Imię Filip (znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia)

Poznaj Filipa i jego cechy charakteru! Dowiedz się co myślą o nim znajomi, jakim jest partnerem, czy to domator, czy imprezowicz. Odkryj jego prawdziwą naturę!

Znaczenie imienia Filip

Filip to prawdziwy wulkan energii. Jest Filip – jest impreza! W piątkowe i sobotnie wieczory raczej nie licz, że zastaniesz go w domu, w szlafroku i do tego przed telewizorem. No chyba, że akurat przeziębił się wieczór wcześniej imprezując na mieście… Nie lubisz nudy? To na pewno polubisz Filipa!

Pochodzenie imienia Filip

I tu małe zaskoczenie… Filip to imię pochodzenia greckiego, od słowa filihippos, które oznacza… „kochającego konie” lub „znawcę koni”.

Imieniny Filipa

Filip to jeden z rekordzistów, który ma szansę świętować swoje imieniny naprawdę często. Przypadają w dniach: 23 stycznia, 2 lutego, 11 kwietnia, 1 maja, 6 maja, 11 maja, 26 maja, 10 lipca, 23 sierpnia, 13 września, 22 października, 24 października, 4 grudnia.
Najpopularniejszą z tych dat jest 6 maja.

Jakie jest znaczenie imienia?

Patroni Filipa

Filip ma kilku patronów: błogosławiony Filip Rinaldi, Św. Filip Apostoł, Św. Filip Bwenicjusz, Św. Filip Diakon, Św. Filip Neri
Za najpopularniejszych uznaje się jednak Filipa Diakona – (żył w I w.n.e.), według Dziejów Apostolskich był jednym z 7 diakonów w Jerozolimie, zwano go Filipem Ewangelistą. Działał w Samarii, Aszdodzie i Cezarei Palestyńskiej. Zasłynął nawróceniem Szymona Maga.

Drugi to Św. Filip Apostoł (zwany też Filipem z Betsaidy) – (żył w I w.n.e.). To jego wspomina Ewangelia Jana jako pośrednika między Jezusem a poganami. Poniósł męczeńską śmierć ukamienowany i ukrzyżowany.

Filip w szkole

Początek opisu (patrz powyżej) sugeruje, że Filip nie przepada za szkolnymi obowiązkami. Otóż nic bardziej mylnego! To ambitny i niezwykle pracowity człowiek! Ma jasno określone cele i potrafi konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Interesuje go przywództwo, lubi role „hersztów podwórkowych band”, przewodniczących klas (a najlepiej szkół). Pociągają go przedmioty związane ze sztuką i zadania, przy których może wykazać się kreatywnością.

Filip w pracy

Filip lubi luksus, podróże i dobrą zabawę. A że do tego przydają się pieniądze, to Filip jak mało kto potrafi je zarabiać. W pracy doskonale odnajduje się w roli szefa cenionego za konsekwencję, dbałość o swój zespół i odpowiedzialność. Jest pomysłowy, nieprzeciętnie pracowity. Nie ma wyzwań, którym Filip nie umiałby sprostać. Sukces to coś, co go najbardziej interesuje! Potrafi przy tym zarazić swoim entuzjazmem i charyzmą.

Filip w rodzinie

Pomimo rozrywkowego nieco charakteru Filip jest świetny jako głowa rodziny. W końcu to również kierownicza rola. Dba o najbliższych, zarówno w sferze materialnej jak i uczuciowej. Lubi wygodę i wysoki standard, co widać w jego domu. Nie buduje tego jednak na pokaz. Chętnie gości znajomych, jest świetnym gospodarzem. Do tego zamiłowania do podróży, z których Filip słynie, powodują, że jego dom jest wyjątkowy, pełen ciepła, słońca i wspomnień z egzotycznych wypraw.

Filip w związku

Filip to wymarzony partner. Jego towarzyszka nie dość, że nie będzie narzekać na nudę w ich związku, to jeszcze nie zabraknie jej romantycznych kolacji, drobnych wyrazów uczuć (za takie uznać należy brylanty o wadze do dwóch karatów) i komplementów. Podoba się kobietom. W Filipie łatwo się zakochać i to nie dlatego, że jest przystojny. Potrafi zabiegać o tę jedyną, nie tylko w trakcie tzw. zalotów, ale również w trakcie trwania ich związku. Filip to romantyk, ale twardo stąpający po ziemi.

Filip w towarzystwie

Jak już wiecie Filip to wulkan energii i co za tym idzie także prawdziwa dusza towarzystwa. Lubi przyjęcia, spotkania ze znajomymi, imprezy. Często sam takie organizuje i robi to świetnie. Jego otoczenie nigdy nie narzeka na nudę. Czy będzie to wypad do klubu w sobotni wieczór, wyjście do galerii na uroczyste otwarcie wystawy czy wyjazd na drugi koniec świata – w momencie kiedy Filip zadzwoni z propozycją, nie wahajcie się ani chwili. Naprawdę warto!

Zdrobnienia imienia Filip

Filipek, Felipe, Fifi, Fil, Fifek, Filek

Filip po angielsku i nie tylko

angielski – Philip, Phil, Phillip
białoruski – Pilip, Filip
czeski – Filip
fiński – Vilppu
francuski – Philippe
grecki – Filippos
hiszpański – Felipe
łotewski – Filips
niemiecki – Philipp
portugalski – Filipe
rosyjski – Филипп
ukraiński – Пилип,
węgierski – Fülöp
włoski – Filippo

Znane osoby o imieniu Filip

Filip Bajon – reżyser filmowy
Filip Bobek – aktor
Filip Chajzer – dziennikarz i prezenter TV
Phil Collins – brytyjski muzyk
Felipe González – hiszpański polityk
Filip Jaślar – artysta kabaretowy, skrzypek
Filip Łobodziński – dziennikarz, publicysta
Felipe Massa – brazylijski kierowca Formuły 1
Philip Roth – pisarz amerykański
Filip Szcześniak – raper (alias Taco Hemingway)

Przysłowia i powiedzenia o Filipie

Wyrwał się, jak Filip z konopi.
Na Filipa gdy przymrozek spadnie, najgorsza zaraza na zboże spadnie.
Na świętego Filipa jeśli deszcz rzęsisty, będzie plon dobry i czysty.

Inne ciekawostki

roślina: bluszcz
szczęśliwa liczba: 7
szczęśliwy kamień: tygrysie oko
zwierzę: albatros
szczęśliwy kolor: fioletowy
planeta: Neptun, Jowisz
znak zodiaku: Bliźnięta, Strzelec, Ryby

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo