Emerytura bez podatku 2022. Kto zyskuje najwięcej na zmianach?

Polski Ład sporo zamieszał w systemie podatkowym. Zmiany dotyczą wszystkich, w tym również emerytów i rencistów. Jak się okazuje, nowe przepisy są szczególnie korzystne dla tej grupy. Od 1 stycznia wielu z nich otrzymuje “na rękę” nieco wyższe świadczenia, ponieważ część środków została zwolniona z podatku. Kto najbardziej korzysta na zmianach? Sprawdź, do jakiej kwoty emerytury i renty nie podlegają opodatkowaniu? Emerytura bez podatku 2022 – jak to dokładnie wygląda?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Od 1 stycznia 2022 emeryci i renciści, którzy otrzymują do 2500 złotych brutto miesięcznie, są zwolnieni z odprowadzania podatku dochodowego.
  • Osoby, które pobierają wyższe świadczenie, zapłacą podatek wyłącznie od kwoty przekraczającej 2500 zł.
  • Emeryt lub rencista, którego świadczenie nie przekracza 2500 zł brutto miesięcznie, nie ma obowiązku składania zeznań podatkowych do US.

Emerytura bez podatku 2022

Reforma systemu podatkowego przygotowana w ramach Polskiego Ładu to jeden z kluczowych projektów rządu. Jeśli wierzyć zapowiedziom i wyliczeniom Ministerstwa Finansów, na zmianach mają zyskać miliony Polaków, w tym aż 8 milionów emerytów i rencistów. Nowe, korzystniejsze dla tych grup przepisy weszły w życie 1 stycznia i od tego momentu do części z nich trafia nieco wyższa kwota świadczenia. O co dokładnie chodzi?

1 października 2021 Sejm przyjął ustawę, z której wynika, że osoby pobierające emerytury i renty w wysokości do 2500 złotych brutto są zwolnione z odprowadzania podatku dochodowego. W praktyce oznacza to zatem, że miesięczne dochody od początku tego roku wzrosły o kilkanaście/kilkadziesiąt złotych – w zależności od ustalonej kwoty świadczenia.

Emerytura bez podatku obejmie wszystkich emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia do 2500 zł. Ci, którzy otrzymują świadczenia wyższe, zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2500 zł. Na reformie podatkowej zyska ok. 8 mln emerytów i rencistów.

Jak wynika z wyliczeń, na nowych rozwiązaniach najwięcej zyskają emeryci, których roczna wartość emerytury jest jak najbliżej kwoty wolnej od podatku, czyli 30 tysięcy złotych brutto. Osoby pobierające wyższe świadczenia również nieco skorzystają, ponieważ odprowadzą podatek dochodowy dopiero od tej sumy, która przekracza wspomniane 2500 złotych brutto. Warto dodać, że aby otrzymać wyższą emeryturę, bez podatku, nie ma konieczności składania żadnych wniosków czy spełniania dodatkowych formalności – wszystko odbywa się automatycznie.

Przykłady:

Emeryt, który otrzymuje emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł brutto czyli (2660 zł netto) zyska 1600 zł „na rękę” rocznie.

Małżeństwo emerytów, z których jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalna, a druga emeryturę na poziomie średniej zyska 2 997 zł „na rękę” rocznie.

Małżeństwo emerytów, w którym każda osoba otrzymuje 1 800 zł brutto emerytury (łącznie 3031 zł netto), zyska „na rękę” 2 946 zł rocznie.

Sprawdź: Dofinansowanie do gazu 2022 – niedługo pierwsze wypłaty. Sprawdź, komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek

Podatek od emerytury 2022

Emerytury bez podatku w 2022 to niewątpliwie korzystne rozwiązanie dla sporej części osób pobierających to świadczenie. Niestety jednocześnie, również wraz z Polskim Ładem, weszły w życie nowe zasady dotyczące rozliczania składki zdrowotnej. Jej wysokość się nie zmieniła – nadal wynosi 9%, ale dotychczas niemal w całości można było odliczyć ją od podatku dochodowego. Od nowego roku wszyscy podatnicy tracą tę możliwość i muszą odprowadzać składkę w pełnym wymiarze.

Aktualnie składka zdrowotna wynosi 9%, ale w praktyce 7,75% opłacane było z zaliczki na podatek dochodowy. Z kwoty netto emerytury pobierane było tylko 1,25% składki. Po wprowadzeniu zmian emeryci zapłacą pełną, 9-procentową stawkę.

Podatek od emerytury w 2022 odprowadzą do Urzędu Skarbowego wyłącznie emeryci, którzy otrzymują powyżej 2500 brutto miesięcznie. W związku z tym osoby pobierające niższe świadczenie nie są zobowiązani do składania zeznania podatkowego. Mogą to jednak zrobić, jeśli chcą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, który nadal pracuje i jego zarobki przekraczają kwotę wolną od podatku.

Tak, jak i obecnie, osoba uzyskująca zwolnione z opodatkowania dochody nie będzie obowiązana do złożenia zeznania podatkowego. Zeznanie to może jednak złożyć wraz z małżonkiem, który uzyskuje opodatkowane dochody (przewyższające kwotę wolną od podatku). Wspólne zeznanie podatkowe obniży wysokość należnego podatku.

Zobacz: Ile można dorobić do renty rodzinnej 2022? Od marca nowe limity dochodu

Renta 2022 bez podatku

Zwolnienie z konieczności odprowadzania podatku dochodowego do 2500 zł brutto dotyczy nie tylko emerytów, ale także rencistów. Od 1 stycznia 2022 część osób pobierających rentę również otrzymuje miesięcznie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych więcej. Przypomnijmy, że aktualnie wysokość najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także renty socjalnej i renty rodzinnej wynosi 1338,44 zł.

Sprawdź: Co należy się wdowie po śmierci męża? Sprawdzamy aktualne przepisy

Renta bez podatku – od kiedy?

Renta bez podatku do 2500 złotych brutto wypłacana jest – zgodnie z przepisami – od 1 stycznia 2022. Tego dnia w życie weszły wszystkie przepisy programu Polski Ład, w tym również emerytury i renty bez podatku.

Zobacz: Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci? Sprawdź, jakie dodatki przysługują mamom

Rodzice pytają o emerytury bez podatku 2022

Od kiedy emerytura bez podatku?

Emerytura bez podatku od 2500 złotych brutto obowiązuje od 1 stycznia 2022.

Emerytura bez podatku – (2500 brutto czy netto)?

Chodzi o 2500 złotych brutto.

Ile wynoszą renty bez podatku 2022?

Wszystko zależy od wysokości przyznanego świadczenia, najwięcej zyskują osoby, których roczna wartość renty jest jak najbliżej kwoty wolnej od podatku, czyli 30 tysięcy złotych brutto.

Najniższa emerytura bez podatku?

Najniższa emerytura nie przekracza 2500 zł brutto miesięcznie, a więc jest zwolniona z podatku dochodowego.

Emerytury bez podatku – dla kogo?

Dla wszystkich emerytów i rencistów, którzy pobierają świadczenie w kwocie do 2500 złotych miesięcznie.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo