Dni wolne od pracy 2022. W które święta nie pracujemy?

Na początku każdego roku większość z nas sprawdza, jak wygląda kalendarz i kiedy wypadają dni świąteczne. Informacja ta jest niezwykle cenna dla tych, którzy planują z wyprzedzeniem weekendowe wyjazdy i urlopy. Tegoroczny kalendarz nie układa się najbardziej korzystnie, ale na pewno znajdzie się kilka okazji na dłuższy odpoczynek od obowiązków. Sprawdź, kiedy są dni wolne od pracy 2022. Czy nowe święto państwowe oznacza dodatkowy dzień wolny?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • W tym roku czeka nas 251 dni roboczych oraz 114 dni wolnych.
 • Dni ustawowo wolne to oczywiście Boże Narodzenie oraz Wielkanoc (która w tym roku wypada w kwietniu).
 • Dłuższe weekendy można planować na majówkę, w czerwcu z okazji Bożego Ciała, a także w sierpniu (Święto Wojska Polskiego) oraz w listopadzie (Święto Niepodległości.

Dni wolne od pracy 2022

Początek roku dla wielu z nas wiąże się z planowaniem urlopów i wyjazdów. W związku z tym często poszukujemy informacji, kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy. Jest to szczególnie istotne, jeśli myślimy o dłuższych weekendowych wypadach. Mimo że kalendarz 2022 nie układa się wyjątkowo korzystnie pod względem dni wolnych, to jednak z pewnością przyniesie kilka możliwości na dodatkowy wypoczynek. Dobra wiadomość jest taka, że w tym roku pracujemy o jeden dzień mniej niż w poprzednim – łącznie w 2022 mamy 251 dni roboczych. Odpoczywać będziemy z kolei przez kolejne 114 dni, w tę pulę wliczają się weekendy oraz święta ustawowe.

Kalendarz dni wolnych 2022:

 • 251 dni roboczych,
 • 114 dni wolnych (w tym weekendy oraz święta ustawowo wolne),

Sprawdź: Kiedy jest koniec roku szkolnego 2022? Uczniowie na pewno się ucieszą

Święta 2022

Poza weekendami, które spora część z nas ma wolne, od obowiązków odpoczywamy również w czasie świąt ustawowych. Większość z nich ma stałą datę, tzw. świąt ruchomych jest zdecydowanie mniej, są to: Wielkanoc (zawsze niedziela i poniedziałek), Zielone Świątki (7 tygodni po Wielkanocy) oraz Boże Ciało (60 dni po Wielkanocy).

Dni ustawowo wolne od pracy 2022 to nieraz doskonała okazja, aby przedłużyć sobie weekend. Oczywiście wszystko zależy od układu kalendarza. W tym roku możliwość dłuższego odpoczynku będziemy mieli na początku maja. Majówka rozpocznie się w niedzielę 1 maja, a wolny będzie również wtorek 3 maja. W związku z tym wystarczy wziąć urlop 2 maja, aby zyskać aż 2 dodatkowe dni weekendu.

Kolejna podobna okazja szykuje się w połowie czerwca. Ustawowo wolne mamy w czwartek 16 czerwca, ponieważ wypada wówczas Boże Ciało. Wystąpienie w pracy o dzień wolny na piątek 17 czerwca oznacza aż 4-dniowy weekend. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w listopadzie, ponieważ tegoroczne Wszystkich Świętych wypada we wtorek.

Długi weekend będziemy mieli wszyscy w terminie 13-15 sierpnia, ponieważ Święto Wojska Polskiego wypada w poniedziałek. Również w listopadzie czeka nas podobna okazja, ponieważ 11 listopada, czyli ustawowo wolne Święto Niepodległości, będzie w piątek.

Kalendarz 2022 święta wolne od pracy:

 • 1 stycznia – Nowy Rok (sobota)
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (czwartek)
 • 17 kwietnia – Wielkanoc (niedziela)
 • 18 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)
 • 1 maja – Święto Pracy (niedziela)
 • 3 maja – Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja (wtorek)
 • 5 czerwca – Zielone Świątki (niedziela)
 • 16 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (poniedziałek)
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (wtorek)
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (piątek)
 • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (niedziela)
 • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)

Nowe święto państwowe – jest wolne od pracy?

Nie tak dawno media obiegła wiadomość o ustanowieniu nowego święta państwowego. Od teraz co roku 27 grudnia będziemy uroczyście obchodzić rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Chociaż święto trafiło do oficjalnego kalendarza świąt, to jednak nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i na razie nic nie wskazuje na to, aby coś miało się w tej kwestii zmienić.

Rodzice pytają o dni wolne od pracy 2022:

3 maja wolne?

Tak, 3 maja to Święto Konstytucji i jest ustawowo wolne, w tym roku wypada we wtorek.

11 listopada dzień wolny od pracy?

Tak, 11 listopada to Święto Niepodległości i wszyscy mamy wówczas wolne. W 2022 roku będzie to piątek.

Kwiecień dni wolne 2022?

W tym roku na kwiecień przypada Wielkanoc. Świętujemy w niedzielę 17 kwietnia i w poniedziałek 18 kwietnia. Oba dni są ustawowo wolne od pracy.

Wielkanoc dni wolne 2022?

Wielkanoc świętujemy w tym roku w kwietniu. 17 kwietnia jest Niedziela Wielkanocna, a 18 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny. Są to dni ustawowo wolne od pracy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo