Jak zrobić tipi – kreatywne inspiracje do zabawy dla dziecka

Wiedza jak zrobić tipi nie tylko da dzieciom techniczne umiejętności, ale również mnóstwo pomysłów na interaktywną rozrywkę. Dzieci, aby dobrze się rozwijać i korzystać jak najwięcej ze swojego dzieciństwa, potrzebują mnóstwa uwagi i kreatywnych, angażujących zabaw.

Jak zrobić tipi dla dziecka?

Wykonanie tipi na dobrą sprawę nie powinno przysporzyć wiele trudności, a na dodatek można pozwolić sobie na własne inwencje. Część zadań może wykonać nawet dziecko. Wybór wzoru materiału, owijanie tipi małymi lampkami a na końcu wypełnienie go miękkimi poduszkami, sprawi, że maluch będzie miał mnóstwo frajdy i znajdzie w tipi swój mały, tajemniczy kąt. Jest kilka sposobów na jego wykonanie, w tym różnych rodzajów. Wszystko zależy od materiałów, jakie nam przysługują i samej wizji dziecka, jak ma wyglądać jego idealny namiot. 

Zobacz też: Piasek do piaskownicy – Ile piasku do piaskownicy?

Tipi indiańskie 

Jeśli dziecko chce pobawić się w małego Indianina, na pewno stworzenie tipi w klimacie rdzenno-amerykańskim przysporzy mu wiele radochy. Jak zrobić namiot indiański? Wystarczy dobrać materiały ze wzorami kojarzącymi się z Dzikim Zachodem, powinny przeważać barwy brązowe oraz czerwień. Nie zaszkodzi przyozdobić drewnianego czubka piórami lub obwiązać każde z nich kolorowymi linami bądź koralikami czy frędzlami. Wypełnienie wnętrza kocami i poduszkami jak najbardziej zbliżonymi wzorem do płachty naszego tipi, jeszcze bardziej nada klimatu, a maluch poczuje się jak prawdziwy wódz plemienia. 

Sprawdź:Jak urządzić pokój dla 3 latka?

Tipi bez szycia

Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na zrobienie dziecku tipi, bądź chcemy je często składać, żeby nie zajmowało miejsca w pokoju lub ogrodzie, można zdecydować się na tipi bez szycia. Jak zrobić ten namiot bez szycia? To bardzo proste! Wystarczy związać ze sobą trzy lub cztery kije (w sklepach często są specjalnie dedykowane do robienia tipi). Następnie dobieramy materiał, tak by wielkością pokrywał mniej więcej ¾ długości kijów, nakładamy go tak, by owinął czubki kijów na górze, pod ich wiązaniem podtrzymujemy materiał na tipi gumką lub sznurkiem. Na sam koniec wycinamy dziurę i układamy materiał pod wiązaniem. W ten sposób mamy namiot dla dzieci, idealny do zabawy w ogrodzie. 

Zobacz również: Kolory w pokoju chłopca – Jaki kolor ścian do pokoju chłopca wybrać?

Tipi z okienkiem 

Dzieci często wymyślają zabawy w prowadzenie domu, lubią spać w swoim wykreowanym kąciku, chowając się tym samym przed rodzicami we własnym świecie wyobraźni. Dlatego na pewno chciałyby tipi, w którym mogą się zamknąć i zakryć, a jedynym ich dostępem do „świata zewnętrznego” byłoby małe okienko. Do tego trzeba jeszcze wcześniej zaplanować miejsce wycięcie okienka, zanim nałożymy materiał na tipi. Można nawet doszyć zasłonki z pozostałości materiału, obwiązać je wstążeczkami, żeby nie zasłoniły dziur okna. 

Sprawdź: Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka?

Tipi DIY – krok po kroku

Kiedy już zebraliśmy część pomysłów na idealny namiot tipi dla dziecka, możemy przystąpić do tego jak go uszyć. Do jego stworzenia będziemy potrzebować: 

  • Kije do namiotu tipi (najlepiej cztery sztuki, w granicach 170-180 cm, 22-28 mm);
  • Materiał (może być nawet firanka lub tiul, jednak najlepsze są grubsze materiały, takie, które łatwiej się układa, najlepiej 3-5 metrów);
  • Co najmniej 1 metr sznurka do związania kijów (nie muszą być białe, jeśli posiadamy inny kolor, na przykład pasujący do materiału, tipi będzie wyglądało jeszcze ładniej);
  • Nici do zszywania materiału (nie muszą być pod kolor, znacznie ciekawiej będą wyglądać, kiedy będą w pasującej barwie, na przykład do brązowego materiału czerwone nici);
  • Pisak, miarka, nożyczki oraz maszyna do szycia (jeśli takowej nie posiadamy, mogą być nożyczki i tradycyjne szycie, jednak będzie to wymagało więcej precyzji i pracy).

Sprawdź: Jak zbudować domek na drzewie?

Jak uszyć tipi?

Kiedy już mamy wszystkie te materiały, należy rozłożyć równo materiał i nakreślić trapezy, tak aby wyszły nam cztery równe. Miarką możemy określić dokładne parametry, jakie nam będą potrzebne. Boki zszywamy ze sobą 1 cm od brzegu (najlepiej odliczyć sobie miarką), lewą stroną do siebie. Możemy przeprasować sobie zszyty brzeg, żebyśmy mieli pewność, że będzie równy. W utworzone pętle mają nam się zmieścić kije, dlatego warto przed dalszymi etapami sprawdzić, czy odpowiednio mieszczą się w tunel. Kolejne ściany doszywamy do siebie w ten sam sposób. 

Gdy mamy już obszyty materiał i nie ma on jeszcze wzoru, tu właśnie nadchodzi moment kreatywności dla maluchów. Mogą same pomalować materiał, po doklejać ozdoby, można też wyciąć na tym etapie kwadrat, by mieć tipi z okienkiem. Na koniec wkładamy kijki w uszyte tunele materiału, a na górze możemy je obwiązać sznurkiem. Pod namiotem może znajdować się kocyk, poduszki, mata itp. 

Sprawdź: Jaka tapeta do pokoju dziecka?

Podsumowując, jak zrobić tipi, w pięciu krokach:

  1. Wycinamy trapezy z materiału;
  2. Obszywamy materiały co najmniej 1 cm od brzegu na tunele dla kijków;
  3. Zszywamy ze sobą trapezy;
  4. Ozdabiamy materiał;
  5. Zawiązujemy kije do namiotu u szczytu. 

Rodzice pytają:

Jak związać kije do tipi?

Bardzo prosto! Wystarczy związać ze sobą materiał sznurkiem, tak, aby każdy z kijów był owinięty, nawet kilka razy. Można również przewiercić dziury, w które obwiąże się kije lub obwiązać je materiałem.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo