Jak zrobić kotylion na 11 listopada? To nic trudnego! Wykorzystaj papier, wstążkę lub bibułę!

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Tego dnia świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 roku. Z tej okazji gromadzimy się na oficjalnych uroczystościach, oglądamy pokazy wojskowe, a także śpiewamy pieśni patriotyczne. Dla uczczenia święta wywieszamy także flagi i zakładamy kotyliony. Biało-czerwony kotylion to nieodłączny element obchodów Święta Niepodległości. Sprawdź, jak zrobić kotylion na 11 listopada. Jak zrobić kotylion z wstążki?

Jak zrobić kotylion na 11 listopada?

Kotyliony patriotyczne na Święto Niepodległości stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów uroczystości. Właściwa i pełna nazwa tej ozdoby brzmi “kokarda narodowa”. Kotylion to rozetka w biało-czerwonych barwach, którą przypina się do ubrania po lewej stronie, nad sercem. Pierwotnie układ barw na kotylionie miał odzwierciedlać godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu, czyli kolor biały w środku, a czerwień wokół. Upowszechnił się jednak również zwyczaj noszenia kotylionów w odwrotnych barwach.Źródeł tradycji związanej z biało-czerwonymi symbolami należy szukać jeszcze w końcówce XVIII wieku, kiedy to po raz pierwszy w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uznano barwy białą i czerwoną za narodowe. Następnie w wieku XIX żołnierze wojska polskiego mieli zwyczaj noszenia białej wstążki jako symbol orła białego.

Dzisiaj Polacy również chętnie noszą kokardę narodową będącą wyrazem patriotyzmu. Co roku pojawia się więc pytanie, jak zrobić kotylion na Święto Niepodległości. Istnieje kilka metod na jego wykonanie. Kotylion na 11 listopada można zrobić przy użyciu wstążki, bibuły czy papieru.

Zobacz: Czy 11 listopada jest dniem wolnym od szkoły i pracy?

Kokarda na Święto Niepodległości. Jak zrobić kotylion ze wstążki?

Jednym ze sposobów, aby zrobić kotylion na Dzień Niepodległości, jest wykorzystanie wstążki w kolorach białym i czerwony. Przygotowanie jest bardzo proste, szybkie i nie wymaga dużo pracy. Do wykonania kotyliony tą metodą będą ci potrzebne następujące materiały:

  • dwa kawałki wstążki równej długości (najlepiej kilkanaście centymetrów: biała i czerwona,
  • kartka sztywnego papieru,
  • nożyczki,
  • dziurkacz,
  • taśma dwustronna.

Kotylion narodowy ze wstążki – jak zrobić? Instrukcja krok po kroku:

  • Wytnij kawałek papieru w kształcie okręgu,
  • Za pomocą dziurkacza zrób otwory w wyciętym okręgu,
  • Następnie przewlecz czerwoną kokardę przez wszystkie otwory po kolei,
  • Dłuższe kawałki białej i czerwonej wstążki przyczep do kotylionu z tyłu za pomocą taśmy dwustronnej.

Zobacz: Życzenia na 11 listopada

Kotyliony narodowe dla dzieci: jak zrobić kotylion z papieru?

Bardzo często jedną z form świętowania w szkołach jest wykonanie podczas zajęć biało-czerwonych kotylionów. Dla dzieci to przyjemne i atrakcyjne zajęcie, a przy okazji może stać się szansą do poznania tradycji i historii związanej narodowymi barwami i symbolami. Kotyliony na 11 listopada dla dzieci zwykle wykonywane są przez uczniów z papieru.

Prosty kotylion na 11 listopada z papieru – materiały

  • 24 paski papierowe (12 czerwonych o wymiarach 1,2 cm x 7 cm i 12 białych o wymiarach 1 cm na 5 cm),
  • 2 białe koła papierowe o średnicy 3,5 cm
  • 2 dłuższe paski (biały i czerwony o wymiarach 1 cm na 8 cm),
  • nożyczki,
  • klej.

Kotylion z papieru – wykonanie:

  • sklejamy 24 krótsze paski końcówkami,
  • następnie sklejone paski przyklejamy do okręgu, zaczynamy od białych (najlepiej przyklejać na przeciwko siebie).
  • Następnie sklejone czerwone paski przyklejamy z tyłu kotyliony, między białymi paskami.
  • Następnie na końcówkach dłuższych pasków wycinamy kształt trójkąta i przyklejamy je do tyłu kotylionu.
  • Drugie białe koło przyklejamy na koniec z tyłu.

Sprawdź: Co jest 11 listopada? Czy to również święto kościelne? To jedna z najważniejszych dat w naszym kalendarzu

Jak zrobić kotylion z bibuły?

Kolejnym sposobem, w jaki najczęściej powstają kotyliony dla dzieci 11 listopada, jest wykorzystanie bibuły. Jest to jedna z metod, z którą z pewnością poradzą sobie nawet najmłodsi uczniowie i na pewno sprawi im dużo frajdy.

Kotylion na 11 listopada z bibuły – materiały

  • sztywny papier w białym i czerwonym kolorze,
  • nożyczki,
  • bibuła biała i czerwona,
  • klej,
  • patyczek.

Kotylion z bibuły – wykonanie

  • Wycinamy okręgi o średnicy z papieru (czerwony – 4,5 cm; biały – 2,5),
  • Wytnij z bibuły białe paski o wymiarach 3 x 30 cm i 1 x 10 cm, a czerwone paski o wymiarach 4 x 30 cm i 1 x 10 cm.
  • Dłuższe paski złóż w harmonijkę, a końce sklej,
  • Ułóż białą harmonijkę na czerwonej,
  • Na harmonjikowej rozecie naklej na środku biały okrąg z papieru.
  • Pozostałe paski przyklej od tyłu, ale najpierw wytnij na końcówkach kształt trójkątów.

Gdzie przypinać kokardę narodową, czyli kotylion na 11 listopada?

Już wiesz jak się robi kotylion, teraz czas się dowiedzieć gdzie go nosić. Im bliżej do Święta Niepodległości tym więcej pojawia się również pytań, gdzie powinno się nosić kotylion na 11 listopada. Zgodnie z oficjalną tradycją właściwe miejsce kotyliony znajduje się po lewej stronie klatki piersiowej, czyli nad sercem. I to właśnie tam powinno się go przypinać.

Zobacz: Wiersze na 11 listopada [piękne i patriotyczne, dla dzieci i dla dorosłych]

Święto Niepodległości: kotylion na 11 listopada

11 listopada obchodzimy święto o niezwykle podniosłym znaczeniu dla wszystkich Polaków i naszej historii. Chodzi oczywiście o Narodowe Święto Niepodległości, czyli rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 roku po ponad 123 latach zaborów. Uroczystości z tej okazji mają charakter wyjątkowo doniosły i oficjalny. Polacy chętnie uczestniczą w paradach wojskowych czy koncertach pieśni patriotycznych. Główne obchody odbywają się co roku na placu marszałka Piłsudskiego w Warszawie i biorą w nich udział najważniejsze władze państwowe oraz wojsko. Na miejscu gromadzą się tłumy chcące uczestniczyć w ceremonii i w ten sposób upamiętnić wydarzenia sprzed ponad 100 lat.

Nieodłącznym elementem, kojarzącym się z tym dniem, jest nie tylko flaga Polski, ale także biało-czerwony kotylion na Święto Niepodległości. Kotylion stał się narodowym symbolem patriotyzmu dla wszystkich Polaków. Jego właściwa nazwa to “kokarda narodowa” i tradycyjnie przypina się go po lewej stronie klatki piersiowej, nad sercem. Dla większości Polaków jest to najważniejszy, oprócz wywieszenia flagi, wyraz szacunku i miłości do ojczyzny oraz sposób uczczenia pamięci o bohaterach i historii z 1918 roku. Poniżej dowiesz się, jak wykonać kotylion na 11 listopada.

Zobacz: 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości [obchody, scenariusz lekcji, wiersze i dekoracje]

Rodzice pytają, jak zrobić kotylion na 11 listopada

Kotylion na 11 listopada – jak zrobić?

Kotylion na 11 listopada można wykonać m.in. ze wstążki, papieru lub bibuły. Powinien mieć kształt rozetki, z kolorem białym w centrum, a czerwienią na około.

Co to jest kotylion?

Kotylion to tak naprawdę kokarda narodowa, czyli rozetka w biało-czerwonych barwach. Stał się narodowym symbolem i wyrazem patriotyzmu Polaków.

Jak wygląda kotylion na 11 listopada?

Kotylion na 11 listopada ma kształt rozetki w biało-czerwonych barwach. Tradycyjnie biel powinna znajdować się w środku, a czerwień wokół, ponieważ kotylion powinien odzwierciedlać godło narodowe – orła białego na czerwonym tle.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo