Kiedy jest matura poprawkowa 2024? CKE wyznaczyła dwa terminy, ale mogą z nich skorzystać tylko niektórzy

Koniec maja nie dla wszystkich oznacza koniec maturalnych zmagań. Po ogłoszeniu wyników część uczniów dowie się, że czeka ich sierpniowa poprawka. W drugim terminie egzamin można jednak zdawać tylko w kilku przypadkach. CKE wyznaczyła dwa dodatkowe terminy w zależności od zdawanego egzaminu. Kiedy jest matura poprawkowa 2024?

Kiedy jest matura poprawkowa 2024?

Niezaliczenie egzaminu maturalnego to jeszcze nie koniec świata. Uczniowie, którym nie udało się w pierwszym terminie zdać i uzyskać świadectwa mają jeszcze drugą szansę w sierpniu. Centralna Komisja Egzaminacyjna ustaliła dwa terminy egzaminów poprawkowych. Matury pisemne odbędą się 20 sierpnia o godzinie 9:00 (taka sama data dla wszystkich przedmiotów). Egzaminy ustne będzie można poprawiać dzień później – w środę 21 sierpnia o godzinie 9:00.

Do egzaminu poprawkowego mogą przystąpić wyłącznie ci uczniowie, którzy nie zdali tylko jednego przedmiotu spośród tych obowiązkowych:

  • pisemne: język polski, matematyka, język obcy nowożytny (wszystkie na poziomie podstawowym),
  • ustne: język polski, język obcy nowożytny (oba na poziomie podstawowym).

Poprawiać można wyłącznie w przypadku niezaliczenia, czyli przy uzyskaniu mniej niż 30% z któregoś z egzaminów podstawowych. Nie można poprawiać w sierpniu egzaminów na poziomie rozszerzonym (można przystąpić do nich ponownie z rok). Załóżmy, że ktoś nie zaliczył pisemnej matematyki podstawowej, może poprawiać ją w sierpniu. Jeśli jednak oprócz matematyki nie zaliczył także ustnego polskiego – musi przystąpić do całej matury ponownie w kolejnym roku.

Zobacz: Błąd kardynalny na maturze ustnej. Czy za pomyłkę w lekturze obowiązkowej można nie zdać?

Terminy sierpniowe nie dla wszystkich. Kto może podejść do poprawki?

Aby móc przystąpić do matury poprawkowej trzeba spełnić także dodatkowe warunki:

  • przystąpić do wszystkich trzech egzaminów obowiązkowych pisemnych i dwóch egzaminów obowiązkowych ustnych;
  • przystąpić do przynajmniej jednego egzaminu rozszerzonego;
  • nie zaliczyć tylko jednego z obowiązkowych przedmiotów.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo