Piasek do piaskownicy – Ile piasku do piaskownicy?

Ilość piasku jakiej będziemy potrzebować do napełnienia nawet niewielkiej piaskownicy może nas zaskoczyć. Pamiętajmy żeby kierować się zasadą – lepiej więcej niż mniej. Co to za zabawa jeśli dziecko dokopie się łopatką do płytkiego dna piaskownicy? Piasek do piaskownicy musi też charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Co to za właściwości i jak obliczyć ile piasku do piaskownicy? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Ile kg piasku do piaskownicy? 

Wszystko zależy od wymiarów piaskownicy jaką planujemy zbudować. Możemy też nabyć gotową konstrukcję z drewna lub plastiku, których szeroki wybór znajdziemy w każdym większym markecie budowlanym. Przy takim rozwiązaniu na instrukcji znajdującej się przy elementach do montażu znajdziemy informację jakiej ilości piachu będziemy potrzebowali do napełnienia piaskownicy. Chcąc obliczyć ilość potrzebnego piachu musimy wziąć pod uwagę długość, szerokość oraz głębokość piaskownicy. Czyli po prostu wyliczyć objętość bryły. Zadanie proste, które większość z nas powinna pamiętać z lekcji matematyki. Jeśli jednak nie mamy pewności czy wykonamy je poprawnie, w wyszukiwarce internetowej możemy skorzystać z darmowych kalkulatorów piaskownicy. Wystarczy wprowadzić we wskazane pola w centymetrach wymiary konstrukcji, a narzędzie wyliczy nam ilość piasku jakiej będziemy potrzebowali do jej wypełnienia. 

Sprawdź: Jak urządzić pokój dla dziecka? Aranżacje pokoju dziecięcego

Jaki piasek do piaskownicy? 

Piach do piaskownicy musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Po pierwsze zwróć uwagę czy produkt, na którego zakup się decydujesz posiada atest Państwowego Zakładu Higieny. Zyskasz dzięki temu pewność, że piasek do piaskownicy, w którym będzie bawić się Twoje dziecko jest dla niego bezpieczny. Piasek wykorzystywany przy budowach nie jest tak czysty jak ten rekomendowany do piaskownic. Nie jest to piach z atestem PZH.

Piasek do piaskownicy powinien być drobnoziarnisty i plastyczny, dzięki czemu po połączeniu go z wodą nasza pociecha będzie mogła cieszyć się budowaniem imponujących konstrukcji lub po prostu stawiać najzwyczajniejsze babki. Skąd wziąć piasek do piaskownicy? Wystarczy zapytać w każdym sklepie budowlanym. Piach z atestem Państwowego Zakładu Higieny sprzedawany jest najczęściej w 25-kilogramowych workach, których cena będzie oscylować w okolica 12 do 15 złotych za sztukę. Łatwo policzyć, że za tonę piasku potrzebną do napełnienia piaskownicy o standardowych wymiarach 120 x 120 x 50 centymetrów zapłacimy około 600 złotych. Jest to niemały wydatek, jednak radość naszej pociechy jest z pewnością tego warta. 

Sprawdź: Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopca?

Z pewnością pozyskiwanie piachu z niepewnego źródła jak na przykład z przydrożnej łąki nie jest rozwiązaniem bezpiecznym, aby powiedzieć “nieodpowiedzialnym”. Jedna sprawa, że możemy w ten sposób naruszyć siedliska zwierząt lub roślin naturalnie występujących na tym terenie, przyczyniając się do zawężenia ich niszy ekologicznej. Z drugiej strony możemy w ten sposób sprowadzić do naszego domu nieproszonych gości w postaci przeróżnych insektów, być może jadowitych, które mogłyby wyrządzić krzywdę bawiącym się w piaskownicy dzieciom. Co więcej taki piasek nie będzie cechował się odpowiednią granulacją. Będzie przez to mniej plastyczny, a zabawa w nim nie będzie dla naszych pociech stanowiła aż takiej frajdy. 

Piaskownica jest bardzo często jedną z najatrakcyjniejszych rozrywek dla naszej pociechy. Dodatkowo jej wykonanie jest stosunkowo proste i mało kosztowne. Rozwija kreatywność i umożliwia zabawę w większym gronie, dzięki czemu dziecko zacznie nabywać niezbędnych w życiu kompetencji społecznych. 

Sprawdź: Jak zbudować domek na drzewie?

Rodzice pytają, o to ile piasku do piaskownicy:

Ile piasku do piaskownicy 120 x 120?

Wszystko zależy od głębokości naszej piaskownicy. Przyjmując, że będzie ona wynosiła około 50 centymetrów, to do napełnienia konstrukcji o takich wymiarach potrzebować będziemy około jednej tony piasku z atestem Państwowego Zakładu Higieny. 

Gdzie kupić piasek do piaskownicy? 

Piasek do piaskownicy nabędziemy w niemal każdym sklepie budowlanym. Z pewnością znajdziemy go w filii jednej z popularnych sieciówek. 

Ile kosztuje tona piasku do piaskownicy? 

Tona piasku do piaskownicy z atestem Państwowego Zakładu Higieny to koszt około 600 złotych. Sporo, ale czego nie robi się dla uśmiechu naszych pociech? 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo