Czkawka w ciąży u mamy: Co oznacza? Czy może być niebezpieczna?

Czkawka w ciąży u płodu jest dość częstym zjawiskiem, które zachodzi na skutek zbyt łapczywego połykania płynu owodniowego, którym maluch jest otoczony. Co jednak, kiedy czkawka pojawia się u przyszłej mamy? Czy czkawka mamy w ciąży jest niebezpieczna? Czy ma wpływ na dziecko? Co oznacza jej pojawienie się?

Czkawka w ciąży u mamy: Co oznacza? Czy może być niebezpieczna?
elements.envato.com

Skąd się bierze czkawka u kobiety ciężarnej?

Czkawka objawia się wydaniem z siebie charakterystycznego dźwięku oraz nagłym drgnięciem całego ciała. Objawy te powtarzają się w sposób systematyczny i trwają przez kilka lub kilkanaście minut.

Sprawdź także: Czkawka, zimne rączki i inne popularne dolegliwości noworodków – czy powinnaś się martwić?

Za występowanie czkawki odpowiedzialny jest jeden narząd – przepona. Jest to mięsień, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Jej zadaniem jest kurczenie się i obniżanie przy wdechu oraz rozkurczanie i unoszenie ku górze przy wydychaniu powietrza. Praca przepony kontrolowana jest przez nerw przeponowy. Jego cechą charakterystyczną jest silne rozgałęzienie. Zaczyna się w okolicach szyi i dochodzi do wątroby, opłucnej, pęcherzyka żółciowego i osierdzia. Podrażnienie jednego z zakończeń nerwu przeponowego powoduje silne, nieregularne i spazmatyczne poruszanie się przepony, co objawia się w postaci czkawki.

Co oznacza czkawka w ciąży u matki?

Czkawka w ciąży występująca u mamy może pojawiać się w następstwie klasycznych przyczyn, które dotyczą każdej innej kobiety i mężczyzny. Przyczyną może być więc: jedzenie bez popijania, zbyt szybkie i łapczywe jedzenie, połykanie dużych kęsów jedzenia lub przejedzenie. Również połykanie dużej ilości powietrza podczas spożywania posiłków lub ich nieodpowiednia temperatura przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości w postaci spazmatycznych ruchów przepony. Czkawka w ciąży zdarza się często kobietom, które piją napoje gazowane lub jedzą bardzo ostre potrawy.

Poznaj: Skuteczne sposoby na walkę ze skurczami łydek w ciąży

Czkawka u kobiet w czasie ciąży jest częstym zjawiskiem. Odpowiadają za nią zachodzące w ciele matki zmiany hormonalne oraz mechaniczne, które są bezpośrednio związane z rosnącą w szybkim tempie macicą. Wszystko to wpływa na pracę przepony oraz bodźce odbierane przez nerw przeponowy.

Czkawka w pierwszym trymestrze ciąży

Czkawka może się pojawić już na początku ciąży. Chociaż w tym czasie macica jest jeszcze zbyt mała, aby utrudniała prawidłową pracę przepony oraz aby podrażniała zakończenia nerwu przeponowego, to wytwarzane przez kobiece ciało hormony w skuteczny sposób oddziaływają nie tylko na podtrzymanie i rozwój płodu, ale również na zmiany zachodzące w ciele ciężarnej kobiety.

Poznaj: 15 sposobów na mdłości w ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży macica rośnie powoli, więc jej wielkość nie wpływa istotnie na zaburzenia w pracy przepony. Za to już od pierwszych dni ciąży organizm kobiety wytwarza podwyższone ilości progesteronu. To hormon odpowiedzialny za rozwój i utrzymanie ciąży, ale również za prawidłową pracę centralnego ośrodka oddechowego. Zwiększa wrażliwość przepony na bodźce z zewnątrz, szczególnie na podwyższony poziom dwutlenku węgla. Organizm chce go usuwać, co przyczynia się do szybszego oddechu i powstawania czkawki.

Częsta czkawka mamy w ciąży

Czkawka u kobiet w ciąży jest coraz częstsza od wejścia w drugi trymestr. Wówczas obok hormonów rolę zaczynają odgrywać przyczyny mechaniczne. Dziecko rośnie i zwiększa objętość macicy. Łącznie zajmują coraz więcej miejsca w jamie brzusznej, co zaburza mechanikę prawidłowego oddychania. Dodatkowo narządy wewnętrzne przesuwane są w kierunku przepony i płuc, co znacznie zmniejsza możliwości ruchowe przepony.

Uwaga: Hipotrofia płodu może być niebezpieczna!

Czkawka a ciąża – powikłania

Z reguły czkawka w ciąży, chociaż niewątpliwie jest uciążliwa, nie jest niebezpieczna. Zazwyczaj wystarczy wypicie wody lub ziół, aby dolegliwości ustały. Kiedy jednak czkawka trwa dłużej niż kilka minut, a jej ataki nawracają regularnie i co najmniej kilka razy w tygodniu, warto wybrać się do lekarza i poszukać jej przyczyny.

Uporczywa czkawka może być objawem: refluksu żołądkowo-przełykowego, wrzodów żołądka, powiększenia tarczycy, chorób płuc, nowotworów, cukrzycy i ponad stu innych jednostek chorobowych, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i nielekceważenie objawów.

Czy czkawka mamy może być niebezpieczna dla dziecka?

Dziecko w brzuchu mamy w czasie jej czkawki odczuwa tylko lekkie wibracje, które nie są dla niego niebezpieczne. W czasie czkawki dziecko może zacząć się poruszać, ale nie jest to oznaką bólu ani większego dyskomfortu.

Dodaj komentarz

Ciąża
Co czuje dziecko w brzuchu mamy?
Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama płacze lub się denerwuje? Czy czuje dotyk ojca przez skórę? A jakie są jego odczucia, gdy mama kaszle lub kicha? Dowiedz się wszystkiego
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból żeber w ciąży: Co oznacza ból pod prawym, a co pod lewym żebrem w ciąży?
Ból żeber w ciąży to dolegliwość, która dotyka większość przyszłych mam. Zazwyczaj początek objawów rozpoczyna się pod koniec II trymestru i może trwać nawet do końca ciąży. Dzieje się tak
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Krew z nosa w ciąży: Co oznaczają krwotoki z nosa w 3 trymestrze ciąży?
Do tej pory nie miewałaś takich problemów, a nagle przytrafiło Ci się krwawienie z nosa? W ciąży to zupełnie naturalna przypadłość i nie musi Cię niepokoić. Pod warunkiem jednak, że
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Objawy porodu
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Poród naturalny
Nietrzymanie moczu po porodzie [przyczyny, leczenie, ćwiczenia]
Badania Międzynarodowego Towarzystwa ds. Kontynencji (ang. International Continence Society – ICS) wskazują, że na nietrzymanie moczu po ciąży skarży się od 15 do nawet 30% kobiet. Prawdopodobnie jednak problem z
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból kości ogonowej w ciąży: Przyczyny oraz sposoby na bolącą kość ogonową
Kość ogonowa (inaczej kość guziczna) jest ostatnim odcinkiem naszego kręgosłupa, który anatomicznie znajduje się tuż pod kością krzyżową. Ze względu na okolicę miednicy mniejszej jest to region narażony na zmiany
Czytaj dalej