Nowe obostrzenia: będzie nauka zdalna i obowiązek testów dla pracowników? “Sytuacja jest dramatyczna”

V fala pandemii w ostatnim czasie zaczęła dynamicznie przyspieszać. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce możemy mieć do czynienia z naprawdę gwałtownymi wzrostami liczby zakażeń, która może skutkować niewydolnością systemu ochrony zdrowia. Dlatego minister Niedzielski podczas środowej konferencji przedstawił sytuację i ogłosił konieczność wprowadzenia nowych restrykcji. Czego dotyczą nowe obostrzenia? Wróci nauczanie zdalne?

Minister Niedzielski ogłasza nowe obostrzenia

Pandemia wciąż nie odpuszcza. W ostatnich dniach możemy obserwować naprawdę gwałtowne wzrosty nowych dziennych zakażeń. Zdaniem ekspertów rozwój V fali może być naprawdę dynamiczny, dlatego w najbliższych tygodniach należy się spodziewać dużo gorszych statystyk. W związku z coraz bardziej niepokojącą sytuacją, w środę 19 stycznia odbyła się kolejna konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który przedstawiał najnowsze ustalenia i analizy, a także zapowiedział nowe obostrzenia.

Jak wynika ze słów szefa MZ, szybki rozwój kolejnej fali wirusa ma związek z pojawieniem się wariantu Omikron, który jest bardziej zaraźliwy i powoli będzie odpowiadał za coraz większą liczbę zakażeń. Gwałtowną dynamikę przyrostu widać, obserwując ostatnie dane. W ciągu tygodnia odnotowaliśmy wzrost rzędu 90% (12 stycznia – 16 tys. nowych przypadków, wczoraj – 30 tys.), czyli praktycznie liczba chorych zwiększyła się prawie dwukrotnie.

Ta fala będzie się bardzo dynamicznie rozwijała. Ostatnie dwa dni to taka dynamika, z jaką nie mieliśmy do tej pory do czynienia. Omikron stał się faktem, odpowiada za ponad 20 proc. zakażeń. Sytuacja jest dramatyczna. Jeśli te trendy się utrzymają, to w przyszłym tygodniu będzie powyżej 50 tys. zakażeń i to stanowi ogromne ryzyko dla systemu opieki zdrowotnej.Adam Niedzielski, minister zdrowia

Tak duże przewidywane liczby nowych zakażeń oznaczają również ogromne zagrożenie dla wydolności systemu ochrony zdrowia. Minister twierdzi, że baza szpitalna będzie systematycznie powiększana, należy się bowiem przygotować na gwałtowny wzrost hospitalizacji. Aktualnie w szpitalach jest 14 005 pacjentów z Covid-19, w tym 1391 chorych wymaga pomocy respiratora.

W związku z niepokojącą sytuacją rząd zdecydował wprowadzić obowiązek pracy zdalnej w administracji publicznej – wszędzie, gdzie jest to możliwe.

Ta sytuacja wymaga specjalnych kroków. Zdecydowaliśmy więc o obowiązku przejścia administracji publicznej na pracę zdalną z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane dla obywateli. Chciałem zaapelować do wszystkich pracodawców o to, żeby w miarę możliwości ta praca zdalna znowu stała się standardemAdam Niedzielski, minister zdrowia

Na razie nie wiadomo dokładnie, jakie będą kolejne rządowe kroki w walce z pandemią. Jak wynika jednak ze słów ministra Niedzielskiego, w planach nie ma lockdownu, ale być może pojawią się ograniczenia dla osób niezaszczepionych.

Lockdown jako taki raczej nie jest i nie będzie instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej […]. Planujemy pójść w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów.Adam Niedzielski, minister zdrowia

Sprawdź: Terminy wypłat 500 plus 2022. O tym musisz pamiętać, aby otrzymać pieniądze na czas!

Nowe obostrzenia. Czy będzie nauka zdalna?

Na razie brak jednoznacznych odpowiedzi na pytanie, co dalej z nauką stacjonarną. Szef resortu zdrowia podkreśla, że póki co nie podjęto w tej sprawie żadnych konkretnych decyzji. Na razie transmisję wirusa w szkołach ograniczyć mają ferie zimowe, a ewentualne nauczanie zdalne będzie rozważane po ich zakończeniu.

Wchodzimy w okres feryjny. A co się będzie działo po nich, zdecydujemy na podstawie tego, jak się będzie rozwijała sytuacji epidemiczna.Adam Niedzielski, minister zdrowia

Trudno jednak spodziewać się, aby przerwa zimowa rzeczywiście znacząco wpłynęła na zahamowanie V fali, której szczyt przewiduje się na przełom stycznia i lutego, kiedy to połowa województw będzie dopiero rozpoczynać ferie. Sam minister zdrowia podkreślał również, że do tej pory nie mieliśmy do czynienia z tak intensywną dynamiką wzrostu, nawet jesienią 2020 roku, kiedy to wprowadzono nauczanie zdalne dla wszystkich.

Zobacz: Ulga prorodzinna 2022. Nowe zasady niekorzystne dla części rodziców. Kto nie dostanie pieniędzy?

Rząd wprowadzi obowiązkowe testy dla pracowników?

Przypomnijmy, że w Sejmie trwają prace nad projektem ustawy, na podstawie której pracodawca będzie mógł wymagać od pracownika okazania certyfikatu covidowego (czyli potwierdzenia wykonania szczepienia), posiadania negatywnego wyniku testu na Covid-19 lub potwierdzenia przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2.

Aby ograniczyć COVID-19, pracodawca powinien mieć możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników i osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą. Rozwiązanie to pozwoli zapewnić bezpieczne warunki w zakładach pracy.komunikat po posiedzeniu rządu

We wtorek 11 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia zaopiniowała projekt pozytywnie. Zdaniem ministra Niedzielskiego ustawa ta ma kluczowe znaczenie w walce z pandemią. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy może wejść w życie.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo