Co się stało z Jagną po wygnaniu? Finał powieści różni się od ekranowych adaptacji

O tej kultowej powieści Reymonta znów zrobiło się głośno po premierze niezwykłej adaptacji w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Mimo że dzieło jest lekturą szkolną, to rzadko czyta się na lekcjach polskiego wszystkie cztery części. Dlatego zakończenie powieści większość Polaków zna z serialu i z najnowszej produkcji, a finał nieco różni się w tej oryginalnej wersji. Chłopi. Co się stało z Jagną po wygnaniu?

Chłopi. Co się stało z Jagną po wygnaniu?

Na fali popularności ostatniej adaptacji powieści “Chłopi” odżyło także zainteresowanie oryginalnym tekstem Reymonta. Zarówno najnowsza produkcja w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, jak i kultowy serial z lat 70. kończy się podobnie – akcja urywa się tuż po wygnaniu Jagny ze wsi. Dziewczyna wstaje i próbuje odejść z dala od Lipiec. W książce wygląda to jednak nieco inaczej.

Jagna została co prawda wygnana przez mieszkańców wsi, ale nie opuściła całkowicie lokalnej społeczności. Zamieszkała w chacie swojego brata Szymka, który mieszkał niedaleko.

Zobacz: Opis dworku w Soplicowie. Jak wyglądał dom rodzinny Pana Tadeusza?

“Chłopi” – wywiezienie Jagny. Czy Jagna umarła?

Tekst powieści nie kończy się w momencie wygnania bohaterki. Z kolejnego krótkiego fragmentu dowiadujemy się bowiem, że Jagną zaopiekował się brat Szymek wraz z żoną, którzy mieszkali w chacie na Podlesiu, niedaleko Lipiec. Z relacji dwóch bohaterów (Mateusza i dziada) wynika, że we wsi nikt już nie interesował się bohaterką, a Jagna leżała całe dnie w łóżku, bez kontaktu z rzeczywistością.

— Pokażcie mi drogę do Szymków! — prosił dziad dźwigając się na kule.
— Nie zażyjecie u nich wywczasu! Tam jeno płacz i zgryzota! — szepnął Mateusz.
— Jagusia chora jeszcze? Powiadały, jako się jej cosik w głowie popsuło…
— Nieprawda, leży jednak cięgiem i mało wiele o bożym świecie pamięta! Kamień by się nad nią zlitował! O ludzie, ludzie!

[…]

— Bóg wam zapłać! Dwie niedziele już przeszło, a ona cięgiem leży bez pamięci, czasami jeno rwie się kajś uciekać, lamentuje i Jasia przyzywa.

[…]

— Z dobrego serca la niej przyniosłem i jeszcze jaki paciorek dołożę do Przemienienia Pańskiego! Dobra była la biednych jak mało kto drugi na świecie, poczciwa.
— Prawda, co miała dobre serce, prawda! A może to i bez to musi tyle przecierpieć! — szepnęła wlekąc smutnymi oczami po świecie.

Sprawdź: Akademia Pana Kleksa – test z lektury z odpowiedziami [do druku]. Jak przygotować się do sprawdzianu?

Czytelnicy pytają o wygnanie Jagny

Jak skończyła Jagna z Chłopów?

Została wygnana ze wsi przez całą społeczność Lipiec, na czele z żoną organisty, mamą Jasia.

Jakie były dalsze losy Jagny?

Jagna trafiła do chaty brata, który mieszkał na Podlesiu niedaleko Lipiec. Z relacji bohaterów można wywnioskować, że prawdopodobnie postradała zmysły.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo