Gdzie jechać w deszczowy weekend? Hitowe propozycje na wypoczynek w niepogodę!

Weekend to czas, na który z utęsknieniem czekamy przez cały długi tydzień pracy, szczególnie w okresie wakacyjnym. Letnia aura sprzyja nie tylko urlopowym wypoczynkom, ale także krótszym wyjazdom. Niestety w naszym klimacie pogoda często lubi płatać figle i zdarza się, że mimo upalnego tygodnia, w sobotę i niedziele przychodzi ochłodzenie i załamanie pogody. Nie oznacza to jednak, że natychmiast musimy rezygnować z wszelkich atrakcji i wyjazdowych zamiarów. Zawsze można dopasować plan do warunków. Sprawdź, gdzie jechać w deszczowy weekend!

Gdzie jechać w deszczowy weekend?

Wakacyjne miesiące to nie tylko czas urlopów i dłuższych wyjazdów, ale również jeden z najlepszych okresów na organizowanie krótszych wycieczek i zwiedzanie pięknych zakątków. Zachęca do tego przede wszystkim letnia aura – przyjemna pogoda, słońce i długi dzień. Dla rodziców to także dobra okazja, aby zapewnić więcej atrakcji dzieciom, które ze względu na wolne od szkoły spędzają większość czasu, nudząc się w domu. Niestety pogoda w naszym kraju bywa kapryśna i nie zawsze udaje się trafić na przyjemne temperatury. Deszczowa prognoza wcale nie musi jednak wiązać się z porzuceniem planów i pozostaniem w domu. W Polsce znajdziemy bowiem wiele atrakcji, z których korzystać można swobodnie bez względu na warunki panujące za oknem.

Muzea i parki naukowe

Deszczowy weekend to świetna okazja, aby odwiedzić ciekawe muzea i centra naukowe. I chociaż niektórych pomysł ten może odstraszać z obawy przed nudą (zwłaszcza najmłodszych), to jednak nic bardziej mylnego. W wielu miastach w Polsce funkcjonują nowoczesne, często również interaktywne, muzea, które nie nużą i nie zniechęcają do zdobywania wiedzy, ale wręcz motywują do odkrywania tego, co nieznane. Jednym z najbardziej znanych tego typu miejsc jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które co roku przyciąga tłumy zwiedzających, a atrakcje angażują nie tylko dzieci, ale także starszych. Wizyta w tym miejscu to kilka godzin niekończącej się nauki przez zabawę.

Ciekawą propozycją jest także Funzeum w Gliwicach, czyli Muzeum Światła i Koloru. To nowoczesne centrum zapewnia frajdę na kilka godzin, a przy okazji najmłodsi mogą dowiedzieć się paru ciekawostek z zakresu np. fizyki. Wizyta w tym miejscu w niczym nie przypomina klasycznego zwiedzania muzeum.

Jednym z najciekawszych historycznych muzeów w Polsce jest z pewnością Brama Poznania ICHOT, gdzie w sposób interesujący, przystępny i przede wszystkim angażujący opowiada się o początkach państwa polskiego. Wystawa jest mocno urozmaicona i interaktywna, dzięki czemu zwiedzanie się nie nudzi.

W Gdańsku warto odwiedzić Centrum Hewelianum, czyli nowocześnie zaprojektowane wystawy, które pozwalają łączyć w sobie pasję, naukę i zabawę. Jak informują organizatorzy tego miejsca, “bogaty, całoroczny program zajęć dla klas szkolnych i rodzin pomaga zaprzyjaźnić się z matematyką, fizyką, chemią, biologią, astronomią, geografią i historią”. Nikt nie będzie się tu nudził, niezależnie od wieku. W Gdańsku warto odwiedzić także stosunkowo niedawno otwarte Muzeum II Wojny Światowej, a z kolei w Gdyni świetną propozycją na deszczowy dzień jest Centrum Nauki Experyment – czyli miejsce, gdzie za sprawą ciekawych doświadczeń i eksperymentów każdy może odkryć w sobie pasję do nauki.

Jeśli wybieramy się do Krakowa, warto zdecydować się na zwiedzanie tajemniczych podziemi Krakowskiego Rynku. Pod ziemią funkcjonuje bowiem od kilku lat turystyczny szlak prezentujący średniowieczną historię miasta. Wśród eksponatów znaleźć można interaktywne mapy, tablice informacyjne i autentyczne fragmenty ulic.

We Wrocławiu z kolei warto zarezerwować sobie trochę czasu na zwiedzanie Hydropolis, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej, które prezentuje nam całą aktualną wiedzę na temat wody w atrakcyjny i angażujący sposób. Jest to unikatowy obiekt tego typu w całym kraju, łączy w sobie nowoczesność, najnowsze metody edukacyjne z zabawą i rozrywką.

Aquaparki

Wodne atrakcje to coś, co uwielbiają nie tylko najmłodsi. Także dorośli świetnie się bawią i chętnie korzystają z rozrywki. Co ważne, w takim miejscu nawet urlop w deszczu nie jest straszny. Największy tego typu obiekt w Polsce (i jednocześnie największy zadaszony w Europie) to Park Wodny Suntago we wsi Wręcza pod Mszczonowem, około 40 km od Warszawy. Oferuje atrakcje dla całej rodziny, niezależnie od wieku każdy znajdzie tam coś dla siebie – liczne zjeżdżalnie, baseny termalne, strefa spa czy sauny, a wszystko to w malowniczym otoczeniu prawdziwych palm. Kolejny aquapark warty uwagi to ten znajdujący się w Redzie – jest to bowiem jedyne miejsce łączące w sobie wodne atrakcje z oceanarium, a odwiedzający mogą jednocześnie zrelaksować się i popodziwiać rekiny z najdalszych zakątków świata. Miłośnicy basenowych przygód powinni rozważyć również wizytę w Parku Wodnym w Krakowie, który oferuje liczne atrakcje, w tym oczywiście szalone zjeżdżalnie. Wiele ciekawych wrażeń zapewni także Aquapark Tychy, gdzie znajdziemy nie tylko kompleks basenowy i zjeżdżalnie, ale także rozbudowaną strefę spa.

Atrakcje dla aktywnych

Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać w deszczowy weekend, warto postawić na aktywne spędzenie czasu. Wcale nie jest do tego wymagana idealna pogoda! Ciekawym pomysłem jest wybranie się do parku trampolin – w Warszawie jest to np. JumpWorld. W Trójmieście największy tego typu obiekt to JumpCity w Gdańsku, a w Krakowie GOjump. W Białymstoku polecany jest Park Jumper, a mieszkańcy Poznania mogą wybrać się do Stacji Grawitacji.

Niezwykle interesującą atrakcją jest również park rozrywki Mandoria Miasto Przygód, znajdujący się w miejscowości Rzgów w województwie łódzkim. Deszcz tutaj nie groźny, ponieważ obiekt i wszystkie jego atrakcje znajdują się pod dachem. Goście mogą przejechać się kolejkami, rollercoasteremi, a także odwiedzić lustrzany labirynt czy skorzystać z rozrywek na wodzie. Niezwykle ciekawe miejsce, idealne dla rodzin z dziećmi i genialne na deszczowe weekendy.

Zobacz: Jak rozpoznać małego geniusza? 4 oznaki, że dziecko jest nad wyraz inteligentne

Pomysł na deszczowy weekend

Niesprzyjająca pogoda może nieco pokrzyżować nasze plany, ale nie musi ich całkowicie zniszczyć. Oprócz wymienionych wyżej propozycji, warto przejrzeć atrakcje znajdujące się w najbliższej okolicy naszego miejsca zamieszkania. Być może okaże się, że całkiem niedawno otwarto tam ciekawe, nowoczesne muzeum lub centrum edukacyjne dla rodzin, które warto odwiedzić.

Można wykorzystać ten czas także na zwiedzanie okolicznych zabytków, na co nigdy na co dzień nie mamy czasu. Choć raz moglibyśmy więc poczuć się jak turyści we własnym mieście.

W deszczowy dzień zawsze można wybrać się do kina lub do teatru, a dzieci warto zabrać do atrakcyjnej sali zabaw – tam na pewno nie grozi im ani deszcz, ani tym bardziej nuda. Ciekawą propozycją jest także rodzinny udział w kreatywnych warsztatach – w poszukiwaniu interesujących zajęć najlepiej przejrzeć ofertę znajdujących się w okolicy ośrodków kultury.

Miłośnicy przygód mogą pokusić się również o wizytę w escape roomie lub wybrać się na pełen emocji lot w Aerotunelu (np. w Flyspocie).

Sprawdź: Zdjęcia dzieci w sieci. Kiedy się powstrzymać? Nie zawsze są „smaczne”. Pamiętaj, że dorośnie

Rodzice pytają o ciekawe miejsca na deszczowe dni

Gdzie jechać jak pada deszcz?

Szczególnie polecaną atrakcją na deszczowe dni są aquaparki, ponieważ znajdzie się tam rozrywka dla całej rodziny – można pływać, zjeżdżać, relaksować się podczas masażu czy w saunie. Jest więc to gwarancja udanego weekendu dla całej rodziny.

Gdzie jechać w brzydka pogodę?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać w deszczowy weekend, polecamy aquaparki, parki tampolin, escape roomy czy różnego rodzaju centra muzealno-edukacyjne dla całej rodziny.

Dodaj komentarz

Turystyka

Wypoczynek z dziećmi na campingu?

Gdy myślimy o wakacjach, większości z nas natychmiast przychodzi na myśl wypoczynek w hotelu. Nie zawsze musi to być „all inclusive” w egzotycznym kraju, przeważnie jednak właśnie hotel kojarzy nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo