Dla kogo 14 emerytura? Wkrótce ruszają wypłaty, ale nie wszyscy dostaną pieniądze

Dodatkowe świadczenie w postaci 14. emerytury już wkrótce ma trafić na konta pierwszych beneficjentów. ZUS ogłosił niedawno nie tylko harmonogram wypłat, ale także szczegółowe warunki dotyczące zasad przyznawania dodatku. Jak się okazuje, nie wszyscy emeryci mogą liczyć na pieniądze – obowiązuje bowiem próg dochodowy. Kiedy 14 emerytura i dla kogo? Ile wyniesie tegoroczna czternastka i w jakim terminie można się jej spodziewać na koncie?

14 emerytura – dla kogo?

Zgodnie z zapowiedziami rządzących w tym roku ponownie wypłacona zostanie czternasta emerytura, czyli dodatkowe świadczenie od ZUS-u. Rosnący poziom inflacji, a co za tym idzie znacznie zwiększone koszty życia – chociażby wyższe rachunki i ceny artykułów spożywczych dały się w tym roku wszystkim mocno we znaki. Ostatnie podwyżki szczególnie odczuli emeryci i renciści, dlatego z pewnością z ulgą przyjęli wiadomość o dodatkowym wsparciu finansowym.

Jak wynika z przepisów, tzw. czternastki przysługują wszystkim, którzy nabyli prawo do:

  • emerytury (pomostowej, okresowej kapitałowej i częściowej);
  • renty z tytułu niezdolności do pracy (dla inwalidów wojennych i wojskowych, wypadkowej);
  • renty szkoleniowej;
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej;
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego;
  • świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych;
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego;
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

ZUS informuje, że 14. emeryturę otrzymają także osoby pobierające emerytury i renty mundurowe czy wojskowe.

Urzędnicy podkreślają, że aby otrzymać świadczenie, nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków. Pieniądze zostaną przyznane automatycznie, jeśli dana osoba jest czynnym emerytem lub rencistą. Nie jest konieczne więc spełnianie dodatkowych formalności.

Zobacz: Emerytura bez podatku 2022. Kto zyskuje najwięcej na zmianach?

Ile wyniesie 14 emerytura?

Tegoroczna 14. emerytura będzie wynosić 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto. Podobnie jak “trzynastka”, również to świadczenie zwolnione zostanie z podatku dochodowego w 2022 roku. Od kwoty brutto potrącona zostanie jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł.

Nie wszyscy jednak otrzymają pełną sumę, czyli 1217,98 zł “na rękę”. W przypadku 14. emerytury obowiązuje bowiem próg dochodowy oraz zasada “złotówka za złotówkę”. Co to oznacza w praktyce? Niektórzy emeryci i renciści dostaną tylko część tej kwoty, a pewna grupa nie otrzyma nic.

14. emerytury otrzymają wszyscy, których świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza 4188,44 zł brutto. Nie każdy jednak otrzyma pełną kwotę. 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto, a więc pełną sumę dostaną tylko osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2900 zł brutto. Jeśli emerytura lub renta jest wyższa, czternastka nadal zostanie wypłacona, ale w pomniejszonej wysokości – według zasady “złotówka za złotówkę”. Przykładowo: senior, który pobiera miesięcznie 3140 zł brutto emerytury, otrzyma czternastkę w wysokości niższej o 240 zł, ponieważ właśnie o tyle przekracza próg. Jak informują urzędnicy, minimalna kwota wypłaty to 50 zł brutto, czyli około 45 zł netto.

Sprawdź: 1338 zł miesięcznie emerytury za urodzenie dzieci? Tak, ale tylko dla niektórych. Istotnych jest kilka kwestii

14 emerytura – kiedy wypłaty?

14. emerytura zostanie wypłacona w tym samym terminie, w którym normalnie, co miesiąc pojawia się świadczenie emerytalne lub rentowe. Ustawa zakłada, że wypłaty ruszą już 25 sierpnia i potrwają do 20 września 2022. Oznacza to, że jako pierwsi z dodatkowych pieniędzy będą mogły skorzystać te osoby, które otrzymują emeryturę/rentę 25. dnia miesiąca. Pozostałe dni, w których ZUS wypłaca świadczenia to 1, 5, 6, 10, 15, 20. dzień każdego miesiąca – i to właśnie w te dni do beneficjentów trafią kolejne kwoty “czternastek”.

ZUS podkreśla jednak, że terminy te nie dotyczą wszystkich uprawnionych.

Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc otrzymają czternastkę w październiku.

Zobacz: Dodatek pielęgnacyjny 2022 po 75 roku życia. Jak go uzyskać? Od marca wyższe stawki!

Rodzice pytają, kiedy czternastki 2022

Kiedy czternasta emerytura?

Czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września i trafią do uprawnionych osób w standardowym terminie wypłaty comiesięcznej emerytury lub renty.

Czternasta emerytura dla kogo?

Dla osób uprawnionych do: emerytury (pomostowej, okresowej kapitałowej i częściowej); renty z tytułu niezdolności do pracy (dla inwalidów wojennych i wojskowych, wypadkowej); renty szkoleniowej; renty socjalnej, renty rodzinnej; rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego; świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych; nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego; świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. A także dla emerytów i rencistów służb mundurowych i wojskowych.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general