Zepsuty bób – kiedy bób jest zepsuty?

Jak rozpoznać zepsuty bób? To pytanie zadaje sobie wielu smakoszy tej rośliny. Gdy nadchodzi odpowiedni okres w roku, w sklepach, czy na straganach pojawiają się bób, który sprzedawany jest zazwyczaj w plastikowych torebkach. Czym różni się świeży od zepsutego?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Jeśli woń bobu jest bardzo intensywna już w opakowaniu, może to oznaczać, że produkt jest nieświeży.
  • Jeśli ich kolor ogonków bobu jest odcienia pomarańczowego albo brązowego - to znaczy, że nie jest on zdatny do spożycia.
  • Im bardziej intensywnie zielony jest sam bób, tym bardziej jest świeży. Jeśli jest on koloru brązowego albo jego zieleń jest blada - oznacza to nieświeżość produktu.

Czy bób ma nieprzyjemny zapach?

Na wstępie warto zaznaczyć, że ogólnie jego zapach nie należy do najlepszych, zarówno przed ugotowaniem, jak i w trakcie. Mimo wszystko można za jego pośrednictwem rozpoznać, czy dany bób jest świeży, czy nie, choć nie jest to takie łatwe zadanie.

Po zauważeniu bobu w plastikowej torebce, w której zapewne był już jakiś czas wcześniej przed sprzedażą, wystarczy otworzyć wspomnianą folię. Stary bób będzie miał bardzo intensywny zapach, zarówno w samym opakowaniu, jak i podczas gotowania. W przypadku, gdy jego woń jest neutralna, oznacza to, że bób może być jak najbardziej zdatny do nabycia, jednak warto zapoznać się z innymi czynnikami, po których można poznać odpowiednią jakość bobu.

Zobacz też: Mrożenie szpinaku – Jak mrozić szpinak?

Jak rozpoznać zepsuty bób?

Oprócz wspomnianego wcześniej zapachu, na jakość warzywa wpływa jeszcze kilka innych elementów, które to klient jest w stanie zauważyć, jeszcze na etapie nabywania produktu. Warto wspomnieć, że spożycie zepsutego bobu może równać się z paroma komplikacjami zdrowotnymi, a także już sam w sobie może zaszkodzić konsumentowi, który zmaga się z pewnymi chorobami.

Jak można jeszcze rozpoznać zepsuty bób? Oprócz wspomnianego wcześniej czynnika zapachu, na starym bobie będą występować pewne różnice. Po pierwsze, jeśli produkt jest sprzedawany w plastikowej torebce, można zwrócić uwagę na jego ogonki. Jeśli ich kolor jest odcienia pomarańczowego lub brązowego, oznacza to, że nie jest on zdatny do spożycia. Kolejnym czynnikiem będzie sam kolor bobu. Im bardziej intensywnie zielone jest warzywo, tym bardziej jest świeże. Jeśli jest ono jednak koloru brązowego, lub zieleń jest blada, może to oznaczać nieświeżość produktu. 

Zobacz też: Kombucha – co to jest, jak działa i na co pomaga?

Kiedy bób jest zepsuty?

Niestety, najlepiej jednak dowiedzieć się o jakości produktu po ugotowaniu bobu. Świeże warzywo, powinno się gotować około 10 minut, od momentu zagotowania wody. Po upływie tego czasu skórka sama powinna odchodzić od zielonej części produktu. Brązowy bób po ugotowaniu będzie świadczył o tym, że jest stary. Należy w takim wypadku gotować go dłużej, nie powinno się spożywać jego łupinek, z powodu powstawania nieprzyjemnego posmaku, sam bób nie będzie oczywiście tak smaczny jak młody. Pamiętajmy jednak w tym przypadku o możliwym uszczerbku na zdrowiu. Zatrucie bobem może wynikać z nieświadomości posiadania choroby, zwanej fawizmem. W takim przypadku, po spożyciu warzywa można doznać bólu i zawrotów głowy, wymiotów, bólu brzucha, niedokrwistości czy nawet żółtaczki. Również dla osób mających problemy z nerkami, bób może być problemem, ponieważ z jego pomocą w przewodach moczowych odkłada się piasek

Przy okazji warto wspomnieć, jak należy przechowywać ugotowany bób. Po ugotowaniu produktu najlepiej jest spożyć go jak najszybciej. Jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy przerzucić go do jakiejś miski lub papierowej torebki, a następnie zwyczajnie schować go do lodówki. Bób zachowuje świeżość około 3 dni po ugotowaniu. Po upływie tego czasu zepsuty bób należy wyrzucić.

Zobacz też: Niedopieczone potrawy – Czy można dopiec ciasto, chleb, pasztet?

Rodzice pytają o bób:

Dlaczego bób ciemnieje?

Bób ciemnieje z powodu przegrzania w trakcie gotowania, złej ekspozycji w sklepie, w którym był narażony na ciągłe nagrzanie, lub zwyczajnie z powodu tego, że jest stary. 

Czy bób śmierdzi podczas gotowania?

Niestety tak, lecz jego zapach różni się w zależności od tego, czy jest świeży, czy też nie. Stary bób będzie wydzielał bardzo charakterystyczny i mocny zapach.

Jak sprawdzić, czy bób jest świeży?

Pierwszym czynnikiem będzie sam zapach bobu, zarówno przed ugotowaniem, jak i w trakcie. Jeśli jego woń jest mocna już w opakowaniu, można mieć pewne podejrzenia o wadliwej jakości produktu. Następnym elementem będzie brązowy, lub pomarańczowy kolor ogonków.

Ugotowany bób – ile może leżeć?

Ugotowany bób należy spożyć jak najszybciej, jeśli nie ma takiej możliwości, powinno schować się go w misce do lodówki. Może tam leżeć do około 3 dni.

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne

Czym zastąpić sos sojowy?

Czym zastąpić sos sojowy? To pytanie pojawia się zwłaszcza wśród miłośników kuchni azjatyckiej. Ta na dobre zagościła na polskich stołach, więc i sam sos sojowy jest tutaj stałym gościem. Co...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Wielkanoc

Jak upiec babkę bez formy?

Jak upiec babkę bez formy – takie pytanie stawiają sobie często ci, którzy tuż przed Wielkanocą odkrywają, że ich stare formy do babki z różnych powodów nie nadają się już...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Wielkanoc

Jak wlewać zakwas do żurku?

Domowy żurek to pozycja obowiązkowa na wielkanocnym stole. Niepowtarzalny smak tej zupy po prostu nie może się znudzić. Zanim przygotujesz wyśmienite danie dowiedz się, jak wlewać zakwas do żurku. Jak...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Jak nadziewać pączki?

Jak nadziewać pączki? Dla wielu osób, jakość i smak nadzienia jest tak samo ważna, jak smak samego ciasta. Eksperymentując z najróżniejszymi masami lub kremami, możemy nadać pączkom niepowtarzalny smak, trafiając...

Czytaj dalej →
Noworodek

Jakie kosmetyki dla noworodka?

Pielęgnacja skóry niemowlęcia wymaga używania odpowiednich kosmetyków. Tylko świadome decyzje zakupowe rodziców pozwalają skutecznie wspierać dziecko w rozwoju. W przypadku noworodków i niemowląt warto stosować zasadę “mniej znaczy lepiej”. W...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general