Ulga na internet – co ile lat można ją odliczyć? Trzeba uważać, aby nie stracić pieniędzy

Internet już od dawna stanowi tak ważny element naszego życia, że trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niego. Co istotne, przestał już spełniać wyłącznie funkcję dostarczyciela rozrywki, ale dla milionów osób jest niezbędnym narzędziem służącym do pracy czy nauki. Przekonaliśmy się o jego wartości przy okazji pandemii i lockdownów, kiedy nie tylko pomagał wypełniać codzienne obowiązki, ale stanowił również jedyny kontakt ze światem, bliskimi, rodziną. Dobre połączenie internetowe to właściwie podstawa w każdym domu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że mogą liczyć na odliczanie internetu od podatku. Ulga na internet – kto i co ile może z niej skorzystać?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Ulgę na internet można wykorzystać tylko dwukrotnie, w dwóch następujących po sobie latach.
 • Maksymalna kwota odniesienia może wynieść 760 zł w jednym roku i 760 zł w kolejnym roku.
 • Ulga dotyczy podatników składających PIT-37, PIT-3 lub PIT-28.
 • Podatnik, który chce skorzystać z ulgi internetowej, musi przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające poniesione koszty.

Ulga na internet – kto może ją odliczyć?

Ulga na internet istnieje w naszym systemie podatkowym od kilku lat w niezmienionym kształcie. Część osób jednak nadal może nie wiedzieć, że ma prawo w niej skorzystać. Zgodnie z przepisami odliczenie za internet dotyczy wyłącznie podatników korzystających z dostępu do sieci w celach prywatnych, którzy dodatkowo rozliczają się na konkretnych formularzach PIT. Chodzi dokładnie o osoby składające: PIT-37, PIT-3 oraz PIT-28.

Ponadto, prawo do ulgi na internet mają wyłącznie osoby, które faktycznie ponoszą koszty związane z dostępem do sieci. W praktyce oznacza to po prostu, że podatnik zamierzający skorzystać z odliczenia musi być jednocześnie podpisany na umowie z usługodawcą dostarczającym internet, a nazwisko podatnika powinno widnieć na rachunkach.

Z ulgi internetowej mogą skorzystać podatnicy, którzy:

 1. ponieśli w roku podatkowym wydatki za użytkowanie sieci Internet,
 2. byli opodatkowani według skali podatkowej lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany),
 3. posiadają dokument stwierdzający poniesienie wydatku, zawierający w szczególności:
  • dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi) i
  • dane identyfikujące sprzedającego usługę,
  • rodzaj zakupionej usługi oraz
  • kwotę zapłaty.

Odliczenie od podatku za internet mogą wykorzystać osoby, które dotychczas jeszcze nigdy z niego nie korzystały albo skorzystały tylko raz – ale w poprzednim zeznaniu podatkowym. Jak wynika z przepisów, ulga internetowa może zostać wykorzystana w zeznaniu podatkowym tylko w dwóch następujących po sobie latach, jeśli nie skorzystano z niej już wcześniej. Na przykład: osoba, która skorzystała z ulgi w rozliczeniu za 2020 rok, może to zrobić jeszcze tylko raz w zeznaniu za 2021 (czyli w zeznaniu składanym do końca kwietnia 2022). Jeśli ktoś, kto odliczył już raz ulgę, nie zrobił tego ponownie w kolejnym roku, to stracił już całkowicie tę możliwość i należne mu środki.

Sprawdź: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy wypłaty? To musisz wiedzieć, aby nie stracić pieniędzy!

Co ile lat można skorzystać z ulgi na internet?

Niestety przepisy dotyczące ulgi na internet są niezbyt przejrzyste, a przyjęte regulacja dla wielu osób są po prostu niezrozumiałe i dosyć bezsensowne. Zgodnie z prawem z odliczenia można skorzystać tylko dwa razy i to pod warunkiem, że odbędzie się to w następujących po sobie latach. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie: jeśli do tej pory nie korzystałeś z ulgi, to możesz to zrobić nawet w tegorocznym zeznaniu (czyli zeznaniu za 2021 rok) i koniecznie również w przyszłorocznym, ponieważ w przeciwnym razie bezpowrotnie stracisz tę możliwość.

Ktoś, kto odliczył ulgę internetową w zeszłym roku, musi to koniecznie zrobić również z tym. Natomiast osoby, które skorzystały z odliczenia tylko raz w zeznaniu np. za 2019 czy 2014 rok, już nigdy nie będzie mógł wykorzystać jej ponownie.

Zobacz: Wypłaty 500 plus opóźnione nawet o kilka miesięcy? To należy wiedzieć, aby otrzymać pieniądze bez przerw!

Ulga za internet. Ile można odliczyć za internet?

Ulga na internet wynosi maksymalnie 760 złotych w pierwszym roku i również 760 złotych w następnym. O tę kwotę najwyżej podatnik może pomniejszyć swój roczny dochód. Natomiast jeśli poniósł on niższe wydatki na dostęp do sieci niż 760 zł, to musi podać dokładną sumę.

Jak odliczyć internet od podatku?

Aby odliczyć ulgę na internet od podatku, należy przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające poniesione na internet wydatki. Najczęściej są to zatem faktury, rachunki. Muszą one zawierać nie tylko kwoty, ale także koniecznie dokładne dane podatnika.

Sprawdź: 300 zł za dojazdy do pracy? Tak, ale nie dla wszystkich. Kto może liczyć na zwrot?

Rodzic pytają o odliczenia od podatku za internet

Ulga na internet co 5 lat?

Ulgę za internet można wykorzystać tylko dwukrotnie w dwóch następujących po sobie latach. Przepisy nie wspominają, że można wykorzystać ją po kilku latach ponownie.

Co ile lat można odliczyć internet?

Odliczenia za internet można dokonać w dwóch następujących po sobie latach pod warunkiem, że z ulgi nie skorzystano już w poprzednich okresach podatkowych.

Ulga na internet ile razy można odliczyć?

Ulgę na internet można odliczyć dwukrotnie.

Kiedy można odliczyć internet?

Ulgę mogą rozliczyć tylko podatnicy składający PIT-28, PIT-3 lub PIT-37 pod warunkiem, że dotychczas jeszcze z niej nie skorzystały albo skorzystały tylko raz – ale w poprzednim zeznaniu podatkowym.

Kto może odliczyć internet?

Odliczenia za internet mogą dokonać tylko osoby rozliczające PIT-28, PIT-3 lub PIT-37 oraz posiadają odpowiednie dokumenty potwierdzające poniesione koszty związane z zapewnieniem dostępu do internetu.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo