Jak zapłacić mandat – poznaj wszystkie sposoby!

Od 1 stycznia 2022 r. wszedł w użycie nowy taryfikator mandatów. Wielu z nas może być zaskoczonych koniecznością zapłacenia wysokiej kary za wykroczenie, które do tej pory nie było aż tak karane. Rolą mandatów jest uczenie, że łamanie prawa nie opłaca się, bo bardzo drogo kosztuje oraz realne wpływanie na liczbę wypadków, w których zostają ranni lub giną ludzie. Jak już zdarzy nam się otrzymanie mandatu, często nie wiemy jak zapłacić mandat – ten artykuł rozwieje wasze wątpliwości.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Zapłacić mandat można na kilka sposobów: na poczcie, w banku, przelewem internetowym.
 • Mandat jest formą podatku dlatego w przypadku np. zgubienia go, jeśli chcemy odzyskać jego numer i serię konieczne do wniesienia opłaty, musimy udać się do Urzędu Skarbowego z prośbą o tę informację.
 • Mandat z fotoradaru podlega Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego.

Jak zapłacić mandat?

Sposobów na zapłacenie mandatu jest dzisiaj sporo. Gdzie zapłacić za mandat? Na przykład na poczcie, w banku, poprzez Internet nie wychodząc z domu. Polskie prawo wyróżnia trzy typy mandatów:

 • mandat gotówkowy – nakładany jest na obcokrajowców oraz osoby nieposiadające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Należy go opłacić bezpośrednio służbom wystawiającym dokument. Najczęściej wiążę się to z udaniem się do bankomatu.
 • mandat kredytowany- najczęściej stosowany, bo otrzymują go obywatele polscy, którzy na stałe są w kraju. Wymaga zapłaty w ciągu 7 dni od jego wystawienia, najczęściej opłacany jest przelewem, ale można go opłacić także na miejscu zdarzenia, jeśli policja posiada terminal.
 • mandat zaoczny – wystawiany pod nieobecność właściciela, także wymaga zapłaty w ciągu 7 dni.

Zobacz także: Nowy taryfikator mandatów 2022! Już od stycznia ogromne podwyżki!

Jak zapłacić mandat przelewem?

Jak zapłacić mandat online? Przelew za mandat jest możliwy w bankowości internetowej każdego banku. Trzeba pamiętać, że mandat jest opłatą podatkową dlatego po zalogowaniu się do swojego banku wybieramy opcję “Przelewy”, następnie wybieramy “Przelew podatkowy”/”Przelew do US”/”Przelew do Urzędu Skarbowego”. Wybieramy “Mandaty”.

Teraz wypełniamy dane Urzędu Skarbowego. Może okazać się, że system uzupełni wszystkie pola automatycznie. W polu “Typ identyfikatora” wybieramy PESEL, a przy “Numer identyfikatora” uzupełniamy swoim własnym numerem pesel. Wpisujemy kwotę mandatu, w polu “Identyfikacja zobowiązania / identyfikator zobowiązania” wpisujemy numer i serię mandatu. Na koniec zatwierdzamy przelew (w niektórych przypadkach czekamy na potwierdzenie kodem lub smsem). Zapłata mandatu przez Internet jest bardzo prosta!

Zobacz także: Dziecko na rowerze przepisy 2022: większe mandaty za brak uprawnień! Czy dzieciom naprawdę grozi 1500 zł kary?

Jak zapłacić mandat na poczcie?

Płacenie mandatu na poczcie jest wygodne szczególnie dla starszych ludzi, nie mających biegłości w opłatach internetowych. Jesteśmy tu jednak ograniczeni kolejkami czy godzinami otwarcia urzędu pocztowego. Jak zapłacić mandat karny na poczcie? Po pierwsze należy użyć oryginalnego formularza, druku mandatu karnego kredytowanego (odcinki A i B), który otrzymaliśmy pocztą. W opisie przelewu należy podać serię i numer mandatu, imię i nazwisko oraz adres ukaranego. Seria i numer mandatu są wyraźnie zaznaczone na blankiecie mandatu, który otrzymaliśmy. Pamiętajmy także, że na poczcie dodatkowo zapłacimy 10 zł opłaty za opłacenie mandatu.

Sprawdź: Taryfikator mandatów w 2023 roku

Jak wypełnić mandat karny?

Należy pamiętać o podaniu serii i numeru mandatu, imienia, nazwiska i adresu ukaranego oraz złożyć własnoręczny podpis jako zgodę na otrzymanie mandatu. Zwróć uwagę, że pieczęć na mandacie jest wyraźnie wypukła, wykonana metodą suchego stempla.

Zobacz także: Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Wszystkie fotoradary w Polsce podlegają Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego. O tym, że zostaliśmy “złapani” przez fotoradar dowiadujemy się z przesyłki, którą otrzymujemy pocztą, W środku znajdziemy trzy gotowe do wypełnienia oświadczenia:

 • Oświadczenie nr 1: wypełnia osoba, która kierowała pojazdem w chwili wykroczenia
 • Oświadczenie nr 2: wypełnia właściciel/posiadacz pojazdu, który wskazuje, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie
 • Oświadczenie nr 3: wypełnia właściciel/posiadacz pojazdu, który nie wskazuje lub odmawia wskazania, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie

Dopiero po odesłaniu wybranego wypełnionego oświadczenia, GITD podejmuje dalsze kroki czyli albo nakłada mandat i wysyła go osobie, albo oddaje sprawę do sądu o nałożenie mandatu lub wysyła oświadczenie osobie wskazanej przez właściciela pojazdu.

Jeśli pojazdem kierował właściciel, otrzyma on w kolejnym piśmie wysłanym listem poleconym druk do opłaty mandatu, jeśli go zapłaci, sprawa jest zakończona. Jeśli samochodem jechała osoba trzecia, właściciel musi podać nie tylko jej imię i nazwisko, ale także adres zamieszkania, na który zostanie wysłany mandat do zapłacenia. Będzie tam podane na jaki numer konta zapłacić mandat.

Czy można odmówić zapłaty za mandat z fotoradaru? Można jeśli np. zdjęcie jest rozmazane, albo widać na nim dwa pojazdy i nie wiadomo, którego dotyczy pomiar prędkości. Wtedy sprawa zostanie skierowana do sądu i on zdecyduje o ewentualnym nienakładaniu kary.

Zobacz także: Jak założyć profil zaufany przez bank lub bez banku?

Jak zapłacić mandat od straży miejskiej?

Funkcjonariusze Straży Miejskiej nakładają mandaty w formie kredytowanej. Grzywnę nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego ukarany wpłaca do kasy właściwego urzędu wojewódzkiego lub na rachunek bankowy tego urzędu. W razie nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego przez strażnika straży gminnej (miejskiej) ukarany wpłaca ją do kasy właściwego urzędu gminy (miasta) lub na rachunek bankowy tego urzędu. Numer konta do wniesienia opłaty jest podany na odcinku A i B wręczonego mandatu. Opłat można dokonać także w regionalnych kasach Straży Miejskiej.

Zobacz także: Urlop na żądanie: kiedy zgłosić i kto ma do niego prawo?

Jak zapłacić niemiecki mandat w Polsce?

Na początku przyjdzie do nas tzw. formularz odpowiedzi wysłany z Niemiec, za pomocą którego niemiecka policja ustala tożsamość sprawcy wykroczenia. Jeśli nie przyznajemy się do winy możemy w kilku zdaniach odpisać po niemiecku i wysłać formularz na wskazany adres. Można to zrobić także logując się za pomocą hasła i loginu podanego w piśmie na stronę ze zdjęciami z miejsca zdarzenia a sam formularz odesłać online.

Przy płaceniu za niemiecki mandat w Polsce najlepiej skorzystać z bankowości internetowej. Aby to zrobić, należy:

 • Zalogować się do konta i znaleźć zakładkę przelewów.
 • Wybrać opcję przelewu zagranicznego.
 • Wpisać nazwę i adres odbiorcy, numer konta, kraj, tytuł przelewu, kwotę i walutę.
 • Wybrać, kto pokrywa koszty przelewu oraz datę waluty dla banku.
 • Zaznaczyć rodzaj przelewu.
 • Zatwierdzić zlecenie wykonania operacji.

Opłatę należy uiścić w euro dlatego do ceny mandatu dojdą jeszcze koszty przewalutowania. Najtaniej wyjdzie jeśli skorzystamy z przelewu SEPA.

Rodzice pytają:

Jak sprawdzić czy mandat został opłacony?

O tym, ile powinieneś zapłacić. dowiesz się w Urzędzie Skarbowym (gdyż mandat jest formą podatku) . O tym, czy posiadasz zadłużenie z powodu niezapłaconych mandatów dowiesz się z raportu na swój temat ze strony www.infoKonsument.pl

Jak zapłacić zgubiony mandat?

Aby odzyskać dane potrzebne do opłacenia mandatu m.in. jego numer i serię należy udać się do Urzędu Skarbowego – nie na policję! o odzyskaniu potrzebnych danych, opłacamy mandat.

Co wpisać w tytule przelewu za mandat?

Wpisujemy tam numer i serię mandatu.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo