Minister Czarnek zapowiada zmniejszenie liczby godzin lekcyjnych. Nawet 4-5 lekcji mniej w tygodniu

Minister edukacji Przemysław Czarnek ujawnił, że już wkrótce polski system edukacji może przejść kolejną reformę. Plan resortu zakłada m.in. zmniejszenie liczby godzin lekcyjnych w ciągu tygodnia. Zdaniem ministra obowiązujący obecnie materiał jest przeładowany, przez co uczniowie zbyt wiele czasu spędzają w ławkach i są zwyczajnie przeciążeni i przemęczeni. Po zmianach dzieci miałyby spędzać w szkole mniej czasu. Których przedmiotów będą dotyczyć zmiany? Uczniowie będą spędzać aż 5 godzin mniej w szkole? Od kiedy?

Minister Czarnek chce, aby uczniowie spędzali mniej godzin w szkole

Dyskusja o tym, że podstawa programowa w polskich szkołach jest zbyt przeładowana, trwa już kilka lat. Ze względu na ogrom materiału do przyswojenia uczniowie spędzają w szkole nawet 7-8 godzin dziennie, przez co często nie mają czasu i energii na żadne dodatkowe aktywności (np. sport czy rozwijanie pasji). Kilka dni temu na antenie Radiowej Jedynki do tej kwestii odniósł się minister Czarnek. Szef resortu edukacji stwierdził, że obecnie uczniowie spędzają zbyt dużo czasu w szkolnych ławkach i są zwyczajnie przemęczeni. W związku z tym MEiN zamierza odchudzić obecne podstawy programowe do niektórych przedmiotów.

Przystąpiliśmy energicznie do prac zmierzających do odchudzenia podstawy programowej w rozmaitych obszarach. Trzy, cztery, może pięć godzin tygodniowo po to, by było więcej czasu na wspólnotę, więcej czasu na kontakty między uczniami i mniejsze obciążenia dla uczniów.Minister edukacji Przemysław Czarnek

Dzięki uszczupleniu materiału uczniowie mogliby spędzać w szkole znacznie mniej czasu – w ciągu tygodnia nawet do 5 godzin lekcyjnych mniej.

Zobacz: Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli w tym roku? “Projekt ustawy na końcowym etapie”. Padają konkretne daty

Minister Czarnek: zmniejszenie godzin lekcyjnych zostanie wprowadzone w najbliższym czasie

Problem przeładowania programów nauczania jest szczególnie dotkliwy w przypadku dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. Zdarza się, że uczniowie VII i VIII klas siedzą w ławkach nawet po 8 godzin, niemal codziennie. Zdaniem ministra Czarnka taka sytuacja jest niedopuszczalna i konieczne są zmiany tak, aby dzieci mogły poświęcać czas także na zajęcia pozaszkolne.

Na razie nie wiadomo, które konkretnie przedmioty miałyby zostać objęte reformą. Przemysław Czarnek podkreśla, że zmianami zajmą się eksperci i to oni zdecydują, które części materiału można usunąć z podstawy. Wiadomo jednak, że modyfikacje będą dotyczyć zarówno programu dla szkół podstawowych, jak i dla szkół średnich. Zdaniem ministra na wszystkich obszarach edukacji da się znaleźć elementy, które mogą zostać wykluczone bez szkody dla kształcenia dzieci i młodzieży, mniej lekcji w szkole, to więcej czasu na rozwijanie dodatkowych pasji i talentów.

Bez wątpienia musimy popracować nad odchudzaniem podstawy programowej niektórych przedmiotów, po to, żeby plan lekcji nie zakładał więcej niż 6, 7 godzin w szkole. Wydaje się, że 9 godzin w szkole powoduje, że na 7, 8, 9 lekcji ta percepcja jest już na niskim poziomie. Uczeń jest zmęczony i edukacja staje się wtedy mało efektywna.minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wypowiedź dla PAP

Termin wdrożenia zmian nie został jeszcze precyzyjnie określony, ale minister Czarnek stwierdził, że prace w tym zakresie będą prowadzone “energicznie”.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Newsy

To OSPA? NIE PODAWAJ Ibuprofenu!

Ibuprofen i Patracetamol to leki, po które sięgasz odruchowo, gdy dziecko ma gorączkę? Uważaj! Lekarstwa na bazie Ibuprofenu mogą być bardzo niebezpieczne podczas Ospy! Przekonała się o tym Hayley Lyons....

Czytaj dalej →
Newsy

Pierwszy dzień zimy

Kiedy jest pierwszy dzień zimy? To pytanie zadaje sobie wiele osób i pomimo tego, że sprawdzamy to co roku, w przyszłym znowu wyleci nam ta data z głowy i będziemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo