Homeschooling, czyli nauka w domu

Czy i jak rozwijać się będzie trend homeschoolingu?

Rodzice, którzy chcą w pełni mieć wpływ na edukację swoich dzieci, w wielu przypadkach decyduje się zamienić swój własny dom w salę lekcyjną. Trend nauczania w domu, czyli tzw. homeschoolingu, staje się coraz popularniejszym zjawiskiem w nowoczesnej edukacji. Jak rozwija się w Polsce i na świecie?

Pamiętamy z historii, że nauczanie dzieci w domu nie jest zjawiskiem nowym. Powszechne było bowiem zatrudnianie guwernantek, które mieszkając z rodziną w domu edukowały podopiecznych, w tym uczyły ich języków obcych. Domowa edukacja nie jest więc wymysłem nowego pokolenia rodziców. Można jednak powiedzieć, że obserwujemy pewnego rodzaju renesans homeschoolingu na świecie.

Zalety homeschoolingu:

  • większe skupienie na dziecku
  • bardziej indywidualne podejście
  • nowoczesne metody nauczania
  • większa kontrola nad wiedzą przyswajaną przez dziecko
  • wzmacnianie więzi rodzinnych

Wady:

  • brak dostępu do szkolnych pomocy naukowych
  • trudniejsze nawiązanie znajomości w realnym świecie
  • wiedza dziecka uzależniona od wiedzy rodzica
  • poświęcenie się zawodowo jednego z rodziców

Homeschooling krok po kroku

Edukacja domowa to nic innego jak po prostu nauczanie dzieci przez rodziców lub opiekunów poza szkołą. Warto jednak pamiętać, że rodzice, którzy wybierają taką metodę nauczania swoich dzieci, nie muszą ukończyć dedykowanych studiów ani kursów, które potwierdzą ich umiejętności.

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z homeschoolingiem, pomogą Ci w tym poniższe wskazówki:

  1. Po pierwsze: umów się na spotkanie w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Koniecznym do uzyskania pozwolenia na nauczanie domowe jest zaświadczenie od specjalisty, który potwierdzi potrzebę nauczania domowego.
  2. Dokonaj uważnej selekcji szkoły, z którą podejmiesz współpracę w ramach edukacji domowej – pamiętaj przy tym, że szkoła musi znajdować się w obrębie województwa, w którym zamieszkuje dziecko.
  3. Skieruj do dyrekcji deklarację z poradni psychologiczno-pedagogicznej wraz z wnioskiem o pozwolenie na edukację domową.
  4. Na tym etapie, dyrektor określi zakres i formę egzaminów, które dziecko będzie miało obowiązek zaliczyć w ramach roku nauczania – najczęściej testy takie odbywać się będą co semestr.
  5. Po zdaniu wyznaczonych przez dyrekcję egzaminów, Twoje dziecko uzyska pełnoprawne świadectwo ukończenia danej klasy. Będzie to jednoznaczne z pozwoleniem na kontynuację edukacji domowej.

Lekcje odbywające się w ramach nauczania domowego nie muszą być jednak nudne. Najczęściej, w ramach uzupełnienia, dzieci uczestniczą w wyjazdach oraz rozmaitych zajęciach dodatkowych.

Homeschooling, a kwestie prawne

W Polsce edukacja domowa wpisuje się w określony normą prawną obowiązek szkolny, odbywa się jednak poza szkołą. Zaplanowana reforma oświaty oznacza dla rodziców, którzy uczą swoje dzieci w domu, pewne zmiany. Po pierwsze wprowadzona zostanie rejonizacja – wniosek pozwalający na edukację domową rodzic składać będzie do dyrektora przedszkola/szkoły znajdującej się na terenie województwa, w którym zamieszkuje dziecko. Drugą zmianą jest wprowadzenie obowiązku przedłożenia opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dotąd, stosowne zaświadczenie rodzice mogli otrzymać w dowolnej poradni psychologiczno-pedagogicznej, niekoniecznie publicznej.

Edukacja otwarta na nowości?

Według nieoficjalnych danych, w Polsce zaledwie kilkaset rodzin wybiera nauczanie domowe jako formę kształcenia swojego dziecka.

Zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie trend homeschoolingu staje się coraz silniejszy. We Francji jest około 30 tysięcy rodziców, którzy zdecydowali się na nauczanie domowe. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych jest ich ponad 2 miliony. Ocenia się, że w ostatnich latach skala zjawiska wzrosła tam o około 2-8% w skali roku. Co ciekawe, na przykład w Holandii, edukacja domowa jest nielegalna – mówi André Haardt, założyciel platformy edukacyjnej Squla

Na wzrost popularności homeschoolingu wpływają między innymi zmiany zachodzące w społeczeństwie – rodzice w coraz większym stopniu chcą mieć kontrolę nad tym co i dziecko je, w jakich zajęciach pozalekcyjnych uczestniczy, czy w jaki sposób dowiaduje się o nowych rzeczach. Kolejnym powodem, dla którego coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową jest rozwój nowych technologii i platform edukacyjnych, które stanowią dla domowych nauczycieli ogromną pomoc w przekazywaniu dziecku wiedzy i utrwalaniu jej. Badania wskazują, że szkoły oraz rodzice są coraz bardziej otwarte na nowe metody nauczania, w tym na homeschooling. Kolejne lata będą testem dla edukacji domowej – czas pokaże czy trend ten znajdzie szersze niż dotychczas grono zwolenników i na ile ustawodawstwo w poszczególnych krajach okaże się sprzyjające dla homeschoolingu.

Czy ktoś z Was zdecydował się przejąć całkowitą odpowiedzialność za edukację własnego dziecka i wybrał homeschooling?



O Squli:
Squla.pl to internetowa platforma edukacyjna dla uczniów szkół podstawowych i dzieci w wieku przedszkolnym, która pozwala im uczyć się poprzez zabawę. W Squli znajduje się ponad 31 000 zadań w postaci quizów, misji i gier o różnym poziomie trudności. Dzięki nowatorskiej formule Squli dzieci lubią się uczyć, robią to częściej, a w rezultacie osiągają lepsze wyniki. Platforma bezpłatnie udostępniana jest szkołom i przedszkolom.
Więcej informacji na stronie platformy: www.squla.pl

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo