Czkawka w ciąży u mamy: Co oznacza? Czy może być niebezpieczna?

Czkawka w ciąży u płodu jest dość częstym zjawiskiem, które zachodzi na skutek zbyt łapczywego połykania płynu owodniowego, którym maluch jest otoczony. Co jednak, kiedy czkawka pojawia się u przyszłej mamy? Czy czkawka mamy w ciąży jest niebezpieczna? Czy ma wpływ na dziecko? Co oznacza jej pojawienie się?

Skąd się bierze czkawka u kobiety ciężarnej?

Czkawka objawia się wydaniem z siebie charakterystycznego dźwięku oraz nagłym drgnięciem całego ciała. Objawy te powtarzają się w sposób systematyczny i trwają przez kilka lub kilkanaście minut.

Sprawdź także: Czkawka, zimne rączki i inne popularne dolegliwości noworodków – czy powinnaś się martwić?

Za występowanie czkawki odpowiedzialny jest jeden narząd – przepona. Jest to mięsień, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Jej zadaniem jest kurczenie się i obniżanie przy wdechu oraz rozkurczanie i unoszenie ku górze przy wydychaniu powietrza. Praca przepony kontrolowana jest przez nerw przeponowy. Jego cechą charakterystyczną jest silne rozgałęzienie. Zaczyna się w okolicach szyi i dochodzi do wątroby, opłucnej, pęcherzyka żółciowego i osierdzia. Podrażnienie jednego z zakończeń nerwu przeponowego powoduje silne, nieregularne i spazmatyczne poruszanie się przepony, co objawia się w postaci czkawki.

Co oznacza czkawka w ciąży u matki?

Czkawka w ciąży występująca u mamy może pojawiać się w następstwie klasycznych przyczyn, które dotyczą każdej innej kobiety i mężczyzny. Przyczyną może być więc: jedzenie bez popijania, zbyt szybkie i łapczywe jedzenie, połykanie dużych kęsów jedzenia lub przejedzenie. Również połykanie dużej ilości powietrza podczas spożywania posiłków lub ich nieodpowiednia temperatura przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości w postaci spazmatycznych ruchów przepony. Czkawka w ciąży zdarza się często kobietom, które piją napoje gazowane lub jedzą bardzo ostre potrawy.

Poznaj: Skuteczne sposoby na walkę ze skurczami łydek w ciąży

Czkawka u kobiet w czasie ciąży jest częstym zjawiskiem. Odpowiadają za nią zachodzące w ciele matki zmiany hormonalne oraz mechaniczne, które są bezpośrednio związane z rosnącą w szybkim tempie macicą. Wszystko to wpływa na pracę przepony oraz bodźce odbierane przez nerw przeponowy.

Czkawka w pierwszym trymestrze ciąży

Czkawka może się pojawić już na początku ciąży. Chociaż w tym czasie macica jest jeszcze zbyt mała, aby utrudniała prawidłową pracę przepony oraz aby podrażniała zakończenia nerwu przeponowego, to wytwarzane przez kobiece ciało hormony w skuteczny sposób oddziaływają nie tylko na podtrzymanie i rozwój płodu, ale również na zmiany zachodzące w ciele ciężarnej kobiety.

Poznaj: 15 sposobów na mdłości w ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży macica rośnie powoli, więc jej wielkość nie wpływa istotnie na zaburzenia w pracy przepony. Za to już od pierwszych dni ciąży organizm kobiety wytwarza podwyższone ilości progesteronu. To hormon odpowiedzialny za rozwój i utrzymanie ciąży, ale również za prawidłową pracę centralnego ośrodka oddechowego. Zwiększa wrażliwość przepony na bodźce z zewnątrz, szczególnie na podwyższony poziom dwutlenku węgla. Organizm chce go usuwać, co przyczynia się do szybszego oddechu i powstawania czkawki.

Częsta czkawka mamy w ciąży

Czkawka u kobiet w ciąży jest coraz częstsza od wejścia w drugi trymestr. Wówczas obok hormonów rolę zaczynają odgrywać przyczyny mechaniczne. Dziecko rośnie i zwiększa objętość macicy. Łącznie zajmują coraz więcej miejsca w jamie brzusznej, co zaburza mechanikę prawidłowego oddychania. Dodatkowo narządy wewnętrzne przesuwane są w kierunku przepony i płuc, co znacznie zmniejsza możliwości ruchowe przepony.

Uwaga: Hipotrofia płodu może być niebezpieczna!

Czkawka a ciąża – powikłania

Z reguły czkawka w ciąży, chociaż niewątpliwie jest uciążliwa, nie jest niebezpieczna. Zazwyczaj wystarczy wypicie wody lub ziół, aby dolegliwości ustały. Kiedy jednak czkawka trwa dłużej niż kilka minut, a jej ataki nawracają regularnie i co najmniej kilka razy w tygodniu, warto wybrać się do lekarza i poszukać jej przyczyny.

Uporczywa czkawka może być objawem: refluksu żołądkowo-przełykowego, wrzodów żołądka, powiększenia tarczycy, chorób płuc, nowotworów, cukrzycy i ponad stu innych jednostek chorobowych, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i nielekceważenie objawów.

Czy czkawka mamy może być niebezpieczna dla dziecka?

Dziecko w brzuchu mamy w czasie jej czkawki odczuwa tylko lekkie wibracje, które nie są dla niego niebezpieczne. W czasie czkawki dziecko może zacząć się poruszać, ale nie jest to oznaką bólu ani większego dyskomfortu.

Dodaj komentarz

Dolegliwości w ciąży

Twardy brzuch w ciąży

Próba określenia stopnia twardości czy miękkości brzucha ciążowego jest dosyć trudna. Każda kobieta przechodzi ciążę inaczej, więc każdy brzuch ciążowy jest inny. Trudno określić jednoznacznie, kiedy twardy brzuch oznacza powód...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

Swędzenie skóry w ciąży

Swędzenie skóry w ciąży to problem, który z pewnością znają wszystkie przyszłe mamy. Najczęściej jest on ściśle związany z rozszerzaniem się jej na skutek wzrostu maluszka, ale czasami jego podłoże...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

Swędzenie brzucha w ciąży

Swędzenie brzucha w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, które spotykają przyszłe mamy. I chociaż najczęściej wiąże się z naturalnym rozciąganiem skóry brzucha i nie jest groźna dla zdrowia, to...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

Co na kaszel w ciąży?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety. W tym okresie nosi ona pod sercem swoje dziecko, za które jest wyjątkowo odpowiedzialna. Można pokusić się o stwierdzenie, że już w okresie...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Ciążowe mdłości to częsta przypadłość dokuczająca przyszłym mamom. Szacuje się, że dotykają nawet 70% ciężarnych. Ich powodem są hormony. Od chwili zapłodnienia w Twoim organizmie toczy się istna burza hormonalna....

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele

Sukienki ciążowe na wesele

Sukienki ciążowe na wesele już dawno przestały przypominać worki. Kupisz je w najrozmaitszych fasonach i kolorach. Moda ciążowa wiele zawdzięcza celebrytkom, które rozpropagowały niektóre fasony. Polską celebrytką, której ciążowe stylizacje...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general