Czy 31 maja jest wolny od szkoły? Nie dla wszystkich. Decyduje jedna kwestia

Zbliża się jedno z najważniejszych świąt kościelnych, czyli Boże Ciało, obchodzone zawsze w czwartek. Zgodnie z przepisami jest to dzień ustawowo wolny od pracy, zamknięte są również placówki oświaty. Rodzice i uczniowie zastanawiają się jednak, co z kolejnym dniem. Czy piątek po Bożym Ciele jest wolny? Czy piątek 31 maja jest wolny od szkoły?

Czy 31 maja dzieci idą do szkoły czy jest wolny?

Boże Ciało to już o lat święto ustawowo wolne od pracy i szkoły. Zgodnie z tradycją zawsze wypada w czwartek, po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Ze względu na termin część z nas może liczyć na przedłużony weekend, ale nie wszyscy.

31 maja, czyli piątek po Bożym Ciele, nie jest dniem wolnym. Jest to normalny dzień roboczy i aby cieszyć się długim weekendem, trzeba wziąć urlop. Inaczej ta kwestia wygląda w szkołach. Zwykle po Bożym Ciele nie ma zajęć dydaktyczno-wychowawczych, ale decyduje o tym dyrekcja danej placówki. Dyrektor ma bowiem do dyspozycji pewną pulę tzw. dni dyrektorskich, które są wyznaczane już na początku roku – maksymalnie do końca września. Jeśli dyrekcja nie skorzystała z takiej możliwości, uczniowie będą musieli iść do szkoły. Aby się upewnić, jak to wygląda w placówce naszego dziecka, najlepiej zapytać wychowawcy lub w sekretariacie.

Jak informuje serwis Infor.pl, jeśli w szkole nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, to dyrekcja zobligowana jest do zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych.

Zobacz: Zakończenie roku szkolnego 2024. Wakacje w tym roku wyjątkowo wcześnie. Uczniowie zadowoleni z terminu

Zakończenie roku szkolnego coraz bliżej

Boże Ciało to ostatnia okazja na dodatkowe wolne przed wakacjami. Po powrocie z długiego weekendu zostanie już zaledwie tydzień do wystawienia ocen. W większości szkół ostateczne stopnie końcowe muszą pojawić się w dzienniku już około 12-13 czerwca. I chociaż zakończenie roku szkolnego zaplanowano na 21 czerwca, to tak naprawdę nieoficjalnie niektórzy zaczynają wakacje nieco wcześniej.

Sprawdź też: Czy trzeba iść na zakończenie? Uczniowie muszą pamiętać o jednej kwestii

Czytelnicy pytają, czy 31 maja to dzień wolny od szkoły

Czy 31 maj jest wolny od szkoły?

Zależy, czy dyrekcja wyznaczyła na ten dzień wolne. Najlepiej pytać wychowawcę.

Czy 31 maja idzie się do szkoły?

Zazwyczaj w ten dzień obowiązują tzw. dni dyrektorskie, czyli dodatkowe wolne, o którym decyduje dyrektor.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo