Jak zbudować domek na drzewie?

Wiele dzieci marzy o tym, ale nie wie jak zbudować domek na drzewie. Aby stworzyć funkcjonalną i bezpieczną przestrzeń w takiej konstrukcji, należy zadbać o szereg różnych czynników, a także odpowiednio dopasować materiały. W tym celu należy zastanowić się, w jaki sposób ma wyglądać wymarzony domek na drzewie, a także jak zabrać się za jego budowę – jakich materiałów potrzebujemy, jakiego wyposażenia itp. Następnie można przystąpić do budowy.

Jak zbudować domek na drzewie dla dzieci?

Domki na drzewie dla dzieci to pomysł bardziej popularny w USA niż w Polsce. Jednak coraz więcej osób decyduje się na stworzenie takiego udogodnienia i atrakcji dla dzieci obok swojego miejsca zamieszkania. To nie tylko ciekawy element ogrodu i miejsce do zabaw dla najmłodszych, ale też doskonały punkt wyjścia do zabaw edukacyjnych i integracji między dziećmi z sąsiedztwa albo rodzeństwem. Już sama budowa domku na drzewie to niesamowicie dobra zabawa i możliwość wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi, na co często brakuje przestrzeni ze względu na szybki i zabiegany tryb życia. Budowa domku na drzewie może być doskonałym sposobem na budowanie więzi z najmłodszymi członkami rodziny. 

Jeśli zastanawiasz się, jak zbudować domek na drzewie dla dzieci, musisz wziąć pod uwagę różne czynniki. Należą do nich między innymi naturalne uwarunkowania miejsca, w którym ma powstać domek na drzewie. Należy zastanowić się, czy można pozwolić sobie na umieszczenie domku dość wysoko, czy może niewiele ponad powierzchnią ziemi. Poza uwarunkowaniami naturalnymi, takimi jak np. rodzaj drzew mających być podporą dla domku, należy uwzględnić także rodzaj projektu oraz wiek dzieci, które będą z niego korzystać. Przed przejściem do rozważań nad tym, jak zbudować domek na drzewie krok po kroku, warto też sprawdzić, czy zakładany w projekcie metraż domku oraz wysokość, na której zostanie umieszczony, pozwoli na wykorzystanie jego potencjału. To bardzo ważne – lepiej zbudować większy domek nieco niżej, bo pozwoli na więcej zabaw i przebywania w środku. Warto skonsultować wątpliwości związane z budową domku na drzewie z kimś, kto zna się na podobnych przedsięwzięciach i pomoże z dopasowaniem projektu do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dzięki temu możliwe jest zadbanie o najwyższy możliwy komfort i bezpieczeństwo. 

Warto pamiętać również o tym, aby dopasować projekt domku na drzewie do wieku dzieci. Inaczej będzie wyglądał projekt takiego miejsca dla przedszkolaka, inaczej – dla ucznia szkoły podstawowej. Należy też mieć na uwadze, że taki domek powinien posłużyć dziecku przez lata. Jednocześnie nie warto przesadzać z wysokością platformy, na której będą bawić się małe dzieci, bo może być to dla nich niebezpieczne. Najmłodsze maluchy powinny korzystać z domku na drzewie zawsze pod opieką dorosłych. 

Zobacz też: Zabawy na dworze dla małych dzieci i nastolatków

Zalety domku na drzewie dla dzieci

Można wymieniać liczne zalety domków na drzewie. Do najpopularniejszych z nich należy zdecydowanie pobudzanie dziecięcej wyobraźni i chęci zabaw. W tak przygotowanym miejscu do zabawy dzieci rozwijają swoją kreatywność, zacieśniają więzi z rodzeństwem czy dziećmi z sąsiedztwa, które zapraszają do wspólnej zabawy. Zabawy w domku na drzewie mogą przybierać naprawdę różne formy – najmłodsi bawią się tam w dom, ale też udają tajnych agentów czy wykorzystują domek na drzewie przy zabawach w chowanego w ogrodzie. 

Poza pobudzaniem kreatywności i chęci do zabawy budowa domku na drzewie sprzyja również ilości czasu spędzanego przez dzieci poza domem. W XXI wieku wielu rodziców ma problem z odciąganiem najmłodszych od ekranu telewizora, laptopa czy tabletu. Zbudowanie w ogrodzie domku na drzewie z pewnością sprawi, że maluch będzie wolał zabawy na podwórku i w tym domku, niż spędzać czas przed ekranem. To z kolei, podobnie jak wspólna praca przy budowie domku na drzewie, bezpośrednio może przełożyć się na polepszenie się relacji między rodzicami i najmłodszymi. 

Zobacz również: Zabawy dla dzieci w domu. W co się bawić?

Etapy budowy domku na drzewie

Gdy zastanawiasz się, jak zrobić domek na drzewie, musisz pamiętać, że to wieloetapowa praca. Domek powinien być nie tylko atrakcyjny dla dziecka, ale też stabilny i bezpieczny, dlatego jego zbudowanie wymaga konsultacji, wysokiej jakości materiałów i czasu na spokojne wykonanie każdego z etapów. Co więcej, warto pamiętać o tym, że nie wszędzie da się zbudować domek na samych drzewach. W takiej sytuacji równie dobrze może sprawdzić się domek postawiony w ogrodzie. Jednak platforma na drzewie to marzenie wielu osób (zarówno dzieci, jak i dorosłych), dlatego tam, gdzie to możliwe, warto zdecydować się na taką formę miejsca do zabaw dla najmłodszych. 

Warto pamiętać również o tym, że decydując się na zbudowanie domku na drzewie, godzimy się również na wydatki, które pojawią się wraz z budową. Materiały budowlane, elementy wyposażenia i inne ewentualne koszty mogą pochłonąć spory budżet. Warto to uwzględnić już na etapie projektu i planowania metrażu domku dla dzieci na drzewie. Po uwzględnieniu wszystkich tych kwestii można przejść do tego, jak zbudować domek na drzewie krok po kroku i móc cieszyć się widokiem spełnionych dziecięcych marzeń.

Zobacz też: Pokój dziecięcy na poddaszu: jak urządzić, żeby był praktyczny i przytulny?

Inspiracje dla domków na drzewie

Przed przystąpieniem do wykonania projektu domku na drzewie dla dzieci warto poznać różne inspiracje. Dzięki nim stworzenie przyjaznego miejsca do zabaw stanie się prostsze.

Dobrym sposobem na stworzenie niedrogiego i stabilnego domku na drzewie jest wykonanie go w formie platformy umieszczonej na solidnym drzewie. Schody do domku na drzewie można wtedy wykonać w formie drabiny, a dodatkowo obok domku na tym samym drzewie powiesić huśtawkę czy hamak.

W przypadku, gdy w ogrodzie nie ma tak dużych drzew lub występuje strach o bezpieczeństwo, warto zdecydować się na nisko położony domek na drzewie. Schody do takiego domku można wykonać w bardzo stabilny sposób, a z całej instalacji mogą korzystać nawet małe dzieci. Co więcej, nisko położony domek na drzewie można łatwo ozdobić np. za pomocą rosnących obok kwiatów ogrodowych.

Bardziej klasyczną propozycją jest domek na drzewie zabudowany, oparty na solidnych belkach i z drabiną. To doskonały wybór dla fanów klasyki oraz dla dzieci marzących o klasycznym domku na drzewie, który może przybrać formę „tajnej bazy”.

Można zdecydować się też na nowoczesne rozwiązania i postawić na nowoczesny, duży i solidny domek na drzewie. Taka konstrukcja z pewnością wymaga większych nakładów finansowych, ale jest też niesamowicie trwała, a duży metraż pozwala na liczne dziecięce zabawy w środku.

Sprawdź: Mały pokój dziecięcy: jak go urządzić, żeby był funkcjonalny?

Projekt domku na drzewie

Projekt domku na drzewie należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego drzewa – roślina powinna być w pełni zdrowa i stabilna i dysponować grubym pniem. Drzewo nie powinno być także miejscem zamieszkałym przez pasożyty, bo to może prowadzić do uszkodzeń późniejszej konstrukcji. Minimalnie przyjmuje się, że aby udźwignąć ciężar konstrukcji, pień musi mieć przynajmniej 30 centymetrów grubości. Po znalezieniu odpowiedniego drzewa można przejść do stworzenia projektu z uwzględnieniem odpowiedniego metrażu, materiałów, z których zbudujemy domek oraz innych czynników, takich jak wiek użytkowników domku na drzewie. Poszukując odpowiedniego materiału, nie trzeba ograniczać się wyłącznie do drewna — ciekawym pomysłem jest np. domek na drzewie z palet. Wykonując projekt, warto założyć, że taki domek na drzewie ma posłużyć dzieciom przez co najmniej kilka lat, dlatego warto uwzględnić to przy jego projektowaniu.

Zobacz też: Zabezpieczenie schodów przed dziećmi

Jak zbudować domek na drzewie i go urządzić?

Po stworzeniu odpowiedniego projektu można przejść do budowy. Wszystkie jej etapy warto wykonywać powoli i starannie, od stworzenia odpowiedniej platformy i podparcia, aż po nadbudówkę, jeśli się na nią decydujemy. Nie należy wprowadzać dodatkowych zmian do projektu już na etapie budowania, jeśli nie są one konieczne np. ze względów bezpieczeństwa.

Wyposażenie domku na drzewie należy wybrać pod preferowane przez dzieci zabawy i sposoby spędzania czasu. Najlepiej wybrać wszystkie rzeczy wraz z dzieckiem, dzięki czemu unikniemy bezsensownych zakupów. Warto, aby w domku na drzewie znalazły się niewielki stolik i krzesełka, ale nie zawsze jest to konieczne. Wyposażenie należy odpowiednio dobrać również do metrażu powstałego domku. Wskazówki zawarte w powyższym artykule na pewno pomogą odpowiedzieć na pytanie, jak zbudować domek na drzewie.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo