Eozynofile podwyższone u dziecka

O czym mogą świadczyć eozynofile podwyższone u dziecka? Czym w ogóle są krwinki białe, do których zaliczamy eozynofile i czy ich podwyższony poziom powinien być niepokojącym sygnałem? Jak zbadać ich poziom oraz co do eozynofilii mają pasożyty? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Eozynofile (EOS) – co to jest? 

Co to są eozynofile? Eozynofile inaczej granulocyty kwasochłonne, a w skrócie EOS. To rodzaj krwinek białych, czyli tak zwanych limfocytów, do których zaliczyć możemy również między innymi bazofile i neutrofile. Komórek, które w naszym organizmie odpowiadają za odpowiedź immunologiczną w reakcji na infekcje wirusowe oraz bakteryjne, reakcje alergiczne oraz zarażenie chorobami pasożytniczymi. Po takim wstępie pewnie niejednemu rodzicowi włos zjeżył się na głowie. Jednak spokojnie. Nie zawsze eozynofile powyżej normy są powodem do niepokoju czy wręcz paniki. Z eozynofilią mamy do czynienia w sytuacji kiedy liczba granulocytów kwasochłonnych wykracza poza przyjętą normę, czyli 50-400/µl. Eozynofilią nazywa się właśnie sytuację, w której w wyniku przeprowadzonego badania wskaźnik EOS wykraczał poza wymienioną wyżej normę. Z drugiej strony jeśli wskaźnik EOS plasuje się poniżej niej, to mamy do czynienia z eozynopenia (niedoborem). 

Eozynofile powstają w komórkach szpiku kostnego gdzie dojrzewają i po kilku dniach przedostają się do krwi, a stamtąd do docelowych tkanek naszego organizmu. Ich ogólna liczba stanowi od 1 do 5 procent całej liczby każdego rodzaju limfocytów. Spektrum to jest dość szerokie. Zależy między innymi od pory dnia, odczuwanego stresu, a nawet cyklu menstruacyjnego. Ich działanie polega na wywoływaniu stanu zapalnego w sytuacji zetknięcia się z substancją patogenną jak na przykład alergen, wirus czy bakteria. 

Zobacz też: Niskie eozynofile w ciąży

Eozynofile podwyższone u dziecka

Jak było już wspomniane. Eozynofile czyli granulocyty kwasochłonne są rodzajem limfocytów, to jest krwinek białych, które odpowiadają między innymi za odpowiedź immunologiczną organizmu w odpowiedzi na reakcje alergiczne, zakażenia wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze. Ich podwyższony poziom u dziecka może świadczyć o każdej z tych możliwości. Wachlarz ewentualnych dolegliwości jest bardzo szeroki i każdy wynik morfologii poświadczający eozynofilie nieznacznie podwyższone u naszej pociechy, powinien skłonić nas do natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Zobacz również: Morfologia z rozmazem: Tego badania nie musisz wykonywać na czczo!

Eozynofile podwyższone u dziecka – przyczyny

Przyczyna może być aprawdę błacha. Może okazać się, że podwyższone eozynofile we krwi u niemowlaka wywołane są przez owsicę, którą dziecko może zarazić się w żłobku, lub w wyniku reakcji alergicznej. W innym wypadku podwyższony poziom granulocytów kwasochłonnych może być wywołany infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi. Wpływ na taką sytuację mogą mieć też niektóre stosowane leki lub wdrożone leczenie onkologiczne. W skrajnych przypadkach nieprawidłowy wynik morfologii może wiązać się z chorobą nowotworową.

Utrzymujący się przez dłuższy czas podwyższony poziom eozynofilów we krwi obwodowej nazywany jest zespołem hipereozynofilowy. Aby można było go zdiagnozować musi on utrzymywać się co najmniej sześć miesięcy i współtowarzyszyć mu muszą zmiany sercowe i w układzie nerwowym albo szpiku. W celu uniknięcia niepotrzebnych nieporozumień i niepokoju niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Lekarz prowadzący zdiagnozuje najbardziej prawdopodobną przyczynę, która najczęściej okazuje się być błaha i wdroży stosowne leczenie. 

Sprawdź: Rozmaz krwi u dzieci [normy i interpretacja wyników]

Eozynofile – normy u dzieci

Normy dla granulocytów kwasochłonnych u dzieci są podobne jak dla osób dorosłych. Przyjmuje się, że ich poziom może być u maluchów nawet nieco wyższy jak u starszych ludzi. podwyższone eozynofile we krwi u niemowlaka nie muszą więc od razu świadczyć o jakiejkolwiek patologii. Dlatego przy każdej interpretacji wyników morfologii krwi ważne są przede wszystkim ostrożność oraz – oko eksperta. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości nie powinniśmy zwlekać, tylko udać się o poradę do naszego lekarza prowadzącego. Najprostszym sposobem na weryfikację czy podwyższone eozynofile i bazofile u dziecka (czy też podwyższony poziom innych krwinek białych) są powodem do niepokoju będzie konsultacja ze specjalistą. 

Zobacz również: Bazocyty: o czym świadczą bazocyty powyżej lub poniżej normy?

EOS – morfologia

Morfologia krwi to podstawowe badanie, którego wynik daje nam ogólną informację na temat ilościowego udziału poszczególnych składników naszej krwi. W tym między innymi granulocytów kwasochłonnych oraz innych limfocytów odpowiedzialnych za odpowiedź immunologiczną naszego organizmu. Jak już było wspomniane normalny poziom eozynofilów we krwi mieści się w przedziale 50-400/µl. Dla dzieci może być nawet nieco wyższy.

Podwyższone eozynofile we krwi u niemowlaka nie muszą więc od razu świadczyć o poważnym czy jakimkolwiek innych schorzeniu, które powinno budzić nasz niepokój. Pamiętajmy jednak, że decydująca powinna być opinia lekarza prowadzącego. W żadnym wypadku nie powinniśmy samodzielnie wysuwać daleko idących wniosków, a tym bardziej wdrażać jakiegokolwiek leczenia na własną rękę. Warto dodać, że eozynofile powyżej normy u naszej pociechy najczęściej będą świadczyć o reakcji alergicznej lub infekcji pasożytniczej, jak na przykład zarażeniu tasiemcem. Są to oczywiście sytuacje wymagające od nas jako rodziców jak najszybszej interwencji, jednak nie są okoliczności, które powinny wzbudzać w nas nadmierny lęk czy obawy.

Eozynofile nieznacznie podwyższone mogą również być spowodowane stosowanymi lekami. Interpretacja wyników morfologii krwi jest procesem złożonym i wymagana będzie do tego wiedza ekspercka. To o czym mogą świadczyć eozynofile podwyższone u dziecka musi w każdym wypadku być ostatecznie rozstrzygnięte przez lekarza. 

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo