Czy trzeba iść na zakończenie? Uczniowie muszą pamiętać o jednej kwestii

Zakończenie roku to już ostatni raz, kiedy uczniowie przed wakacjami pojawiają się w szkole. Głównym celem uroczystości jest oczywiście rozdanie świadectw i oficjalne pożegnanie się z nauczycielami i kolegami. Niektórzy uczniowie jednak z różnych powodów nie chcą lub nie mogą pojawić się w placówce tego ostatniego dnia – np. wcześniej wyjeżdżają już na wakacje. Dlatego pojawia się tak wiele pytań, czy trzeba iść na zakończenie i czy trzeba odebrać świadectwo szkolne. Jak długo szkoła trzyma świadectwa?

Czy trzeba iść na zakończenie?

Najważniejszym punktem każdej uroczystości zakończenia roku szkolnego jest wręczenie uczniom świadectw oraz nagród za dobre wyniki w nauce czy za szczególne osiągnięcia. To jednak również moment podziękowań, składania sobie życzeń oraz pożegnania z ulubionymi nauczycielami i kolegami, dlatego warto tego dnia jednak pojawić się w szkole. Tym bardziej, że zazwyczaj spotkanie nie trwa zbyt długo – maksymalnie po upływie godziny wszyscy uczniowie są wolni i oficjalnie rozpoczynają wakacje.

Zdarza się jednak, że uczeń nie może lub nie chce pojawić się na zakończeniu roku. Być może rodzice zdecydowali się na wcześniejszy wyjazd na urlop albo na wzięcie udziału w uroczystościach nie pozwala choroba. Obecność na zakończeniu nie jest obowiązkowa, ale świadectwo prędzej czy później należy odebrać. Jeśli więc nie ma wyraźnego powodu do opuszczenia tego ostatniego dnia, lepiej udać się do szkoły i spokojnie, tradycyjnie rozpocząć wakacje.

Jeśli natomiast wiemy z wyprzedzeniem, że na zakończeniu nie będziemy mogli się pojawić, ponieważ np. mamy zaplanowany wyjazd czy wczasy, warto poinformować o tym wychowawcę. W takim wypadku świadectwo będzie na ucznia czekać w sekretariacie. Po powrocie można zadzwonić do szkoły i dowiedzieć się, kiedy można je odebrać.

Zobacz: Jedynka na koniec roku 2023/2024. Czy z jedną jedynką można przejść do następnej klasy?

Czy można odebrać świadectwo w innym terminie?

W sytuacji gdy uczeń nie pojawi się na zakończeniu roku i nie odbierze oficjalnie świadectwa, trafia ono do sekretariatu i tam oczekuje na odbiór. Kiedy będzie już możliwe udanie się do szkoły (np. po powrocie z wyjazdu czy po wyzdrowieniu), najlepiej aby uczeń lub jego rodzice skontaktowali się ze szkołą i umówili na odebranie świadectwa. Można to zrobić w czasie wakacji, o ile sekretariat pracuje, lub już na początku kolejnego roku, we wrześniu. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że jeśli nie ma wyraźnego i ważnego powodu, najlepiej osobiście pojawić się na zakończeniu i oficjalnie zacząć wakacje.

Niekiedy świadectwo mogą odebrać także rodzice lub upoważniona do tego osoba, najczęściej z rodziny (np. rodzeństwo).

Sprawdź: Babciowe a RKO. Szykują się spore zmiany! To koniec z 400 zł żłobkowego i 12 tys. na dziecko?

Czy można odebrać świadectwo wcześniej?

Odbieranie świadectwa przed zakończeniem roku to już kwestia bardziej skomplikowana. Prawdopodobnie wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z wychowawcą i/lub dyrekcją. Jeśli rodzice i uczeń przedstawią uzasadnione powody, dla których obecność na zakończeniu nie będzie możliwa, to być może jest taka możliwość. Z pewnością dużo zależy również od tego, na jak długo przed zakończeniem uczeń chce odebrać świadectwa. Pamiętajmy, że są one wypisywane najczęściej dopiero w ostatnim tygodniu.

Zobacz: Gdzie jechać w deszczowy weekend? Hitowe propozycje na wypoczynek w niepogodę!

Rodzice i uczniowie pytają, czy trzeba iść zakończenie

Czy trzeba być na zakończeniu roku?

Obecność na zakończeniu nie jest obowiązkowa, ale jeśli brak nam uzasadnionego powodu, to lepiej się na nim pojawić i oficjalnie odebrać świadectwo.

Czy świadectwo szkolne można odebrać w innym terminie?

Tak, jeśli uczeń nie odbierze świadectwa, trafia ono do sekretariatu i tam oczekuje na odbiór. Najlepiej zadzwonić i dowiedzieć się, kiedy można przyjść.

Co się stanie jak nie odbiorę świadectwa?

Nieodebrane świadectwo trafia do sekretariatu i stamtąd można go odebrać w czasie wakacji lub nawet we wrześniu. Warto jednak wcześniej zadzwonić do szkoły i upewnić się, w jakich godzinach sekretariat jest dostępny dla uczniów.

Kiedy można odebrać świadectwo szkolne?

Najlepiej zrobić to podczas uroczystego zakończenia roku. Jeśli jednak istnieją uzasadnione przyczyny, przez które uczeń nie może pojawić się w szkole ostatniego dnia, świadectwo można odebrać później. Najlepiej zadzwonić do sekretariatu i dowiedzieć się, kiedy można przyjść.

Ile trwa zakończenie roku?

Najczęściej zakończenie trwa około godziny, niekiedy trochę dłużej. Zaczyna się od uroczystego apelu, który trwa zwykle od 30 do 40 minut (najczęściej wtedy rozdawane są nagrody i świadectwa z wyróżnieniem). Następnie uczniowie przenoszą się ze swoimi klasami do mniejszych sal i tam nauczyciele rozdają świadectwa pozostałym uczniom, wręczane są kwiaty i wszyscy oficjalnie się żegnają, życząc sobie udanych wakacji.

Dodaj komentarz

Koniec roku szkolnego

Czy przyroda liczy się do średniej w 8 klasie?

Zakończenie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. To szczególnie stresujący moment dla ósmoklasistów. Uczniowie kończący szkołę podstawową czekają nie tylko na oceny i wyliczenie ostatecznej średniej, ale także na wyniki...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general