Wielki Post to szczególny moment dla katolików, przede wszystkim czas głębokiej refleksji duchowej, modlitwy, wyciszenia, ale także okres wprowadzania pewnych wyrzeczeń przede wszystkim w diecie. Jednym z najczęstszych pytań wiernych pozostaje kwestia spożywania mięsa. Kościelne przepisy są w tej sprawie jednoznaczne, choć wiele osób nadal ma wątpliwości co do dokładnych zasad obowiązujących w tym okresie. Czy w Wielki Post można jeść mięso? Czego nie wolno jeść w Wielki Post?
Czy w Wielki Post można jeść mięso?
Wielki Post to szczególny czas w kalendarzu liturgicznym, gdy Kościół Katolicki zachęca wiernych do praktyk pokutnych. Kwestia spożywania mięsa jest uregulowana jasnymi zasadami. W okresie Wielkiego Postu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki, a także w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Zasada ta dotyczy wszystkich katolików od 14 roku życia, bez górnej granicy wiekowej.
W dwa szczególne dni – Środę Popielcową rozpoczynającą okres Wielkiego Postu oraz Wielki Piątek – obowiązuje dodatkowo post ścisły. Oznacza to, że wierni między 18 a 60 rokiem życia powinni ograniczyć się do jednego pełnego posiłku (bez mięsa) oraz mogą spożyć dwa mniejsze posiłki bezmięsne.
Należy jednak pamiętać, że powstrzymywanie się od spożycia mięsa ma służyć jako symbol, jako przypomnienie o potrzebie wyrzeczenia i pokuty, a nie stanowi istoty Wielkiego Postu. Najważniejsze są przede wszystkim refleksja i modlitwa.
Czy w Wielką Sobotę i Wielki Piątek można jeść mięso?
Wielki Piątek i Wielka Sobota to dwa ostatnie dni Wielkiego Tygodnia, które różnią się pod względem kościelnych nakazów dotyczących spożywania mięsa. W Wielki Piątek obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania mięsa – wierni muszą przestrzegać wówczas postu ścisłego, czyli mogą zjeść maksymalnie jeden posiłek do syta i dwa mniejsze.
Natomiast w Wielką Sobotę sytuacja wygląda inaczej – formalnie nie ma już nakazu powstrzymywania się od pokarmów mięsnych, choć wielu wiernych dobrowolnie kontynuuje post aż do wieczornej liturgii Wigilii Paschalnej lub do Niedzieli Zmartwychwstania. W niektórych domach zwyczajowy post obowiązuje do momentu pójścia do kościoła ze święconką.
Sprawdź też: