Jak zapłacić mandat – poznaj wszystkie sposoby!
Od 1 stycznia 2022 r. wszedł w użycie nowy taryfikator mandatów. Wielu z nas może być zaskoczonych koniecznością zapłacenia wysokiej kary za wykroczenie, które do tej pory nie było aż tak karane. Rolą mandatów jest uczenie, że łamanie prawa nie opłaca się, bo bardzo drogo kosztuje oraz realne wpływanie na liczbę wypadków, w których zostają ranni lub giną ludzie. Jak już zdarzy nam się otrzymanie mandatu, często nie wiemy jak zapłacić mandat – ten artykuł rozwieje wasze wątpliwości.

- Zapłacić mandat można na kilka sposobów: na poczcie, w banku, przelewem internetowym.
- Mandat jest formą podatku dlatego w przypadku np. zgubienia go, jeśli chcemy odzyskać jego numer i serię konieczne do wniesienia opłaty, musimy udać się do Urzędu Skarbowego z prośbą o tę informację.
- Mandat z fotoradaru podlega Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego.
Jak zapłacić mandat?
Sposobów na zapłacenie mandatu jest dzisiaj sporo. Gdzie zapłacić za mandat? Na przykład na poczcie, w banku, poprzez Internet nie wychodząc z domu. Polskie prawo wyróżnia trzy typy mandatów:
- mandat gotówkowy – nakładany jest na obcokrajowców oraz osoby nieposiadające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Należy go opłacić bezpośrednio służbom wystawiającym dokument. Najczęściej wiążę się to z udaniem się do bankomatu.
- mandat kredytowany- najczęściej stosowany, bo otrzymują go obywatele polscy, którzy na stałe są w kraju. Wymaga zapłaty w ciągu 7 dni od jego wystawienia, najczęściej opłacany jest przelewem, ale można go opłacić także na miejscu zdarzenia, jeśli policja posiada terminal.
- mandat zaoczny – wystawiany pod nieobecność właściciela, także wymaga zapłaty w ciągu 7 dni.
Zobacz także: Nowy taryfikator mandatów 2022! Już od stycznia ogromne podwyżki!
Jak zapłacić mandat przelewem?
Jak zapłacić mandat online? Przelew za mandat jest możliwy w bankowości internetowej każdego banku. Trzeba pamiętać, że mandat jest opłatą podatkową dlatego po zalogowaniu się do swojego banku wybieramy opcję “Przelewy”, następnie wybieramy “Przelew podatkowy”/”Przelew do US”/”Przelew do Urzędu Skarbowego”. Wybieramy “Mandaty”.
Teraz wypełniamy dane Urzędu Skarbowego. Może okazać się, że system uzupełni wszystkie pola automatycznie. W polu “Typ identyfikatora” wybieramy PESEL, a przy “Numer identyfikatora” uzupełniamy swoim własnym numerem pesel. Wpisujemy kwotę mandatu, w polu “Identyfikacja zobowiązania / identyfikator zobowiązania” wpisujemy numer i serię mandatu. Na koniec zatwierdzamy przelew (w niektórych przypadkach czekamy na potwierdzenie kodem lub smsem). Zapłata mandatu przez Internet jest bardzo prosta!
Zobacz także: Dziecko na rowerze przepisy 2022: większe mandaty za brak uprawnień! Czy dzieciom naprawdę grozi 1500 zł kary?
Jak zapłacić mandat na poczcie?
Płacenie mandatu na poczcie jest wygodne szczególnie dla starszych ludzi, nie mających biegłości w opłatach internetowych. Jesteśmy tu jednak ograniczeni kolejkami czy godzinami otwarcia urzędu pocztowego. Jak zapłacić mandat karny na poczcie? Po pierwsze należy użyć oryginalnego formularza, druku mandatu karnego kredytowanego (odcinki A i B), który otrzymaliśmy pocztą. W opisie przelewu należy podać serię i numer mandatu, imię i nazwisko oraz adres ukaranego. Seria i numer mandatu są wyraźnie zaznaczone na blankiecie mandatu, który otrzymaliśmy. Pamiętajmy także, że na poczcie dodatkowo zapłacimy 10 zł opłaty za opłacenie mandatu.
Jak wypełnić mandat karny?
Należy pamiętać o podaniu serii i numeru mandatu, imienia, nazwiska i adresu ukaranego oraz złożyć własnoręczny podpis jako zgodę na otrzymanie mandatu. Zwróć uwagę, że pieczęć na mandacie jest wyraźnie wypukła, wykonana metodą suchego stempla.
Zobacz także: Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?
Jak zapłacić mandat z fotoradaru?
Wszystkie fotoradary w Polsce podlegają Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego. O tym, że zostaliśmy “złapani” przez fotoradar dowiadujemy się z przesyłki, którą otrzymujemy pocztą, W środku znajdziemy trzy gotowe do wypełnienia oświadczenia:
- Oświadczenie nr 1: wypełnia osoba, która kierowała pojazdem w chwili wykroczenia
- Oświadczenie nr 2: wypełnia właściciel/posiadacz pojazdu, który wskazuje, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie
- Oświadczenie nr 3: wypełnia właściciel/posiadacz pojazdu, który nie wskazuje lub odmawia wskazania, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie
Dopiero po odesłaniu wybranego wypełnionego oświadczenia, GITD podejmuje dalsze kroki czyli albo nakłada mandat i wysyła go osobie, albo oddaje sprawę do sądu o nałożenie mandatu lub wysyła oświadczenie osobie wskazanej przez właściciela pojazdu.
Jeśli pojazdem kierował właściciel, otrzyma on w kolejnym piśmie wysłanym listem poleconym druk do opłaty mandatu, jeśli go zapłaci, sprawa jest zakończona. Jeśli samochodem jechała osoba trzecia, właściciel musi podać nie tylko jej imię i nazwisko, ale także adres zamieszkania, na który zostanie wysłany mandat do zapłacenia. Będzie tam podane na jaki numer konta zapłacić mandat.
Czy można odmówić zapłaty za mandat z fotoradaru? Można jeśli np. zdjęcie jest rozmazane, albo widać na nim dwa pojazdy i nie wiadomo, którego dotyczy pomiar prędkości. Wtedy sprawa zostanie skierowana do sądu i on zdecyduje o ewentualnym nienakładaniu kary.
Zobacz także: Jak założyć profil zaufany przez bank lub bez banku?
Jak zapłacić mandat od straży miejskiej?
Funkcjonariusze Straży Miejskiej nakładają mandaty w formie kredytowanej. Grzywnę nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego ukarany wpłaca do kasy właściwego urzędu wojewódzkiego lub na rachunek bankowy tego urzędu. W razie nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego kredytowanego przez strażnika straży gminnej (miejskiej) ukarany wpłaca ją do kasy właściwego urzędu gminy (miasta) lub na rachunek bankowy tego urzędu. Numer konta do wniesienia opłaty jest podany na odcinku A i B wręczonego mandatu. Opłat można dokonać także w regionalnych kasach Straży Miejskiej.
Zobacz także: Urlop na żądanie: kiedy zgłosić i kto ma do niego prawo?
Jak zapłacić niemiecki mandat w Polsce?
Na początku przyjdzie do nas tzw. formularz odpowiedzi wysłany z Niemiec, za pomocą którego niemiecka policja ustala tożsamość sprawcy wykroczenia. Jeśli nie przyznajemy się do winy możemy w kilku zdaniach odpisać po niemiecku i wysłać formularz na wskazany adres. Można to zrobić także logując się za pomocą hasła i loginu podanego w piśmie na stronę ze zdjęciami z miejsca zdarzenia a sam formularz odesłać online.
Przy płaceniu za niemiecki mandat w Polsce najlepiej skorzystać z bankowości internetowej. Aby to zrobić, należy:
- Zalogować się do konta i znaleźć zakładkę przelewów.
- Wybrać opcję przelewu zagranicznego.
- Wpisać nazwę i adres odbiorcy, numer konta, kraj, tytuł przelewu, kwotę i walutę.
- Wybrać, kto pokrywa koszty przelewu oraz datę waluty dla banku.
- Zaznaczyć rodzaj przelewu.
- Zatwierdzić zlecenie wykonania operacji.
Opłatę należy uiścić w euro dlatego do ceny mandatu dojdą jeszcze koszty przewalutowania. Najtaniej wyjdzie jeśli skorzystamy z przelewu SEPA.
Rodzice pytają:
O tym, ile powinieneś zapłacić. dowiesz się w Urzędzie Skarbowym (gdyż mandat jest formą podatku) . O tym, czy posiadasz zadłużenie z powodu niezapłaconych mandatów dowiesz się z raportu na swój temat ze strony www.infoKonsument.pl
Aby odzyskać dane potrzebne do opłacenia mandatu m.in. jego numer i serię należy udać się do Urzędu Skarbowego – nie na policję! o odzyskaniu potrzebnych danych, opłacamy mandat.
Wpisujemy tam numer i serię mandatu.
Najładniejsze i wyjątkowe życzenia urodzinowe dla babci! Spraw jej radość pięknymi słowami!
Życzenia na Dzień Mamy dla teściowej – czego wypada życzyć mamie swojej drugiej połówki?
Jak dobrze zacząć poranek? Oto najpiękniejsza poezja na dzień dobry
Pomysły na prezent dla 10-latki na Dzień Dziecka lub urodziny
Trwa sezon na szkolne wycieczki. To właśnie tu koniecznie musisz przyjechać w tym roku!
Życzenia na Dzień Mamy dla zmarłej mamy
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Prawo
- Jak zapłacić mandat – poznaj wszystkie sposoby!
Jak założyć profil zaufany przez bank lub bez banku?
Cyfryzacja naszej rzeczywistości przynosi wiele wymiernych korzyści, ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Coraz więcej spraw możemy bezpiecznie załatwić przez Internet, za pomocą różnych narzędzi. Jednym z nich jest tzw. profil zaufany. Z...
Czytaj dalej →Przerwa na karmienie piersią [wzór wniosku i zasady przyznawania przerw]
Polskie prawo chroni kobiety w ciąży, a młodym matkom, które wróciły po porodzie z urlopu macierzyńskiego do pracy, daje pewne uprawnienia, które mają na celu ułatwienie im opieki nad dzieckiem. ...
Czytaj dalej →Becikowe 2018: Jakie dokumenty? Ile się czeka i ile wynosi? +[POBIERZ WNIOSEK]
Polscy rodzice mają obecnie prawo do pobierania kilku świadczeń po narodzinach dziecka. Należy do nich m.in. becikowe. Komu przysługuje? Jakie warunki trzeba spełnić i gdzie złożyć wniosek, by otrzymać becikowe...
Czytaj dalej →Nieludzkie i absurdalne przepisy! Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami walczą o zmianę prawa. “Środki zabierane z dnia na dzień”
Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem to ciężka praca na pełen etat. Wymaga od rodzica/opiekuna ogromu cierpliwości, poświęcenia i siły. Niestety często wiąże z wieloma wyrzeczeniami – m.in. koniecznością porzucenia własnych planów...
Czytaj dalej →Alimenty od dziadków 2021: W jakich przypadkach alimenty płacą dziadkowie?
Zdarza się czasem tak, że pomimo zasądzenia przez sąd alimentów, rodzic zobowiązany do ich płacenia uchyla się od obowiązku. W takich sytuacjach istnieje kilka sposobów na uzyskanie środków na dziecko....
Czytaj dalej →Koniec umowy o pracę a ciąża
Koniec umowy o pracę a ciąża – temat, który budzi wiele kontrowersji. Żadna przyszła mama nie chciałaby zostać po porodzie bez środków do życia. Tę sytuację doskonale rozumie ustawodawca, który...
Czytaj dalej →Skarga na nauczyciela: Jak napisać skargę na nauczyciela? [wzór]
Nieetyczne zachowania nauczycieli wobec uczniów nie powinny być pozostawione bez naszej reakcji. Skarga rodzica na nauczyciela jest w takich sytuacjach więcej niż konieczna – w końcu chodzi o nasze dziecko....
Czytaj dalej →Te 3 zmiany prawne są ważne dla pracujących mam! Co się zmieniło się w przepisach?
Od 2017 zaczęły obowiązywać nowe przepisy prawne. Po ich wejściu zmieniły się uprawnienia kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Czy na korzyść? Wprowadzenie zmian na pewno jest pozytywną wiadomością...
Czytaj dalej →Te ważne zmiany w Kodeksie Pracy sprawią, że rodzice otrzymają więcej dni wolnych
W kolejnych miesiącach czekają nas istotne zmiany w Kodeksie Pracy. Ich powodem jest konieczność dostosowania polskiego prawa do unijnych dyrektyw. Projekt zakłada wprowadzenie dodatkowych dni urlopu na opiekę nad bliską...
Czytaj dalej →Zasiłek rodzinny 2020 [kryterium dochodowe, wysokość zasiłku]
Komu przysługuje zasiłek rodzinny 2020? Jaka jest wysokość świadczenia? Kto otrzyma wypłatę i na jakich warunkach? Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono odnośnie kryterium dochodowego oraz wysokości zasiłku rodzinnego 2020. Wysokość zasiłku rodzinnego 2020...
Czytaj dalej →Urlop na żądanie: kiedy zgłosić i kto ma do niego prawo?
Urlop na żądanie to często kontrowersyjny przywilej pracowników. W 2019 roku miała nastąpić nowelizacja Kodeksu Pracy, na podstawie której pracownik musiałby powiadomić pracodawcę o chęci zużycia tego rodzaju dni urlopowych...
Czytaj dalej →Rejestracja dziecka w USC
Jak zgłosić urodzenie dziecka? Jakie dokumenty są potrzebne przy rejestracji dziecka w USC? Ile się czeka na PESEL dla dziecka? Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak wygląda rejestracja noworodka w Urzędzie...
Czytaj dalej →Umowa z nianią: Dlaczego powinnaś ją spisać?
Planujesz zatrudnić nianię? Podpisz z nią umowę! W życiu niemal każdego rodzica pojawia się moment, w którym musi on podjąć decyzję o zapisaniu dziecka do przedszkola lub zatrudnieniu opiekunki. W...
Czytaj dalej →Rząd uderzy w alimenciarzy od 1 grudnia? Konsekwencje mogą dotknąć także ich pracodawców
Rząd uderzy w alimenciarzy po raz kolejny. Na 1 grudnia 2021 planowane jest uruchomienie Krajowego Rejestru Zadłużonych, w którym mają się znaleźć także nazwiska osób zalegających ze spłatą alimentów. Informacje...
Czytaj dalej →Czy nauczyciel może zabrać telefon?
Czy nauczyciel ma prawo zabrać uczniowi telefon? Dzisiejsze dzieci często otrzymują pierwszy telefon w początkowych klasach nauki w szkole i nie umieją bez niego funkcjonować. Rodzice także cenią sobie możliwość...
Czytaj dalej →Przepuklina pachwinowa u niemowlaka
Przepuklina pachwinowa to zazwyczaj wrodzona wada polegająca na przemieszczaniu się narządów wewnętrznych. W przeważającej liczbie przypadków przemieszczają się jelita, znacznie rzadziej problem dotyczy innych organów. Przepuklina pachwinowa wrodzona występuje znacznie...
Czytaj dalej →Maślanka i kefir w ciąży – Czy można pić kefir lub maślankę w ciąży?
Maślanka i kefir w ciąży – czy to dobry pomysł? Wiele kobiet spodziewających się dziecka zadaje sobie takie pytania, obawiając się wpływu tych napojów na zdrowie swoje i maleństwa. Dietetycy...
Czytaj dalej →Dziecinnie proste wiosenne prace ogrodowe z akumulatorowymi urządzeniami marki STIGA
Co się zmienia w życiu rodzica, który wraz z rodziną wyprowadził się poza miasto? Jeszcze więcej obowiązków. Jeszcze mniej czasu. Jak nie dać się (i swojemu ogrodowi) przerosnąć? Posiadanie własnego...
Czytaj dalej →