Imię Filip (znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia)

Poznaj Filipa i jego cechy charakteru! Dowiedz się co myślą o nim znajomi, jakim jest partnerem, czy to domator, czy imprezowicz. Odkryj jego prawdziwą naturę!

Imię Filip (znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia)
rys. Maciej Maćkowiak

Znaczenie imienia Filip

Filip to prawdziwy wulkan energii. Jest Filip – jest impreza! W piątkowe i sobotnie wieczory raczej nie licz, że zastaniesz go w domu, w szlafroku i do tego przed telewizorem. No chyba, że akurat przeziębił się wieczór wcześniej imprezując na mieście… Nie lubisz nudy? To na pewno polubisz Filipa!

Pochodzenie imienia Filip

I tu małe zaskoczenie… Filip to imię pochodzenia greckiego, od słowa filihippos, które oznacza… „kochającego konie” lub „znawcę koni”.

Imieniny Filipa

Filip to jeden z rekordzistów, który ma szansę świętować swoje imieniny naprawdę często. Przypadają w dniach: 23 stycznia, 2 lutego, 11 kwietnia, 1 maja, 6 maja, 11 maja, 26 maja, 10 lipca, 23 sierpnia, 13 września, 22 października, 24 października, 4 grudnia.
Najpopularniejszą z tych dat jest 6 maja.

Jakie jest znaczenie imienia?

Patroni Filipa

Filip ma kilku patronów: błogosławiony Filip Rinaldi, Św. Filip Apostoł, Św. Filip Bwenicjusz, Św. Filip Diakon, Św. Filip Neri
Za najpopularniejszych uznaje się jednak Filipa Diakona – (żył w I w.n.e.), według Dziejów Apostolskich był jednym z 7 diakonów w Jerozolimie, zwano go Filipem Ewangelistą. Działał w Samarii, Aszdodzie i Cezarei Palestyńskiej. Zasłynął nawróceniem Szymona Maga.

Drugi to Św. Filip Apostoł (zwany też Filipem z Betsaidy) – (żył w I w.n.e.). To jego wspomina Ewangelia Jana jako pośrednika między Jezusem a poganami. Poniósł męczeńską śmierć ukamienowany i ukrzyżowany.

Filip w szkole

Początek opisu (patrz powyżej) sugeruje, że Filip nie przepada za szkolnymi obowiązkami. Otóż nic bardziej mylnego! To ambitny i niezwykle pracowity człowiek! Ma jasno określone cele i potrafi konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Interesuje go przywództwo, lubi role „hersztów podwórkowych band”, przewodniczących klas (a najlepiej szkół). Pociągają go przedmioty związane ze sztuką i zadania, przy których może wykazać się kreatywnością.

Filip w pracy

Filip lubi luksus, podróże i dobrą zabawę. A że do tego przydają się pieniądze, to Filip jak mało kto potrafi je zarabiać. W pracy doskonale odnajduje się w roli szefa cenionego za konsekwencję, dbałość o swój zespół i odpowiedzialność. Jest pomysłowy, nieprzeciętnie pracowity. Nie ma wyzwań, którym Filip nie umiałby sprostać. Sukces to coś, co go najbardziej interesuje! Potrafi przy tym zarazić swoim entuzjazmem i charyzmą.

Filip w rodzinie

Pomimo rozrywkowego nieco charakteru Filip jest świetny jako głowa rodziny. W końcu to również kierownicza rola. Dba o najbliższych, zarówno w sferze materialnej jak i uczuciowej. Lubi wygodę i wysoki standard, co widać w jego domu. Nie buduje tego jednak na pokaz. Chętnie gości znajomych, jest świetnym gospodarzem. Do tego zamiłowania do podróży, z których Filip słynie, powodują, że jego dom jest wyjątkowy, pełen ciepła, słońca i wspomnień z egzotycznych wypraw.

Filip w związku

Filip to wymarzony partner. Jego towarzyszka nie dość, że nie będzie narzekać na nudę w ich związku, to jeszcze nie zabraknie jej romantycznych kolacji, drobnych wyrazów uczuć (za takie uznać należy brylanty o wadze do dwóch karatów) i komplementów. Podoba się kobietom. W Filipie łatwo się zakochać i to nie dlatego, że jest przystojny. Potrafi zabiegać o tę jedyną, nie tylko w trakcie tzw. zalotów, ale również w trakcie trwania ich związku. Filip to romantyk, ale twardo stąpający po ziemi.

Filip w towarzystwie

Jak już wiecie Filip to wulkan energii i co za tym idzie także prawdziwa dusza towarzystwa. Lubi przyjęcia, spotkania ze znajomymi, imprezy. Często sam takie organizuje i robi to świetnie. Jego otoczenie nigdy nie narzeka na nudę. Czy będzie to wypad do klubu w sobotni wieczór, wyjście do galerii na uroczyste otwarcie wystawy czy wyjazd na drugi koniec świata – w momencie kiedy Filip zadzwoni z propozycją, nie wahajcie się ani chwili. Naprawdę warto!

Zdrobnienia imienia Filip

Filipek, Felipe, Fifi, Fil, Fifek, Filek

Filip po angielsku i nie tylko

angielski – Philip, Phil, Phillip
białoruski – Pilip, Filip
czeski – Filip
fiński – Vilppu
francuski – Philippe
grecki – Filippos
hiszpański – Felipe
łotewski – Filips
niemiecki – Philipp
portugalski – Filipe
rosyjski – Филипп
ukraiński – Пилип,
węgierski – Fülöp
włoski – Filippo

Znane osoby o imieniu Filip

Filip Bajon – reżyser filmowy
Filip Bobek – aktor
Filip Chajzer – dziennikarz i prezenter TV
Phil Collins – brytyjski muzyk
Felipe González – hiszpański polityk
Filip Jaślar – artysta kabaretowy, skrzypek
Filip Łobodziński – dziennikarz, publicysta
Felipe Massa – brazylijski kierowca Formuły 1
Philip Roth – pisarz amerykański
Filip Szcześniak – raper (alias Taco Hemingway)

Przysłowia i powiedzenia o Filipie

Wyrwał się, jak Filip z konopi.
Na Filipa gdy przymrozek spadnie, najgorsza zaraza na zboże spadnie.
Na świętego Filipa jeśli deszcz rzęsisty, będzie plon dobry i czysty.

Inne ciekawostki

roślina: bluszcz
szczęśliwa liczba: 7
szczęśliwy kamień: tygrysie oko
zwierzę: albatros
szczęśliwy kolor: fioletowy
planeta: Neptun, Jowisz
znak zodiaku: Bliźnięta, Strzelec, Ryby

Dodaj komentarz

Boże Narodzenie
Stroiki świąteczne: ze sklepu czy DIY?
Nie wyobrażamy sobie świąt bez dekoracji. Choinki, lampki, stroiki świąteczne to coś tak integralnego z gwiazdką, jak rodzinne biesiadowanie czy 12 dań na stole. Czy dekoracje trzeba jednak kupować w
Czytaj dalej
Boże Narodzenie
7 najlepszych prezentów pod choinkę dla dzieci 2018
Przygotowanie świąt zazwyczaj kosztuje rodziców mnóstwo stresu. Prezenty pod choinkę dla dzieci to tylko wierzchołek góry spraw do załatwienia. Zależy nam jednak na tym, by nasze pociechy nie tylko ucieszyły
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
ANNA: Co oznacza imię Anna? Znaczenie imienia Ania
Jakie jest znaczenie i pochodzenie imienia Anna? Dowiedz się, które z cech jej charakteru sprawiają, że lubi rządzić, dlaczego odnosi sukcesy i jak znosi porażki. Odkryj także, co łączy ją
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Leon (znaczenie i pochodzenie imienia, cechy charakteru i zdrobnienia)
Dowiedz się czy, i ewentualnie ile dzieli Leona od… dzikiego lwa. Które z cech jego charakteru dominują na co dzień? Odkryj jego naturę! Czy jest lubiany przez otoczenie? Czy sam
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Ignacy (znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia)
Sprawdź jakie cechy charakteru ma Ignacy. Co sprawia, że woli spokój niż udział w „wyścigu szczurów”, jaki jest prywatnie dla najbliższych i co sądzą o nim współpracownicy. Poznaj Ignacego i
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Jaką osobą jest Mikołaj? I czy ma coś wspólnego z najsłynniejszym świętym? Sprawdź, zanim nadasz dziecku to imię!
Poznaj Mikołaja i cechy jego charakteru. Dowiedz się jaki jest w kontaktach, pracy, w rodzinie. Odkryj pochodzenie i znaczenie tego imienia. Znaczenie imienia Mikołaj Mikołaja cechują nieprzeciętna odwaga i chęć podejmowania ryzyka.
Czytaj dalej