Dni wolne 2022/2023. Przed nami sporo długich weekendów. Uczniowie mogą być zadowoleni

Zdecydowana większość z nas – czy to uczniów, czy dorosłych – funkcjonuje w szkole lub w pracy, odliczając dni do wolnego. Uwielbiamy weekendy, ale tak naprawdę z prawdziwą niecierpliwością czekamy na nieco dłuższy odpoczynek, związany np. ze świętami. W najbliższych miesiącach możemy się go spodziewać całkiem sporo. Kiedy wypadają dni wolne od szkoły i pracy 2022/23? Sprawdź, jak zaplanować wypoczynek i wyjazdy!

Wszystkie dni wolne od szkoły 2022/23

Rok szkolny dopiero się rozpoczął, a uczniowie już odliczają dni do kolejnych wakacji. Do dwumiesięcznej laby droga jeszcze jednak całkiem długa, ale być może pocieszający będzie fakt, że tegoroczny kalendarz ułożył się na tyle korzystnie, że wolnego od szkoły będzie całkiem sporo. Licząc od 1 września, do zakończenia roku na uczniów czekało aż 110 dni wolnego (w tym weekendy, święta oraz ferie). Co ważne jednak, do puli nie włączają się tzw. godziny dyrektorskie, czyli dni wolne, które co roku ma do dyspozycji dyrektor danej placówki i wyznacza je według uznania (np. w czasie egzaminów).

Najbliższy dłuższy odpoczynek czeka wszystkich oczywiście w grudniu, w okresie Bożego Narodzenia. Przerwa świąteczna zaplanowana została na 23–31 grudnia, ale wolny dla wszystkich będzie także – jak zawsze – 1 stycznia. Wigilia (24 grudnia) wypada w tym roku w sobotę, co oznacza, że wszyscy (również pracujący) mają wolną niedzielę i poniedziałek (pierwszy i drugi dzień świąt).

Kolejne dłuższe wolne, z którego skorzystają już tylko uczniowie, to oczywiście ferie. Warto jednak sprawdzić termin nieco wcześniej, aby móc zaplanować sobie urlop i/lub rodzinny wyjazd. W tym roku terminarz zimowej przerwy prezentuje się następując:

 • 16–29 stycznia 2023 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
 • 23 stycznia – 5 lutego 2023 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie
 • 30 stycznia – 12 lutego 2023 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
 • 13–26 lutego 2023 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Tradycyjnie jeszcze jedno dłuższe wolne wypada z okazji Wielkanocy. W nadchodzącym roku szkolny przerwa wiosenna przypada na 6–11 kwietnia. Osoby pracujące wolne mają niestety tylko w Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny, czyli 9 i 10 kwietnia 2023.

Zobacz: Zwolnienie z WF (całoroczne lub jednorazowe). Kto może je wystawić? Od września nowe zasady?

Długie weekendy 2022/2023

Co roku wszyscy interesują się również, jak w kalendarzu wypadają święta państwowe, które są zgodnie z ustawą dniami wolnymi od pracy. Takich dni w nadchodzącym roku szkolnym będzie (poza wymienionymi wyżej) sześć.

Kalendarz dni wolnych od szkoły 2022/2023

 • 1 listopada (wtorek) – Wszystkich Świętych, 
 • 11 listopada (piątek) – Święto Niepodległości, 
 • 6 stycznia (piątek) – Trzech Króli, 
 • 1, 3 maja (poniedziałek-środa) – majówka, 
 • 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało.

Większość z wymienionych wyżej dni wypada pod koniec tygodnia (np. piątek) lub na początku, co oznacza, że będziemy mogli cieszyć się dłuższym weekendem i to nie tylko uczniowie, ale także osoby pracujące. W listopadzie wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, aby mieć aż 4 dni odpoczynku. Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się majówka – jeśli weźmiemy wolne 2 maja, to zyskujemy aż 5 dni bez pracy.

Długie weekendy 2022/2023:

 • 29 października – 1 listopada (sobota – wtorek) – długi weekend z okazji Wszystkich Świętych,
 • 11-13 listopada (piątek – niedziela) – długi weekend z okazji Święta Niepodległości,
 • 6-8 stycznia (piątek – niedziela) – długi weekend z okazji Trzech Króli,
 • 29 kwietnia – 3 maja (sobota – środa) – majówka.
 • 8-11 czerwca (czwartek – niedziela) – długi weekend z okazji Bożego Ciała.

Sprawdź: Jak wypisać dziecko z religii? Kilka praktycznych informacji dla rodziców [wzór oświadczenia]

Rodzice i uczniowie pytają o dni wolne od szkoły 2022/23

Kiedy są dni wolne od szkoły 2023?

6–11 kwietnia 2023, 6-8 stycznia (piątek-niedziela), 29 kwietnia – 3 maja (sobota-środa) , 8-11 czerwca (czwartek – niedziela). Wolne będą oczywiście również dwa tygodnie z okazji ferii zimowych.

Kiedy wolne dni od szkoły 2022?

23–31 grudnia, 29 października – 1 listopada (sobota-wtorek), 11-13 listopada (piątek – niedziela).

Dodaj komentarz

Chrzest

Prezent na Chrzest dla dziewczynki i chłopca

Chrzciny to uroczystość, której oprawa wymaga podarowania prezentu głównemu bohaterowi tego dnia, nawet jeśli maluszek jeszcze nie rozumie otaczającego go świata oraz idei towarzyszącej wręczaniu podarunku. Prezent na chrzest powinien...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo