Rozszerzanie diety alergika
Żywienie małego alergika
Problem alergii jest coraz bardziej pospolity, a rozszerzanie diety alergika nadal powoduje wiele wątpliwości i nasuwa sporo pytań ze strony rodziców. Choć wszyscy alergolodzy przekonują, że nie należy z dziecka na siłę robić alergika, to jednak w przypadku wystąpienia alergii pokarmowej w najbliższej rodzinie czy w razie pojawienia się objawów u dziecka wskazana jest ostrożność.

Alergia pokarmowa u niemowląt
Warto wiedzieć, że wbrew powszechnemu mniemaniu dziecko, którego rodzice mają alergię pokarmową niekoniecznie musi również przejawiać jej objawy. Jeśli dziecko jest karmione piersią, to zwykle matka – alergiczka unika pokarmów, które ją uczulają, z troski o własne zdrowie. To wystarczające zabezpieczenie na pierwszym etapie życia. Jeśli po zjedzeniu konkretnego produktu przez matkę w kilku próbach dziecka ma objawy alergii pokarmowej, należy założyć, że może być na coś uczulone. W takim przypadku matka karmiąca piersią unika tego pokarmu. Jeśli pojawia się uczulenie u niemowląt karmionych jedynie mlekiem modyfikowanym, podejrzewana jest alergia na mleko krowie oraz jego przetwory – w takim wypadku należy podawać dziecku kaszki bezmleczne dla alergików. Co jednak, gdy nadchodzi czas na wprowadzanie pokarmów u niemowląt karmionych piersią bądź sztucznie?
Rozszerzanie diety alergika
Najczęstszymi alergenami, prócz wspomnianego mleka krowiego i przetworów, są wołowina, cielęcia, ryby oraz jajka, a także orzechy, truskawki, pomidory czy czekolada i wytwory na jej bazie. W przypadku dziecka cierpiącego na jakąś alergię pokarmy wprowadza się po prostu później i z większą ostrożnością, stosując dietę eliminacyjną. Celem tej diety jest sprawdzenie, na które pokarmy dziecko reaguje alergicznie. Z tego powodu zazwyczaj poleca się wprowadzanie jednego pokarmu nowego naraz, w niewielkiej ilości (np. kilku łyżeczek), a następnie obserwowanie dziecka przez minimum tydzień. W razie braku objawów można pokarm podawać i spróbować wprowadzenia kolejnych rzeczy. Jeśli objawy wystąpią, pokarm się odstawia, a po ustąpieniu oznak alergii – próbuje wprowadzić na nowo, aby wyeliminować ryzyko, że reakcja wystąpiła np. w wyniku alergii pokarmowej.
Schemat żywienia niemowląt z alergią pokarmową
Rozszerzanie diety alergika zaczynamy w piątym miesiącu życia u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym i w szóstym u tych karmionych piersią. W obu przypadkach dotychczasowy pokarm jest podstawowym dla dziecka. Wielu rodziców nie wie, kiedy mięso dla niemowlaka – alergika jest bezpieczne. Na początku wprowadzamy kleiki ryżowe, kaszę mannę oraz przetarte, gotowane warzywa i surowe owoce, m.in. marchewkę, ziemniaka czy jabłko. Składniki można mieszać w formę zupy. Kolejny miesiąc to dodanie do diety m.in. buraka ćwikłowego czy dyni.
Dopiero w trzecim miesiącu rozszerzanie diety alergika obejmuje podawanie mięsa, przede wszystkim indyczego oraz króliczego, zawsze gotowanego osobno. Do tego oddawać można brokuły oraz kalafiora. Wraz z kolejnymi miesiącami wprowadzamy kolejne warzywa i owoce, a także mięsa – najpierw kaczkę i jagnięcinę, następnie chudą wieprzowinę, na końcu zaś kurczaka i jajka, zawsze z pewnego źródła.
Żywienie dziecka z alergią pokarmową nie jest wyzwaniem, jeśli przebiega pod kontrolą lekarza pediatry. Wiele dzieci po trzecim roku życia wyrasta z alergii pokarmowych. Do tego czasu ważne jest, aby rozszerzanie diety alergika przebiegało stopniowo i uważnie.
Do kiedy trzeba wystawić zagrożenia? To już ostatni dzwonek na poprawę!
Zapomnij o tym dodatku do sałatki jarzynowej. Inaczej następnego dnia wyrzucisz ją do kosza
Te buty były synonimem kiczu. Dziś wracają w wielkim stylu. Są hitem na lato 2023
Ten prosty trik sprawi, że żółte plamy na poduszkach i pościeli znikną w okamgnieniu
Dosyp dwie łyżeczki do zupy pomidorowej. Będzie smaczniejsza niż u mamy
Czy to czas na dziecko? QUIZ – 10 prostych, ale ważnych pytań
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Karmienie niemowląt
- Rozszerzanie diety niemowlaka
- Rozszerzanie diety alergika
Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?
Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...
Czytaj dalej →Błogosławieństwo rodziców
Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...
Czytaj dalej →Biżuteria na zawsze
Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...
Czytaj dalej →