Wielki Post stanowi szczególny okres w kalendarzu liturgicznym Kościoła, podczas którego wierni duchowo przygotowują się do Wielkanocy – najważniejszego święta chrześcijańskiego. Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa aż do Świąt Wielkanocnych. Kiedy zaczyna się Wielki Post 2025? Czy Środa Popielcowa to święto nakazane?
Kiedy zaczyna się post 2025?
Wielki Post to ruchomy okres w kalendarzu liturgicznym, którego data rozpoczęcia zależy od terminu Wielkanocy. W 2025 roku rozpocznie się 5 marca w Środę Popielcową i potrwa przez okres 40 dni (cały ten okres trwa łącznie 46 dni, ale nie wlicza się do niego przypadających wówczas 6 niedziel), łącznie obejmując 7 tygodni.
Choć formalnie Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek (w 2025 roku będzie to 17 kwietnia), okres postny przedłuża się o post paschalny w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Rozpoczyna się uroczystą liturgią w Środę Popielcową, podczas której kapłan posypuje głowy wiernych popiołem na znak pokuty.
Wielki Post to nie tylko wyrzeczenia związane z jedzeniem. Choć wielu wiernych faktycznie rezygnuje wtedy z określonych pokarmów, alkoholu czy słodyczy, jest to przede wszystkim czas duchowej refleksji i pokuty. W tym okresie katolicy uczestniczą w szczególnych nabożeństwach, takich jak Gorzkie Żale czy Droga Krzyżowa.
W Środę Popielcową i każdy piątek Wielkiego Postu obowiązuje post ścisły (czyli maksymalnie jeden posiłek do syta dziennie), który dotyczy on wiernych między 18. a 60. rokiem życia. Wierni powyżej 14 lat powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ograniczając się do jednego większego i dwóch mniejszych posiłków.
Symboliczna liczba 40 dni ma głębokie korzenie biblijne. Nawiązuje do czterdziestodniowego postu Chrystusa na pustyni, czasu trwania potopu, wędrówki narodu wybranego z Egiptu do Ziemi Obiecanej oraz pobytu Mojżesza na górze Synaj, gdzie otrzymał tablice z Dekalogiem.
Zobacz: Post ścisły w ciąży. Czy ciężarne kobiety muszą pościć? Kościelne reguły nie są jednoznaczne
Środa Popielcowa – czy trzeba iść do kościoła?
Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Tego dnia w Kościele katolickim celebruje się specjalne nabożeństwo, w trakcie którego kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Mimo to Popielec nie jest świętem nakazanym i wierni nie muszą brać udziału we mszy.
Sprawdź też: