać zagrożenie dla dziecka. Sprawdź, co na ból zęba w ciąży.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Każdy ból w jamie ustnej może oznaczać rozwój poważniejszej dolegliwości, stan zapalne i infekcje bakteryjne mogą stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka.
  • Jeśli kobieta w ciąży poczuje ból zębów, powinna jak najszybciej udać się na wizytę do specjalisty.
  • Wbrew funkcjonującym mitom, leczenie dentystyczne w ciąży jest możliwe i nie należy się go obawiać. Oczywiście trzeba poinformować lekarza o swoim stanie i najlepiej udać się na kontrolę w drugim trymestrze ciąży.
  • W ciąży nie wolno przyjmować żadnych środków przeciwbólowych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Dlatego jeśli odczuwamy ból zęba, można skorzystać z domowych sposobów na złagodzenia, np. zimne okłady.

Co na ból zęba w ciąży: jak sobie pomóc?

Ciąża to dla organizmu kobiety ogromne wyzwanie. Przyszła mama zmienia się nie tylko fizycznie, hormony mogą mieć bowiem ogromny wpływ również na jej nastrój i ogólne samopoczucie. Niestety część kobiet cierpi z powodu różnego rodzaju dolegliwości ciążowych. Do najczęstszych należą mdłości, wymioty, ból pleców, zmęczenie czy zgaga. Zdarza się jednak, że objawy dotykają także zębów i jamy ustnej.

Do najczęstszych dolegliwości zębowych związanych z ciążą należą:

  • obrzęk i zaczerwienienie dziąseł,
  • krwawienie dziąseł,
  • guzy ciążowe (nadziąślaki),
  • nadwrażliwość zębów i dziąseł.

Dlatego w ciąży tym bardziej ważna jest odpowiednia i dokładna higiena jamy ustnej, a także profilaktyka, czyli w miarę regularne wizyty u stomatologa. Niektóre nieleczone infekcje bakteryjne zębów i dziąseł mogą bowiem stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Niestety wśród wielu kobiet wciąż funkcjonuje mit, że podczas ciąży nie można korzystać z pomocy dentysty i wolą przeczekać ewentualny ból. To nieprawda, w czasie ciąży można leczyć zęby, najlepiej po zakończeniu pierwszego trymestru (ostateczną decyzję o leczeniu powinien podjąć lekarz) – warto udać się więc na kontrolę i badanie w drugim trymestrze. Dodatkowo wiele kobiet stara się lekceważyć ból, ponieważ nie może przyjmować wszystkich środków przeciwbólowych.

Zobacz też: Migrena w ciąży [przyczyny, leczenie, domowe sposoby]

Co zrobić, gdy boli ząb w ciąży? Po pierwsze nie obawiać się skorzystania z pomocy specjalisty i jak najszybciej zapisać się na wizytę. Lekarz dobierze odpowiednie metody leczenia, może zastosować także bezpiecznie dla kobiet w ciąży preparaty znieczulające, a po wizycie przepisze specjalne leki przeciwbólowe dla ciężarnych.

Jak uśmierzyć ból zęba w ciąży?

Ból zęba jest wyjątkowo nieprzyjemny i drażniący. Jeśli do tego dodamy także inne dolegliwości związane z ciążą, to sytuacja przyszłej mamy może się okazać naprawdę bardzo niekomfortowa. Tym bardziej, że kobiety w ciąży nie mogą przyjmować żadnych leków przeciwbólowych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W każdej z takich tabletek, nawet tych dostępnych “od ręki” mogą się bowiem znajdować niebezpieczne substancje, stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla płodu. Gdy poczujemy ból, najlepiej jak najszybciej udać się do gabinetu specjalisty. Jeśli jednak nie mamy aktualnie takiej możliwości, można spróbować sobie radzić doraźnie i zastosować kilka sprawdzonych domowych sposobów na złagodzenie bólu.

Sprawdź też: Czkawka w ciąży u mamy: Co oznacza? Czy może być niebezpieczna?

Jak więc pomóc sobie domowymi sposobami, kiedy dopadnie nas ból zęba w ciąży? Można przede wszystkim przygotować zimne okłady, z pomocą kostek lodu lub specjalnego żelowego kompresu dostępnego do kupienia w każdej aptece. Co ważne, nie wolno przykładać lodu czy schłodzonego kompresu bezpośrednio do skóry, wcześniej należy owinąć je w ręcznik, ściereczkę lub kawałek materiału. Tak przygotowany okład można przykładać do bolącego miejsca nawet kilka razy dziennie, nie dłużej niż przez 10–15 minut.

Innym domowym sposobem na uśmierzenie bólu zęba są płukanki ziołowe, np. z szałwii lub rumianku, które mają właściwości przeciwzapalne, więc mogą chwilowo osłabić bolesność. Nawet jeśli ból jest bardzo dokuczliwy i ostry nie można zaniedbać odpowiedniej higieny jamy ustnej. Niestaranne mycie zębów może tylko pogłębić problemy.

Domowe sposoby na ból zęba w ciąży:

  • zimne okłady,
  • płukanki ziołowe – np. z szałwii lub rumianku.

Pamiętajmy o tym, że tymi metodami możemy jedynie uśmierzyć ból zęba w ciąży. Należy jednak bezwględnie udać się na kontrolę do dentysty, aby ustalić przyczyny dolegliwości i podjąć ewentualne leczenie. W ten sposób można zapobiec rozwojowi poważniejszych problemów zdrowotnych zarówno matki, jak i jej nienarodzonego dziecka.

Czy bolące zęby mogą zagrażać dziecku?

Bólu zęba w ciąży w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Dolegliwości związane z jamą ustną pojawiają się u ciężarnych dosyć często, nie wszystkie muszą okazać się poważne, ale zawsze istnieje ryzyko rozwoju niebezpiecznych powikłań.

Warto mieć świadomość, że każdy ból zęba może być objawem infekcji bakteryjnej lub stanu zapalnego. Dolegliwości te mogą się okazać niezwykle groźne dla płodu, ponieważ drobnoustroje są w stanie przedostać się do krwioobiegu. W konsekwencji mogą nawet doprowadzić do urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową lub czynności skurczowych macicy, a efekcie do przedwczesnego porodu. Poza tym nieleczone stany chorobowe zębów prowadzą do ich całkowitego popsucia, które zakończy się leczeniem kanałowym lub nawet – w skrajnych przypadkach – usunięciem zębów.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo