Odkryj piękne staropolskie znaczenie imienia Stanisław! Dowiedz się jakie cechy jego charakteru sprawiają, że cieszy się powodzeniem wśród płci przeciwnej, sprawdź jak znosi porażki i jak sobie z nimi radzi.
Znaczenie imienia Stanisław
Stanisław nie uznaje bezczynności. Jest pracowity, chętnie podejmuje się nowych wyzwań, w ich realizacji jest konsekwentny i bezkompromisowy. To dlatego odnosi sukcesy. A jeśli już zdarzy się porażka to raczej ją lekceważy, a już na pewno nie czuję się jej sprawcą. Bywa, że wtrąca się w sprawy innych, gdy widzi, że ci (w jego ocenie) nie radzą sobie z ich realizacją. Mimo to ma opinię zaradnego, opiekuńczego i czarującego. Tę ostatnią cechę najczęściej wymieniają kobiety, dla których Stanisław jest doskonałym kandydatem na partnera czy męża.
Pochodzenie imienia Stanisław
Stanisław to imię męskie, dawniej niezwykle popularne, ostatnimi czasy znowu wracające do łask. Pochodzi ze staropolszczyzny i składa się z dwóch części: „stani” – stać się i „sław” – sława, co łącznie oznacza osobę, która stanie się sławnym. Mowa tu o sławie zarówno w znaczeniu zawodowym jak i osobistym (np. sławny z racji posiadania pięknego domu).
Sprawdź znaczenie imion:
Imieniny Stanisława
Imieniny Stanisława przypadają na 11 i 30 kwietnia, 3 i 8 maja, 9 i 12 czerwca, 5 i 14 sierpnia, 5 i 18 września, 13 i 18 listopada.
Jest zatem z czego wybierać. Można też przyjąć najpopularniejszą z tych dat, tj. 8 maja.
Patroni Stanisława
Najpopularniejszym patronem jest Św. Stanisław Kostka (ur.1550 r. – zm. 1568 r.) – jezuita. Podczas choroby, na którą cierpiał jako czternastolatek doznał kilkukrotnych wizji Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Do jezuitów wstąpił na początku 1568 roku złożył śluby zakonne. Zmarł 15 sierpnia 1568 roku. Kanonizowany w 1726 r. został mianowany jednym z patronów Polski i patronem polskiej młodzieży.
Stanisław w szkole
Mały Staś sprawia wrażenie nieśmiałego i skrytego, ale jest pewny siebie i ma silny charakter. W szkole skupia się na nauce, jest dobrym uczniem, lubianym kolegą i wiernym przyjacielem, chociaż już wtedy bywa, że wtrąca się w nie swoje sprawy. Jeśli coś nie idzie po jego myśli to zdarza mu się wybuchnąć nawet gniewem. W wieku dojrzalszym przerodzi się to w lekceważenie porażek. Staś nie przepada za przyznawaniem się do błędów, chociaż jest uczciwy i tę cechę stara się w sobie pielęgnować. Bardzo szybko wie, kim zostanie w przyszłości, kilka z jego cech pojawia się już w dzieciństwie. Jest bystry, zaczyna być przebojowy, często objawia się u niego „żyłka do interesów”.
Stanisław w pracy
Stanisław osiąga zwykle to co sobie założył. A zakłada bardzo konkretne cele. Wysoka pozycja w pracy to jeden z tych najważniejszych. W realizacji pomagają mu ogromna pewność siebie, pracowitość i konsekwencja w działaniu. Stanisław chętnie podejmuje się każdego zadania. Często zdarza się, że nieproszony wyręcza innych, co niekoniecznie jest lubianą przez innych cechą. Większość ocenia to jako wtrącanie się w nieswoje sprawy. Stanisław tłumaczy to jednak tym, że… źle znosi bezczynność… Pracodawcy cenią jego zaradność i zdolność odnajdywania się w każdej sytuacji. Zawód, który wykonuje wybrał już prawdopodobnie w dzieciństwie lub wczesnej młodości i potem z charakterystycznym dla siebie uporem do niego dążył. „Żyłka do interesów” w jego przypadku oznacza, że kieruje się bardziej rozsądkiem niż intuicją. Kocha angażujące, męskie zajęcia i niezależnie jaki zawód wybierze w dorosłości, będzie niezastąpionym fachowcem.
Stanisław w rodzinie
Stanisław przez wielu oceniany jako despota, w rzeczywistości jest ogromnie rodzinny. To, że stara się podporządkować sobie najbliższych nie wynika z chęci rządzenia, ale raczej z obawy o ich bezpieczeństwo. Nie jest w stanie nikogo skrzywdzić, to zupełnie nie leży w jego naturze. Jest mocno zaangażowany w sprawy domowe, pomaga w codziennych obowiązkach, chociaż jak wspomnieliśmy czasem wbrew woli innych. Jednak dla najbliższych – szczególnie dzieci – jest ogromnym wsparciem w nauce życia. Gdy te dorosną i „wyfruną z gniazda” Stanisław będzie za nimi mocno tęsknił. Jego więź z bliskimi jest bowiem bardzo silna, to doskonały mąż i ojciec.
Stanisław w związku
Stanisław wybiera kobiety silne, które potrafią przymknąć oko na jego lekko despotyczne zapędy i docenią dbałość o bezpieczeństwo rodziny. Stanisław jest stały w uczuciach, nie lubi kokietek, nie popada w romanse, zresztą ich zupełnie nie szuka. Jest skupiony na domu i sprawach najbliższych. Często do przesady angażuje się w ich prywatność, co najpierw jest denerwujące, ale w finale okazuje się dla nich korzystne. Podobno gdy pojawiają się dzieci mniej uwagi poświęca żonie. Jak znam życie chodzi o jakiś jeden czy dwa przypadki przeoczenia rocznicy ślubu, czy imienin teściowej. Wielkie rzeczy!
Stanisław w towarzystwie
Ze świecą szukaj kogoś, kto nie lubi Stanisława! Albo inaczej – nie szukaj, szkoda czasu i tak nie znajdziesz. I nie chodzi o to, czy jest on duszą towarzystwa, czy raczej skrytym kolegą. Stanisław jest lubiany za swój silny charakter, słowność i gotowość do niesienia pomocy. To ten typ człowieka, który przesiedzi z tobą pół nocy, wysłuchując i doradzając obmyśli wspólnie plan wyjścia z kłopotów, w które wpadłeś. I zobaczysz, że plan się wtedy powiedzie! To wierny i oddany przyjaciel, na którego zawsze możesz liczyć. Możesz się wkurzać, jeśli sam bez twojej wiedzy coś zrobi w twojej sprawie, ale liczy się dobra chęć, doceń to!
Stanisław: Zdrobnienia
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Stanisław to: Staszek, Staś, Stasio, Stasiu, Stach, Stan, Stasiek, Staśko. Wśród tych zdrobnień najczęściej używanym jest z pewnością zdrobnienie Staś. Niektórzy nawet uważają Stasia za osobne imię i w taki sposób je rejestrują (prawo w Polsce pozwala na rejestrację zdrobnień imion).
Stanisław po angielsku i nie tylko
- angielski – Stanley
- fiński – Stanislav
- francuski – Stanislas
- hiszpański – Estanislao
- łaciński – Stanislaus
- niemiecki – Stanislaus, Stenzel
- portugalski – Estanislau
- rosyjski – Stanisław
- ukraiński – Stanisław
- włoski – Stanislao
Znane osoby o imieniu Stanisław
- Stanisław Barańczak – poeta
- Stanisław Bareja – reżyser i scenarzysta
- kardynał Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, bliski współpracownik papieża Jana Pawła II
- Stanisław Kostka – święty katolicki, w Polsce patron młodzieży
- Stanisław Leszczyński – król Polski
- Stanisław Sojka – kompozytor, muzyk, autor tekstów
- Stanisław August Poniatowski – król Polski
- Stanisław Witkiewicz – malarz, architekt, pisarz, żył i tworzył w Zakopanem
- Stanisław Wojciechowski – był drugim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej
- Stanisław Wyspiański – dramaturg, poeta, malarz
Przysłowia i powiedzenia o Stanisławie
Na świętego Stanisława rośnie koniom trawa.
Na Stanisława Kostkę ujrzysz śniegu drobnostkę, a na Ofiarowanie przydadzą się sanie.
Na świętego Stanisława żytko kieby ława.
Inne ciekawostki związane z imieniem Stanisław
roślina: oset
szczęśliwa liczba: 1
szczęśliwy kamień: diament
zwierzę: dzik
szczęśliwy kolor: czerwony
planeta: Słońce, Mars
znak zodiaku: Baran