„Świtezianka” to jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych utworów Adama Mickiewicza. Ballada zachwyca do tej pory nie tylko kunsztem literackim, ale także niezwykłą, tajemniczą historią. Dziś „Świtezianka” jest jedną z najważniejszych lektur w szkole podstawowej, a jej znajomość jest obowiązkowa na egzaminie ósmoklasisty. „Świtezianka” – poznaj plan wydarzeń.
„Świtezianka” – plan wydarzeń
„Świtezianka” to historia o młodej parze, ich uczuciu, tajemnicy i złamanej przysiędze. Jak z większości ballad, również z tej opowieści płynie morał – złamanie obietnicy, nielojalność zawsze zostaną surowo ukarane. Przekonał się o tym strzelec, główny bohater utworu. Jak wygląda plan wydarzeń?
- Spotkania strzelca i tajemniczej, pięknej dziewczyny pod modrzewiem nad brzegami jeziora Świteź,
- Ciekawość chłopaka i bezskuteczne próby odkrycia prawdy o dziewczynie, jej pochodzeniu, rodzicach, miejscu zamieszkania,
- Propozycja wspólnego zamieszkania złożona przez strzelca,
- Tajemniczość dziewczyny, niepewność co do uczciwości chłopaka,
- Złożenie oficjalnej przysięgi miłosnej przez strzelca,
- Ostrzeżenie przed złamaniem przysięgi,
- Pożegnanie i odejście chłopaka w stronę domu, wzdłuż brzegów jeziora,
- Pojawienie się pięknej, wodnej zjawy, nimfy z jeziora,
- Uwodzenie i kuszenie strzelca, zachęcanie go do zbliżenia się przez tajemniczą postać,
- Zdrada strzelca i złamanie złożonej dziewczynie przysięgi,
- Ujawnienie prawdziwej tożsamości wodnej nimfy – to ta tajemnicza dziewczyna od wcześniejszej przysięgi,
- Kara za złamanie przysięgi – porwanie młodzieńca w wodne tonie,
- Wieczna kara – duch chłopaka co noc jęczy i rozpacza pod modrzewiem nad brzegami jeziora Świteź.
Adam Mickiewicz „Świtezianka” streszczenie:
Utwór opowiada historię dwójki młodych ludzi, którzy poznali się i spotykają nad brzegami jeziora Świteź. Młodzieniec jest strzelcem (myśliwym, leśnikiem) w tutejszym borze, ale o dziewczynie niewiele wiadomo. Sama nie chce ujawniać swojego pochodzenia, nic nie mówi o rodzinie. W końcu chłopak proponuje wspólne życie i zamieszkanie w jego chacie. Dziewczyna waha się, bo nie jest pewna uczuć ukochanego. Prosi go o złożenie oficjalnej przysięgi. Ten zgadza się i obiecuje dozgonną miłość.
Gdy chłopak wraca ze spotkania dostrzega na tafli jeziora tajemniczą kobiecą postać, która kusi go swoimi wdziękami i licznymi obietnicami wspólnego życia. Namawia go, aby zapomniał o ukochanej. Ten nie waha się długo i daje się skusić. W momencie gdy zbliża się do nimfy rozpoznaje w niej tamtą dziewczynę z lasu, której dopiero co złożył przysięgę. Zdrada jest więc oczywista, a nimfa mści się okrutnie. Porywa chłopaka do wody, a jego duch od tego czasu cierpi i musi spędzić wieczność na brzegach jeziora Świteź.
Zobacz: Bohaterowie ballady “Romantyczność”. Kto występuje w utworze? Część uczniów popełnia ten błąd
„Świtezianka” – bohaterowie. Kto występuje w utworze?
Bohaterowie „Świtezianki” to dziewczyna/nimfa Świtezianka oraz strzelec z lasu. To młodzi ludzie, którzy spotykają się na romantyczne schadzki nad brzegami jeziora. Chłopak niestety nie jest świadomy, że jego ukochana ma również drugą, magiczną naturę.
Sprawdź: Balladyna – test znajomości lektury. Jak dobrze znasz dzieło Słowackiego?
Czytelnicy pytają o balladę „Świtezianka”
Czas akcji nie jest bliżej określony, prawdopodobnie akcja dzieje się w nocy lub wieczorem. Znamy natomiast dokładną lokalizację – są to brzegi jeziora Świteź.