Jakie planety odwiedził Mały Książę? Kim byli ich mieszkańcy? Poznaj najważniejsze informacje!

“Mały Książę” to lektura, którą uczniowie poznają w szkole podstawowej. Warto dobrze ją zapamiętać, ponieważ znajduje się w puli książek obowiązkowych do egzaminu ósmoklasisty. Po opowieść autorstwa Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego można jednak sięgnąć nie tylko ze względu na zajęcia z języka polskiego. Zawiera ona bowiem kilka naprawdę ciekawych i ponadczasowych refleksji o człowieku i jego relacjach z drugą osobą. Mówią o tym wszystkie podróże głównego bohatera. Ile było planet w Małym Księciu? Jakie planety odwiedził Mały Książę? Kogo na nich spotkał?

Jakie planety odwiedził Mały Książę?

Jednym z najważniejszych wątków “Małego Księcia” są podróże głównego bohatera po rozmaitych planetach w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni. Rozczarowany postawą Róży Książę postanawia odkryć, czym jest naprawdę głęboka, szczera relacja z drugą osobą. Każde kolejne spotkanie odkrywa zarówno przed bohaterem, jak i czytelnikami nowe wnioski na temat ludzi i relacji. Poniżej znajdziesz wszystkie planety, które odwiedził Mały Książę, i ich krótki opis.

W pierwszej kolejności Mały Książę odwiedził planetę 325, którą zamieszkiwał król. Mężczyzna był przekonany, że jest władcą wszechświata, podczas gdy w rzeczywistości nie miał żadnych poddanych. Widząc Małego Księcia, od razu wydaje mu rozkazy, ale takie, które mogą zostać spełnione (nakazuje mu ziewać). Postać króla symbolizuje ludzi pragnących władzy za wszelką cenę. Takie osoby pragną podporządkowywać sobie innych, narzucić im swoją wolę i kontrolować całe otoczenie.

Drugą planetą była planeta 326, zamieszkana przez Próżnego, który uważa się za jednostkę wybitną i najwspanialszą ze wszystkich. Przybyszów – w tym również Małego Księcia – traktuje jak wielbicieli, oczekuje od nich podziwu i oklasków. Symbolizuje ludzi próżnych, zadufanych w sobie, którzy akceptują tylko wyrazy uznania i nie przyjmują żadnej krytyki. Bez nieustannych pochwał i otoczenia przez wielbicieli osoby te czują się nieszczęśliwe.

Następnie Mały Księżę odwiedza planetę 327, gdzie mieszka Pijak. Mężczyzna nie jest zbyt rozmowny, ponieważ wstydzi się swojego nałogu. Jednocześnie jednak nie potrafi z niego zrezygnować i upija się ponownie, chcąc na chwilę zapomnieć o wstydzie. Tkwi w sytuacji bez wyjścia, nie może znieść swojej słabości, ale jednocześnie nie jest w stanie podjąć żadnych działań, aby z nią walczyć. Symbolizuje ludzi uzależnionych, zniewolonych przez nałóg i własną niemoc, które z tego powodu tracą panowanie nad własnym życiem.

Na kolejnej planecie – numer 328 – główny bohater poznaje Bankiera. Mężczyzna pragnie uchodzić za osobę poważną, człowieka sukcesu. Jest wiecznie zajęty, ponieważ całe dnie liczy gwiazdy – uważa się za ich właściciela. Gromadzenie majątku i bogactwo to dla niego największa wartość i powód do dumy, ale na pytanie Małego Księcia, dlaczego tak uważa, nie zna odpowiedzi. Postać Bankiera symbolizuje ludzką chciwość, zachłanność i patologiczną chęć posiadania. Dla takich osób najważniejsze są dobra materialne, które stawiają ponad np. relacje międzyludzkie. To właśnie ilość posiadanego bogactwa jest dla nich wyznacznikiem wartości człowieka.

Piątą w kolejności odwiedzoną przez Małego Księcia Planetą jest ta o numerze 329, zamieszkana przez Latarnika. Mężczyzna jest bardzo skoncentrowany na pracy – co minuta zapala latarnię. Jego planeta jest na tyle mała, że obraca się błyskawicznie, w związku z tym wykonywane przez niego obowiązki już dawno stały się całkowicie bezsensowne. Mimo to mężczyzna dalej bezrefleksyjnie wykonuje rozkazy i sumiennie przykłada się do powierzonego mu zadania. Symbolizuje ludzi zrezygnowanych, biernych, którzy całkowicie stracili kontrolę nad swoim życiem i podporządkowali je innym. Osoby takie porzucają własne plany i stają się bezwarunkowo posłuszne. Wizyta na planecie Latarnika może być również symbolem bezmyślnej i nikomu niepotrzebnej pracy.

W końcu Mały Książę dotarł na planetę 330, gdzie mieszkał Geograf. Mimo że mężczyzna zdaje się wiedzieć wszystko o rzekach, górach, miastach, to nigdy nie widział ich na żywo. Tworzy jedynie suche raporty i spisuje księgi, ponieważ uważa, że nie ma czasu na pracę w terenie. Symbolizuje ludzi, którzy ograniczają się tylko do wiedzy innych, rezygnują własnego rozwoju, znają świat tylko w teorii.

Planety w Małym Księciu po kolei – lista:

  1. Planeta 325 zamieszkana przez króla,
  2. Planeta 326 zamieszkana przez Próżnego,
  3. Planeta 327 zamieszkana przez Pijaka,
  4. Planeta 328 zamieszkana przez Bankiera,
  5. Planeta 329 zamieszkana przez Latarnika,
  6. Planeta 330 zamieszkana przez Geografa,
  7. Ziemia

Sprawdź: Powody nieobecności w szkole. Co powinno zawierać usprawiedliwienie, aby nie zostało odrzucone?

Kogo spotkał Mały Książę?

Na każdej z pierwszych sześciu planet Mały Książę spotykał po jednej postaci. Dopiero na Ziemi jednak ta liczba zaczyna się powiększać – przede wszystkim chłopiec poznaje pilota-narratora, z którym długo rozmawia. Każda z poznanych istot przekazuje głównemu bohaterowi jakąś nauką. Pierwsza jest żmija, która stwierdza, że nawet wśród ludzi można odczuwać samotność. Jest przekonana o własnej potędze i to właśnie ona odsyła Małego Księcia z powrotem na jego planetę za pomocą ukąszenia. Żmija symbolizuje sprawy ostateczne, przemijanie, śmierć.

Następnie Mały Książę poznaje na Ziemi lisa, który chce się z chłopcem zaprzyjaźnić. Zwierzę uczy głównego bohatera, czym jest oswajanie i na czym dokładnie polega cały rytuał. Okazuje się, że to nic innego jak nawiązywanie więzi, budowanie zaufania. Stworzenie więzi wymaga czasu, cierpliwości i pracy, ale to jedyna droga do prawdziwej przyjaźni. Raz zbudowane więzi pozostają z nami na zawsze. Symbolizuje mądrość i prawdziwą przyjaźń.

Na Ziemi Mały Książę spotyka również dróżnika, który bezrefleksyjnie kieruje ruchem kolejowym. Twierdzi, że ludzie nie wiedzą, czego chcą, cały czas czegoś szukają i żyją w przeświadczeniu, że stale coś ich omija. Postać symbolizuje osoby, które nigdy nie odczuwają satysfakcji z tego, co mają. Nie doceniają swojego życia, szukają bliżej nieokreślonej zmiany, przez co ich starania zawsze okazują się bezowocne.

Na koniec Mały Książę rozmawia jeszcze z Kupcem, który sprzedaje magiczne tabletki uwalniające ludzi od wszelkich pragnień. Twierdzi, że jego produkt pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ ludzie nie mają już niemal żadnych potrzeb. Symbolizuje ludzi, którzy za wszelką cenę chcą w pełni kontrolować każdy aspekt swojego życia, w tym własną podświadomość i naturalne potrzeby. Tracą jednak przez to poczucie sensu podejmowania jakichkolwiek czynności.

Zobacz: Co to są głoski i jak je liczyć? Sprawdź, czym różni się głoska od litery!

Jak wyglądała planeta Małego Księcia?

Mały Książę zamieszkiwał niewielką planetę B-612, która była właściwie asteroidą. Była na tyle niewielka, że co minutę można było podziwiać zachód Słońca, wystarczyło odrobinę przesunąć krzesełko. Na planecie znajdują się trzy wulkany, jeden z nich jest już zupełnie wygasły, ale pozostałe dwa pozostają czynne. W związku z tym do codziennych obowiązków Małego Księcia należało ich czyszczenie. Oprócz tego chłopiec musiał jeszcze regularnie pilnować, aby na planecie nie wyrosły baobaby – korzenie tej ogromnej rośliny mogłyby wysadzić B-612 od środka. Dlatego Mały Książę musiał zachować czujność i usuwać je, jak tylko udało się je rozpoznać.

Na planecie Małego Księcia rosły jednak nie tylko groźne baobaby, ale również inne rośliny, np. delikatne kwiaty żyjący maksymalnie jeden dzień, chwasty itd. Pewnego dnia z jednego z pąków rozwinęła się piękna róża. Odtąd chłopcu przybyło obowiązków. Spełniał wszystkie oczekiwania Róży i dbał o to, aby niczego jej nie brakowało. W dzień osłaniał ją parawanem, a nocą przykrywał specjalnym kloszem.

Sprawdź: Akademia Pana Kleksa – test z lektury z odpowiedziami [do druku]. Jak przygotować się do sprawdzianu?

Rodzice i uczniowie pytają, jakie planety odwiedził Mały Książę

Ile planet odwiedził Mały Książę?

W sumie siedem (siódmą była Ziemia).

Na jakich planetach był Mały Książę?

Na siedmiu: na planecie króla, próżnego, pijaka, bankiera, latarnika, geografia i na Ziemi.

Na jakiej planecie Mały Książę spotkał lisa?

Na Ziemi.

Na jakiej planecie mieszkał Mały Książę?

B-612

Mały Książę planety po kolei – jakie?

Planeta 325 zamieszkana przez Króla, planeta 326 zamieszkana przez Próżnego, planeta 327 zamieszkana przez Pijaka, planeta 328 zamieszkana przez Bankiera, planeta 329 zamieszkana przez Latarnika, planeta 330 zamieszkana przez Geografa, Ziemia.

Zobacz:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo