Chcesz nadać dziecku imię Stanisław? Sprawdź, jakie będzie miało cechy charakteru!

Odkryj piękne staropolskie znaczenie imienia Stanisław! Dowiedz się jakie cechy jego charakteru sprawiają, że cieszy się powodzeniem wśród płci przeciwnej, sprawdź jak znosi porażki i jak sobie z nimi radzi.

Chcesz nadać dziecku imię Stanisław? Sprawdź, jakie będzie miało cechy charakteru!
rys. Maciej Maćkowiak

Znaczenie imienia Stanisław

Stanisław nie uznaje bezczynności. Jest pracowity, chętnie podejmuje się nowych wyzwań, w ich realizacji jest konsekwentny i bezkompromisowy. To dlatego odnosi sukcesy. A jeśli już zdarzy się porażka to raczej ją lekceważy, a już na pewno nie czuję się jej sprawcą. Bywa, że wtrąca się w sprawy innych, gdy widzi, że ci (w jego ocenie) nie radzą sobie z ich realizacją. Mimo to ma opinię zaradnego, opiekuńczego i czarującego. Tę ostatnią cechę najczęściej wymieniają kobiety, dla których Stanisław jest doskonałym kandydatem na partnera czy męża.

Pochodzenie imienia Stanisław

Stanisław to imię męskie, dawniej niezwykle popularne, ostatnimi czasy znowu wracające do łask. Pochodzi ze staropolszczyzny i składa się z dwóch części: „stani” – stać się i „sław” – sława, co łącznie oznacza osobę, która stanie się sławnym. Mowa tu o sławie zarówno w znaczeniu zawodowym jak i osobistym (np. sławny z racji posiadania pięknego domu).

Sprawdź znaczenie imion:

Imieniny Stanisław

Imieniny Stanisława przypadają na 11 i 30 kwietnia, 3 i 8 maja, 9 i 12 czerwca, 5 i 14 sierpnia, 5 i 18 września, 13 i 18 listopada.
Jest zatem z czego wybierać. Można też przyjąć najpopularniejszą z tych dat, tj. 8 maja.

Patroni Stanisława

Najpopularniejszym patronem jest Św. Stanisław Kostka (ur.1550 r. – zm. 1568 r.) – jezuita. Podczas choroby, na którą cierpiał jako czternastolatek doznał kilkukrotnych wizji Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Do jezuitów wstąpił na początku 1568 roku złożył śluby zakonne. Zmarł 15 sierpnia 1568 roku. Kanonizowany w 1726 r. został mianowany jednym z patronów Polski i patronem polskiej młodzieży.

Stanisław w szkole

Mały Staś sprawia wrażenie nieśmiałego i skrytego, ale jest pewny siebie i ma silny charakter. W szkole skupia się na nauce, jest dobrym uczniem, lubianym kolegą i wiernym przyjacielem, chociaż już wtedy bywa, że wtrąca się w nie swoje sprawy. Jeśli coś nie idzie po jego myśli to zdarza mu się wybuchnąć nawet gniewem. W wieku dojrzalszym przerodzi się to w lekceważenie porażek. Staś nie przepada za przyznawaniem się do błędów, chociaż jest uczciwy i tę cechę stara się w sobie pielęgnować. Bardzo szybko wie, kim zostanie w przyszłości, kilka z jego cech pojawia się już w dzieciństwie. Jest bystry, zaczyna być przebojowy, często objawia się u niego „żyłka do interesów”.

Stanisław w pracy

Stanisław osiąga zwykle to co sobie założył. A zakłada bardzo konkretne cele. Wysoka pozycja w pracy to jeden z tych najważniejszych. W realizacji pomagają mu ogromna pewność siebie, pracowitość i konsekwencja w działaniu. Stanisław chętnie podejmuje się każdego zadania. Często zdarza się, że nieproszony wyręcza innych, co niekoniecznie jest lubianą przez innych cechą. Większość ocenia to jako wtrącanie się w nieswoje sprawy. Stanisław tłumaczy to jednak tym, że… źle znosi bezczynność… Pracodawcy cenią jego zaradność i zdolność odnajdywania się w każdej sytuacji. Zawód, który wykonuje wybrał już prawdopodobnie w dzieciństwie lub wczesnej młodości i potem z charakterystycznym dla siebie uporem do niego dążył. „Żyłka do interesów” w jego przypadku oznacza, że kieruje się bardziej rozsądkiem niż intuicją. Kocha angażujące, męskie zajęcia i niezależnie jaki zawód wybierze w dorosłości, będzie niezastąpionym fachowcem.

Stanisław w rodzinie

Stanisław przez wielu oceniany jako despota, w rzeczywistości jest ogromnie rodzinny. To, że stara się podporządkować sobie najbliższych nie wynika z chęci rządzenia, ale raczej z obawy o ich bezpieczeństwo. Nie jest w stanie nikogo skrzywdzić, to zupełnie nie leży w jego naturze. Jest mocno zaangażowany w sprawy domowe, pomaga w codziennych obowiązkach, chociaż jak wspomnieliśmy czasem wbrew woli innych. Jednak dla najbliższych – szczególnie dzieci – jest ogromnym wsparciem w nauce życia. Gdy te dorosną i „wyfruną z gniazda” Stanisław będzie za nimi mocno tęsknił. Jego więź z bliskimi jest bowiem bardzo silna, to doskonały mąż i ojciec.

Stanisław w związku

Stanisław wybiera kobiety silne, które potrafią przymknąć oko na jego lekko despotyczne zapędy i docenią dbałość o bezpieczeństwo rodziny. Stanisław jest stały w uczuciach, nie lubi kokietek, nie popada w romanse, zresztą ich zupełnie nie szuka. Jest skupiony na domu i sprawach najbliższych. Często do przesady angażuje się w ich prywatność, co najpierw jest denerwujące, ale w finale okazuje się dla nich korzystne. Podobno gdy pojawiają się dzieci mniej uwagi poświęca żonie. Jak znam życie chodzi o jakiś jeden czy dwa przypadki przeoczenia rocznicy ślubu, czy imienin teściowej. Wielkie rzeczy!

Stanisław w towarzystwie

Ze świecą szukaj kogoś, kto nie lubi Stanisława! Albo inaczej – nie szukaj, szkoda czasu i tak nie znajdziesz. I nie chodzi o to, czy jest on duszą towarzystwa, czy raczej skrytym kolegą. Stanisław jest lubiany za swój silny charakter, słowność i gotowość do niesienia pomocy. To ten typ człowieka, który przesiedzi z tobą pół nocy, wysłuchując i doradzając obmyśli wspólnie plan wyjścia z kłopotów, w które wpadłeś. I zobaczysz, że plan się wtedy powiedzie! To wierny i oddany przyjaciel, na którego zawsze możesz liczyć. Możesz się wkurzać, jeśli sam bez twojej wiedzy coś zrobi w twojej sprawie, ale liczy się dobra chęć, doceń to!

Zdrobnienia imienia Stanisław

Staszek, Staś, Stasio, Stasiu, Stach, Stan, Stasiek, Staśko

Stanisław po angielsku i nie tylko

 • angielski – Stanley
 • fiński – Stanislav
 • francuski – Stanislas
 • hiszpański – Estanislao
 • łaciński – Stanislaus
 • niemiecki – Stanislaus, Stenzel
 • portugalski – Estanislau
 • rosyjski – Stanisław
 • ukraiński – Stanisław
 • włoski – Stanislao

Znane osoby o imieniu Stanisław

 • Stanisław Barańczak – poeta
 • Stanisław Bareja – reżyser i scenarzysta
 • kardynał Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, bliski współpracownik papieża Jana Pawła II
 • Stanisław Kostka – święty katolicki, w Polsce patron młodzieży
 • Stanisław Leszczyński – król Polski
 • Stanisław Sojka – kompozytor, muzyk, autor tekstów
 • Stanisław August Poniatowski – król Polski
 • Stanisław Witkiewicz – malarz, architekt, pisarz, żył i tworzył w Zakopanem
 • Stanisław Wojciechowski – był drugim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej
 • Stanisław Wyspiański – dramaturg, poeta, malarz

Przysłowia i powiedzenia o Stanisławie

Na świętego Stanisława rośnie koniom trawa
Na Stanisława Kostkę ujrzysz śniegu drobnostkę, a na Ofiarowanie przydadzą się sanie
Na świętego Stanisława żytko kieby ława

Inne ciekawostki

roślina: oset
szczęśliwa liczba: 1
szczęśliwy kamień: diament
zwierzę: dzik
szczęśliwy kolor: czerwony
planeta: Słońce, Mars
znak zodiaku: Baran

Dodaj komentarz

Newsy
27-latka zamordowała czworo dzieci? Ciało jednego z noworodków znaleziono w piecu
Dzisiaj przed Sądem Rejonowym w Kluczborku stanęła 27-latka oskarżona o zabójstwo narodzonego kilkanaście dni temu dziecka. Ciało noworodka nie było jedynym, jakie policja odkryła przeszukując dom i posesję kobiety. Makabryczne odkrycie
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Natalia (znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia)
Sprawdź jakie cechy charakteru sprawiają, że Natalia jest uznawana za nietuzinkową osobę. Poznaj sekrety jej natury i dowiedz się jaka jest wśród znajomych, jak oceniają ją współpracownicy, jaka jest w
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Julia [znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny]
Julia to ostatnimi czasy jedno z modniejszych imion żeńskich. Dowiedz się jakie jest pochodzenie i znaczenie imienia Julia. Jakie cechy charakteru mają kobiety o imieniu Julia? Kiedy Julia obchodzi imieniny?
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Tosia – od jakiego imienia to zdrobnienie?
Wybór imienia jest bardzo ważny, ponieważ towarzyszy nam ono (lub towarzyszą, jeśli jest ich więcej) do końca życia. Oczywiście, istnieje możliwość zmiany zarówno imienia, jak i nazwiska, jednak w przypadku
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Filip (znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia)
Poznaj Filipa i jego cechy charakteru! Dowiedz się co myślą o nim znajomi, jakim jest partnerem, czy to domator, czy imprezowicz. Odkryj jego prawdziwą naturę! Znaczenie imienia Filip Filip to prawdziwy wulkan
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Aleksandra [znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia]
Czego spodziewać się po Aleksandrze? Czy można się przy niej nudzić? Jak to jest – mieć Aleksandrę w swojej drużynie? Odkryj znaczenie tego imienia i sprawdź jakie cechy charakteru Oli
Czytaj dalej