Czy 11 listopada jest dniem wolnym od szkoły i pracy? To jedna z najważniejszych dat w naszym kalendarzu

W listopadzie obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Zostało ustanowione w celu upamiętnienia odzyskania w 1918 roku przez Polskę wolności po 123 latach zaborów. Jest to wydarzenie o bardzo dużym znaczeniu w dziejach Polski, dlatego co roku organizowane są bardzo uroczyste obchody z udziałem wojska i najwyższych władz państwowych. Czy 11 listopada jest dniem wolnym od szkoły? Czy 11 listopada to dzień wolny od pracy?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 11 listopada to w Polsce bardzo ważna data. Obchodzimy wówczas Święto Niepodległości.
  • Ustanowione zostało na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów.
  • 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy i szkoły, co oznacza, że nie trzeba iść do pracy ani do szkoły.

Czy 11 listopada jest dniem wolnym od szkoły?

Przez wzgląd na ogromne historyczne znaczenie daty 11 listopada została ona ustanowiona świętem państwowym. Tego dnia w całej Polsce odbywają się uroczyste obchody, a te najbardziej oficjalne, z udziałem władz państwowych mają miejsce w Warszawie. Ponieważ jest to święto o tak ogromnej randze, wszyscy uczniowie, przedszkolaki, a także studenci mają 11 listopada dzień wolny od szkoły i zajęć. Placówki oświaty nie pracują – tego dnia wszyscy powinni świętować. W 2022 roku kalendarz ułożył się wyjątkowo korzystnie, ponieważ 11 listopada to piątek, a więc czeka nas długi weekend.

Zobacz: Wiersze na 11 listopada. Piękne i patriotyczne utwory dla dzieci i dla dorosłych

Czy 11 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Ze względu na to, że jest to tak ważne święto, nie tylko pracownicy oświaty i uczniowie mają wówczas wolne. 11.11 świętują i odpoczywają wszyscy, ponieważ jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W związku z tym wszystkie firmy, urzędy, instytucje oraz sklepy są co roku zamknięte. Zgodnie z przepisami tego dnia mogą pracować jedynie lekarze, ratownicy medyczni, strażacy i pracownicy innych służb, którym akurat wypadł dyżur, a także osoby zatrudnione w transporcie i komunikacji zbiorowej oraz pracownicy ochrony mienia i osób.

Tradycja obchodów Święta Niepodległości w listopadzie przywrócona została dopiero w 1989 roku, ponieważ przez cały okres PRL świętowanie tej daty było zakazane.

Sprawdź: Życzenia na 11 listopada. Piękne życzenia na Święto Niepodległości

11 listopada – Święto Niepodległości

11 listopada obchodzone jest w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia w 1918 roku Polska odzyskała wolność i stała się niezależnym państwem po ponad 120 latach niewoli. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku odbywają się w całej Polsce oficjalne obchody z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Najważniejsze uroczystości mają miejsce na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W czasie ceremonii dochodzi do uroczystej zmiany warty, a także śpiewane są wspólnie najpopularniejsze i najpiękniejsze pieśni patriotyczne.

Święto Niepodległości ma dla Polaków wyjątkowe znaczenie ze względu na to, jak przełomowym wydarzeniem dla narodu było odzyskanie suwerenności. Przypomnijmy, że Polska była w niewoli przez 123 lata, od momentu III rozbioru w 1795 roku nie istniała na mapie świata. Przez ten czas jednak nie zanikły uczucia patriotyczne i kolejne pokolenia Polaków wciąż marzyły, że pewnego dnia kraj znów stanie się silny i niepodległy. Marzenia te ziściły się w dzięki rezultatom I wojny światowej, która na tyle osłabiła naszych zaborców, że udało się wywalczyć wolność. Jest to więc bardzo ważna data dla każdego Polaka i co roku podkreśla się to podczas uroczystych obchodów.

Zobacz: Jak zrobić kotylion na 11 listopada?

Czytelnicy pytają, czy 11 listopada jest wolne

Czy 11 listopada jest wolny od szkoły?

11 listopada wolne od szkoły mają wszyscy uczniowie oraz dzieci uczęszczające do przedszkola, a także studenci.

Czy mamy 11 listopada wolne od pracy?

Tak, jest to dzień ustawowo wolny.

Czy 11 listopada idziemy do szkoły?

Nie, jest to dzień wolny.

11 listopada czy wolne od pracy?

11 listopada dzień wolny od pracy mają wszyscy (nie dotyczy to tylko służb, lekarzy czy pracowników komunikacji miejskiej).

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo