Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a kładę się spać najczęściej około północy. Inaczej kwestia kawy wygląda u mojej Sylwii, która jest niskociśnieniowcem. Dla niej dzień bez kawy był nie do wyobrażenia. W czasie ciąży jednak jej organizm w sposób naturalny odrzucił kawę. Sam jej zapach wywoływał u niej mdłości. Po porodzie pija tylko kawę zbożową. Przynajmniej dopóki karmi piersią. Co natomiast z kobietami, których organizm sam nie broni się przed kawą odruchem wymiotnym? Czy mogą pić kawę w czasie ciąży? Czy kawa w ciąży szkodzi dziecku? A co z okresem karmienia piersią? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć poniższym wpisem.

Kawa w ciąży – Czy można pić kawę w ciąży?

Jeśli nie musisz pić kawy to zrezygnuj z niej całkowicie w okresie ciąży. Lekarze dopuszczają jednak “niewielką” ilość kofeiny. Ile to jest “niewiele”? O to trwają ciągłe spory. Oficjalnie przyjmuje się, że można spożywać od 200 do 300 mg kofeiny dziennie w czasie ciąży.

Filiżanka mocnej kawy mielonej (160 ml) zawiera około 75 mg kofeiny. Taka sama filiżanka, ale kawy rozpuszczalnej dostarczy do Twojego organizmu aż 117 mg kofeiny.

Pamiętaj jednak, że nie tylko kawa zawiera kofeinę.

  • Czarna herbata to około 70 mg w jednej szklance,
  • Zielona herbata to około 40 mg w jednej szklance,
  • Coca Cola to około 40 mg w jednej puszce,
  • Napoje energetyczne to około 80 mg w jednej puszce,
  • Czekolada to około 30 mg w tabliczce.

Przyjmuje się zatem, że dziennie kobieta w ciąży może wypić dwie szklanki słabego naparu kawy. Najlepiej z mlekiem, które zmniejszy kwasotwórcze działanie kofeiny.

Kawa w ciąży

Skąd takie obostrzenia? Dlaczego Kawa jest niewskazana w ciąży?

Mimo, że różne badania dotyczące wpływu kawy na płód pokazują odmienne wyniki to kilka faktów jest oczywistych.

Kawa w ciąży (i nie tylko):

  • utrudnia przyswajanie przez organizm wapnia i żelaza – a z niedoborem tych pierwiastków i tak zmaga się spora liczba kobiet w ciąży;
  • działa moczopędnie – odwadnia organizm;
  • może wywoływać dolegliwości żołądkowo-jelitowe (potęgować zgagę) – tych objawów kobietom w ciąży nie brakuje i bez kawy;
  • może wywoływać niepokój, nerwowość i bezsenność;

Jak to oczywiście z amerykańskimi naukowcami i ich ekspertami bywa można znaleźć badania według których nadmierna ilość kawy spożywanej w czasie ciąży wiąże się z mniejszą wagą i rozmiarem noworodka. Inne badania zaprzeczają tej tezie i pokazują, że nie ma korelacji między piciem kawy w ciąży, a wagą dziecka po porodzie.
Udało mi się dotrzeć jedynie do omówień tych badań. Wyników nie znalazłem. Zastanawiam się także, która matka zgodziłaby się na tego typu testy.
W internecie (a temu ciężko wierzyć w cokolwiek) piszę się o tym, że 7 kaw dziennie może doprowadzić do poronienia.
Szczegółów jednak brak.

Sprawdź: Czy herbata w ciąży jest zdrowa?

Lepiej jednak dmuchać na zimne i spróbować kawę odstawić.
Jeśli jednak bez kawy ciężko Ci funkcjonować to pamiętaj:

  • nie rób kawy po turecku i instant – to one zawierają najwięcej kofeiny,
  • nie pij więcej niż 2 filiżanki słabego naparu dziennie,
  • kawa z ekspresu przelewowego lub ciśnieniowego, świeżo mielona i parzona jest zdrowsza,
  • najlepiej zmiel sama – kawa mielona fabrycznie także zawiera więcej kofeiny,
  • dolej mleko – nie tylko złagodzisz kawę, ale dostarczysz organizmowi wapń, który jest niezwykle istotny dla rozwoju kostnego małego dziecka,
  • ogranicz inne źródła kofeiny (istnieją na przykład herbaty bezkofeinowe)
  • wybieraj kawę bezkofeinową – dostępne są między innymi specjalne kawy zbożowe dla mam w ciąży, np. Mama Coffee z Rossmanna
Kawa, a karmienie piersią

Zobacz tez: 5 powodów, dla których kawa wspomaga odchudzanie po ciąży

Kawa, a karmienie piersią

Według pediatrów i położnych w czasie karmienia piersią także powinno się zrezygnować z picia kawy. Tutaj także proponowane jest przestawienie się na kawę zbożową. Kofeina odkłada się w pokarmie, a potem organizmie niemowlaka. Przez nią może być nadpobudliwe i mieć problemy ze snem. Niektóre dzieci posiadają naturalną nadwrażliwość na kofeinę i reagują nawet na jej niewielką ilość bólem brzuszka. Najważniejsze to zachować umiar i obserwować reakcję noworodka. Niewielka ilość kofeiny nie powinna mu zaszkodzić.

A czy Wy piłyście kawę w czasie ciąży i podczas karmienia piersią? A może się ograniczałyście lub całkowicie ją wyeliminowałyście z codziennej diety?

Dodaj komentarz

5 komentarzy: Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

  1. Witam,
    na bloga zawędrowałam szukając rzetelnego porównania pieluszek Dada i Pampers (troszkę pomogło, ale jak to w życiu bywa – jak sam nie sprawdzisz to tak na prawdę nic nie wiesz).
    Dziwi mnie brak komentarzy pod tym wpisem – czyżby jakiś temat tabu?
    Jestem, tak jak wspomniana Ukochana, niskociśnieniowcem i w czasie ciąży nie potrafiłam się obyć bez kawy. Piłam kawę pod każdą postacią, ale zawsze nie więcej niż tzw. filiżankę dziennie. W trzecim trymestrze praktycznie tylko nescore z mlekiem (czyli kawę zbożową z rozpuszczalną pół na pół), zgodnie ze słowami położnej, że zarówno w ciąży jak i podczas karmienia piersią można jeść i pić praktycznie wszystko (oczywiście wykluczając szkodliwe używki, tj. alkohol i papierosy) byle z umiarem. Synek urodził się w terminie, 4 kg żywej wagi, a i ze snem problemów żadnych nie ma (w 3 m-cu przesypia od 20/21 do 5/6 :D). Dlatego wg mnie wszystko dla ludzi byle nie popadać w skrajności.

    Pozdrawiam

    • Rozpuszczalna ma więcej kofeiny niż parzona? Coś mi się wierzyć nie chce? podasz źródło takiej informacji? Ze szkoły rodzenia pamiętam np że rozpuszczalnych można wypić 5 i zmieścić się w limicie.

  2. I ja tu trafiłam szukając informacji o różnicach i podobieństw pieluszek Dada i Pampers:-)
    Jesli jednak chodzi o kawę w ciąży i podczas karmienia… Moim zdaniem każda przyszła mama wie na co ma ochotę. Jeśli organizm toleruje filiżankę kawy to dlaczego nie oczywiście wszystko w granicach normy. Ja piłam jedną filiżankę kawy z mlekiem codziennie rano. I wszystko było ok. Po porodzie nie zrezygnowałam z tego rytuału. Karmię i pije kawę nie obserwując jakiś problemów u mojej Zosi. Przyznaję ze jest to jedna filiżanka. A przez resztę dnia zbożówka:-) nie dlatego że zalecają ja babcie ale dlatego że mi zasmakowała:-)

    • niskocisnieniowcy bez kawy nie sa w stanie funkcjonowac! 😉 zwlaszcza przy cisnieniu w porywach 100/50 😉 w czasie kazdej ciazy pilam kawe z ekspresu z mlekiem (troche slabsza niz w ‘normalnych’ warunkach). dzieci urodzone w terminie, po ok 3,5 kg, podczas karmienia rowniez pilam kawe (syna karmilam 7 mcy, corke 13mcy). obydwoje przesypiali cale noce odpowiednio od 3mż a córka odkad skonczyla 2tyg. obecnie jestem w 3ciazy w 5mcu i gdyby nie poranna i czesto popoluniowa kawa nie ogarnelabym pozostalej dwojki (8 i 4lata) 😉 tak wiec – trzeba sluchac swojego organizmu! 🙂 pozdrawiam! aNS.

      • Wydaje mi sie ze coraz częściej diagnzowany zespol napięcia mięśniowego moze mieć związek z wypijana kawa. Ja i mój brat jesteśmy nadwrażliwi na wszelkie stymulanty zona jednak nie przyjmuje do wiadomości i pije kawę karmiąc dziecko, maly wygina sie i prezy oraz nie chce spać.

        • Nie piję kawy w ciąży i na pewno nie będę jej piła w momencie karmienia piersią. Siostra piła i mała była pobudzona i miała problemy z zaśnięciem. Póki co pije smaczną zbożową z witaminami. W smaku w zupełności mi zastępuj naturalną kofeinową 🙂 Bardzo mi posmakowała.

          Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

          Śledzie w ciąży i podczas karmienia piersią

          W okresie ciąży śledzie i ogórki są obiektem żartów, ponieważ jedzenie ich o najdziwniejszych porach dnia (i nocy) w połączeniu z dodatkami, takimi jak lody czy zapijanie mlekiem nie jest...

          Czytaj dalej →
          Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

          Kaszanka w ciąży i podczas karmienia piersią

          Kaszanka to produkt bardzo lubiany przez Polaków. Doskonale smakuje na zimno, ale według wielu osób najlepsza jest smażona, jedzona wprost z patelni lub upieczona na grillu. Jest doskonałym dodatkiem do...

          Czytaj dalej →
          Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

          Rabarbar w ciąży i podczas karmienia piersią

          Rabarbar to cenny składnik diety. Zawiera wiele wartościowych makroelementów i witamin, które wspomagają pracę naszego organizmu. Pomimo tego nie jest zalecane jego spożywanie w czasie ciąży. Dlaczego rabarbaru nie powinny...

          Czytaj dalej →
          Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

          Migdały w ciąży i podczas karmienia piersią

          Migdały zawierają w sobie bogactwo składników odżywczych. Są niezwykle zdrowe, a ich wpływ obejmuje wiele rejonów naszych organizmów, dlatego korzystnym jest, żeby na stałe zostały włączone jako dodatek do wielu...

          Czytaj dalej →
          Co jeść podczas karmienia piersią?

          Czego nie może jeść matka karmiąca?

          Fakty i mity – dieta w trakcie karmienia piersią Warzywa niedozwolone w ciąży, czekolada, a karmienie piersią? Oto częste dylematy młodych mam. Ciąża, połóg oraz okres karmienia malucha piersią to...

          Czytaj dalej →
          Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

          Dynia w ciąży i podczas karmienia piersią

          Dynia to owoc z rodziny dyniowatych, który przez lata był dosyć zapomniany w Polsce, jednakże od kilkunastu sezonów znowu zyskuje na popularności. Wyborne zupy kremy, konfitury, dodatek do mięs, a...

          Czytaj dalej →
          Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

          Maliny w ciąży i podczas karmienia piersią

          Maliny – jedne z ulubionych owoców sezonowych Polaków. Świetnie pasują do deserów na zimno, a także do wypieków. Jeszcze lepiej smakują solo. Są doskonałą bazą do kompotów, soków, a także...

          Czytaj dalej →
          Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

          Grejpfrut w ciąży i podczas karmienia piersią

          Grejpfrut to najzdrowszy ze wszystkich cytrusów. Nazywany jest nawet rajskim owocem – czy słusznie? Jakie właściwości ma grejpfrut? Czy można go jeść w czasie ciąży? Czy ma wpływ na karmienie...

          Czytaj dalej →
          Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

          Pistacje w ciąży i podczas karmienia piersią

          Pistacje to fantastyczny dodatek do wielu potraw, nie tylko tych codziennych, ale także przygotowywanych na uroczyste przyjęcia. Idealnie komponują się z mięsami, dobrze smakują w sałatkach. Są niezastąpione w deserach...

          Czytaj dalej →
          Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

          Gruszki w ciąży i podczas karmienia piersią

          Gruszki to jeden z rodzajów owoców, które zdają się być stworzone wyłącznie dla ludzkiej przyjemności. Pyszne, mięsiste, soczyste owoce od zarania dziejów były wymieniane wśród pokarmów bogów. Jakie właściwości mają...

          Czytaj dalej →
          Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

          Orzechy w ciąży i podczas karmienia piersią

          Wyrazy „orzechy” i „samo zdrowie” mogą być praktycznie uważane za synonimy. Od stuleci wiadomo, że orzechy zawierają w sobie substancje mające bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka, przez co ich...

          Czytaj dalej →
          Co jeść w ciąży?, Co jeść podczas karmienia piersią?

          Tuńczyk w ciąży i podczas karmienia piersią

          Świeży tuńczyk nie jest u nas zbyt popularną rybą. A szkoda, ponieważ polędwica z tuńczyka jest prawdziwym przysmakiem. Potencjalnych smakoszy odstrasza jednak jej cena oscylująca wokół 80-100zł za kilogram. Polacy...

          Czytaj dalej →
          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
          Logo