Łożysko przodujące w ciąży może doprowadzić do poważnych komplikacji. Nie należy jednak panikować, bo aż 99% kobiet z łożyskiem przodującym donosi ciążę. Jakie są objawy łożyska przodującego?Łożysko przodujące w ciąży: objawy

Łożysko przodujące w ciąży jest przypadłością, którą należy regularnie kontrolować u lekarza prowadzącego. Mówimy o nim, kiedy łożysko kobiety przykrywa ujście wewnętrzne szyjki macicy. Im większa część ujścia jest zakryta, tym poważniejsze powikłania. Przyszła mama, u której stwierdzono tę przypadłość musi bardzo o siebie dbać i zastosować się do paru zaleceń specjalisty. Jednak zanim dojdzie do zdiagnozowania u pacjentki łożyska przodującego, możliwe, że zauważymy pewne niepokojące objawy.

Jednym z nich jest krwawienie w czasie ciąży. Mogą to być nawet niewielkie plamienia, jednak kiedy tylko zauważymy plamki krwi czy śluz o ciemnej barwie, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, a nawet szpitala, ponieważ potrzebna jest szybka ingerencja medyczna. Pojawiające się przy łożysku przodującym krwawienia mogą być na tyle silne, że przyszła mama będzie potrzebowała transfuzji krwi, jednak decyduje o tym kilka czynników.

Łożysko przodujące najczęściej pojawia się u kobiet, które:

  • urodziły wiele dzieci;
  • przeszły ciążę mnogie;
  • miały cesarskie cięcie;
  • przeszły ciążę z powikłaniami;
  • korzystają z używek w trakcie ciąży;
  • przeszły zabiegi ginekologiczne takie jak np. łyżeczkowanie macicy, czy usunięcie mięśniaków

Jednak nawet kobiety, które nie zaliczają się do żadnych z powyższych grup mogą mieć łożysko przodujące w ciąży. Przypadłość prowadzi między innymi do komplikacji przy porodzie. Dziecko nie układa się bowiem główką do dołu w końcowym etapie ciąży. Maluszek ułożony jest ukośnie, poprzecznie lub pośladkami do kanału rodnego.

Zobacz też: Jak sprawdzić ułożenie dziecka w brzuchu?

Łożysko przodujące w ciąży: zalecenia

Kobiety, które mają łożysko przodujące powinny stosować się do paru zaleceń, które zapewnią im bezpieczny przebieg ciąży oraz pomogą donosić dziecko. Przy przypadłości niektóre maluszki rodzą się przedwcześnie. Zawsze tworzy to zagrożenie dla ich zdrowia oraz może wpłynąć na ich rozwój i prowadzić do pewnych komplikacji. Przyszłe mamy, u których stwierdzono łożysko przodujące nie powinny się przemęczać w czasie ciąży. Wykluczone jest uprawianie sportów, czy generalnie wzmożona aktywność fizyczna. Problem łożyska przodującego w ciąży nie jest obcy mamom na naszym forum.rodzice.pl:

Gdy łożysko umiejscawia się w dolnej części macicy i całkowicie lub częściowo zakrywa jej ujście wewnętrzne, to może być przyczyną krwawień i uniemożliwić poród naturalny. Jeżeli w 16 tygodniu ciąży zrobiłaś badanie USG i powiedziano ci, że łożysko jest nisko umiejscowione, jeszcze nie ma się czym przejmować, bo zdarza się to dość często. W większości przypadków łożysko z czasem przesuwa się ku górze. Kolejne badanie ultrasonograficzne zostanie wykonane prawdopodobnie w 32 tygodniu ciąży. Jeżeli łożysko nadal będzie w dolnej części macicy – wtedy można mówić o łożysku przodującym. Objawem tego powikłania są na ogół nieznaczne krwawienia (spowodowane rozciąganiem się dolnego odcinka ściany macicy), którym nie towarzyszy ból. Jeśli w ciąży pojawia się krwawienie z dróg rodnych, natychmiast skontaktuj się z lekarzem!

Jeśli masz łożysko przodujące, to:
– w później ciąży unikaj uprawiania aktywnych sportów;
– uważaj na siebie, uraz może spowodować uszkodzenie łożyska;
– zrezygnuj ze współżycia;
– jak najczęściej odpoczywaj.

Jeżeli pojawi się krwawienie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Tego rodzaju komplikacje z reguły wiążą się z koniecznością pójścia do szpitala. Niektóre kobiety muszą pozostać w szpitalu aż do porodu; inne mogą wrócić do domu, gdy tylko ustanie krwawienie, chociaż zazwyczaj zaleca się im dalszy odpoczynek i spokojny tryb życia.
Jeżeli łożysko znajduje się tak nisko, że zakrywa ujście do kanału szyjki macicy, krwawienia mogą się powtarzać. Wtedy prawdopodobnie trzeba będzie zostać w szpitalu do końca ciąży i poród odbędzie się przez cesarskie cięcie.

A tak w skrócie to – jak najwiecej odpoczywaj – najlepiej leż, koniecznie nie pracuj, a jak pojawi się krwawienie to do szpitala. Ja też mialam przodujące.

Łożysko przodujące w ciąży: leczenie

W sytuacji, kiedy u matki pojawia się drobne krwawienie wystarczy, żeby była pod opieką specjalisty. Kiedy jednak krwawienie jest obfite potrzebna jest szybka ingerencja w szpitalu. Przede wszystkim należy zapanować nad utratą krwi u kobiety. Jeśli płód jest już dojrzały, czyli po 35 tygodniu ciąży lub jeśli istnieje duże zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka, specjaliści decydują się zakończyć ciążę.

Zobacz też: Kalendarz ciąży tydzień po tygodniuKiedy zarówno stan matki, jak i maluszka jest stabilny i pozostało jeszcze trochę czasu do terminu rozwiązania, stabilizuje się matkę i czeka, aż płód w pełni się rozwinie. Zazwyczaj podaje się pacjentce sterydy dożylnie, wspierają one szybszy rozwój maluszka, a tym samym, jeśli dojdzie do przedwczesnego porodu, to dziecko będzie gotowe na przyjście na świat. Zalecane są glikokortykosteroidy, które wspomagają rozwój płuc płodu. Jeśli matka odczuwa skurcze podawane są jej środki tokolityczne. Ważne, by wydłużyć ciąże, jak tylko to jest możliwe. Poród przy łożysku przodującym w ciąży odbywa się poprzez cesarskie cięcie.

Łożysko przodujące w ciąży może prowadzić do poważnych komplikacji, jednak jeśli jesteśmy pod regularną opieką specjalisty i stosujemy się do jego zaleceń, nic nie powinno zagrażać ani naszemu zdrowiu, ani maluszka.

[Zdjęcie główne: Depositphotos.com]